FOTO: archiv PPM

Pyrrhovo vítězství na druhou

Někdejší hejtmanka Jermanová je neuvěřitelně neoblíbená, odtáhl se i Stropnický s Teličkou, Faltýnek je raději neviditelný…

Máme za sebou krajské volby. Andrej Babiš sice zvítězil na počet hlasů, ale vysál vládní kolegy – ČSSD a komunisty. Pokud se ANO nevzpamatuje, nezmění přístup a neobmění lidi, může mít příští podzim opravdu velký problém.

Glosy
Publicistická rubrika Glosy sestává z názorových článků autorů, kteří spolupracují s PPMagazínem.

Pokud se totiž bude – a z opozičních stran to zaznívá – opakovat stejný scénář, který nyní zaujímá většina krajů – tj. vyšachovat ANO, mohl by Babiš skončit v opozici.

Jeho vítězství se tak dá brát jako pověstné vítězství Pyrrhovo. Opoziční strany jásají, a lídři Fiala, Jurečka a Pekarová-Adamová poslali do světa fotografii ze společné seance u piva. Tam se prý měli radit o společném postupu do sněmovních voleb…

Vzniknou nám tady tedy dva, resp. tři opoziční bloky: ODS+TOP09+KDU-ČSL, zřejmě  STAN+Piráti a nesmíme zapomenout na mesiášský projekt Mikuláše Mináře – pokud tedy opravdu vznikne.

ANO versus tři opobloky. Pak ještě SPD, které se i Babiš štítil, ale je možné, že na podzim příštího roku mu bude Okamura dobrý. KSČM možná ještě proleze, ale ČSSD už zřejmě nepomůže ani svěcená voda. Otázkou je, co bude s Trikolórou. Navzdory tomu, jak hanlivě se o jejím výsledku mluví, tak na to, že existuje rok, nemá silné financování ani mediální krytí, dokázala voliče najít. Ostatně, dnes tolik opěvovaní Piráti měli ve svých prvních krajských volbách cca 2%.

I když opoziční strany září nadšením, jak se ANO potápí, pokud chtějí opravdu uspět, neměli by zůstat u poplacávání po ramenou. ANO potápí hlavně fakt, že ztrácí koaliční potenciál, za což si však může samo, neboť bezostyšně vykrádalo programy ostatních stran.

Hnutí také trpí personální vyprázdněností. O víkendu ohlásila odchod europoslankyně Radka Maxová. Někdejší hejtmanka Jermanová je neuvěřitelně neoblíbená, odtáhl se i Stropnický s Teličkou, Faltýnek je raději neviditelný… Vojtěch příští rok kandidovat nechce. Jedinými výraznými držáky jsou Havlíček a Schillerová. ANO se potýká se stejným problémem, co opoziční strany – nemá lidi. Pokud se však tyto dohodnou na koalicích, problém jim alespoň na oko vypadne, neboť se na kandidátkách budou muset střídat.

Personální vyprázdněnost ANO uznal i sám premiér, když řekl, že hnutí negeneruje osobnosti. Je ale těžké vyprofilovat se jako osobnost, když máte za předsedu člověka, který nesnese konkurenci. Na druhou stranu, nesnášenlivost vůči konkurenci je nešvar i opozičních stran…

A tak ačkoliv ANO pořád táhne Babiš, možná by se mohl poohlédnout po někom svěžím, neokoukaném, mediálně příjemném a hlavně – loajálním.

Opoziční strany slaví a vesele zakládají koalice proti ANO. Otázkou je, jak budou tyto někdy značně obskurní slepence kvalitní. Například v královéhradeckém kraji koalice proti ANO vznikla v roce 2016 a fungovala docela dobře. Pokud se nyní ODS a dalším devíti stranám povede minimálně stejně tak dobře, bude to fajn. Někde to ale může dopadnout tak, že se koalice budou sice bít v prsa, jak jsou úžasně morální, ale to bude zároveň jejich vrchol.

Suma sumárum: Pyrrhovo vítězství je to pro všechny. Babiš se má co otáčet, aby udržel a ideálně ještě nahnal voliče, provedl personální změny a zamyslel se nad koaličním potenciálem. Opostrany se mají co otáčet, aby se dohodly na programu, který nebude antiBabiš, protože ten zajímá leda tak skalní fandy, a těch je na vítězství málo. Personální změny jsou u nich taky samostatná kapitola, ale těžko očekávat od starých struktur v tomto ohledu osvícení.

Opozice chce měnit republiku. Každý člověk se zdravým rozumem chápe, že abyste něco změnili, musíte začít u sebe. To platí i pro opozici: Změnit komunikaci, prezentaci, personální obsazení. Na lidech to stojí primárně. Schopný lídr, kompetentní, šarmantní a rétoricky zdatný, dokáže obhájit jakýkoli program. Jenže kde nic není, ani smrt nebere. Pokud budou mít kandidáti charisma leklé ryby, což se nyní v 99 % případů děje, nelze čekat zázraky.

Za rok se ukáže…

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME
Pyrrhovo vítězství na druhou
Hodnocení čtenářů9 Hlasů
92
92
Komentátorka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.