Nyní čtete
Rektor policejní akademie chová v kanceláři 30 služebních papoušků, zalarmovali odboráři hygienu. Nechápou vášeň chovatele, míní odborníci
 
 

Rektor policejní akademie chová v kanceláři 30 služebních papoušků, zalarmovali odboráři hygienu. Nechápou vášeň chovatele, míní odborníci

  • V kanceláři rektora Policejní akademie České republiky je prý nebezpečno. Volně se tam pohybuje na třicet druhů exotického ptactva – papoušků.

V kanceláři rektora Policejní akademie České republiky je prý nebezpečno. Volně se tam pohybuje na třicet druhů exotického ptactva – papoušků. V článku se dočtete nejen o tom, jak se odbory snaží mařit rektorovu chovatelskou vášeň všemi prostředky, ale současně, jak papouška, báječného společníka, vybrat a čím ho krmit.

O odborové alianci integrovaného záchranného systému, která podává pomalu dennodenně všemožné podněty, jsme v minulosti pojednali už vícerokrát. Tentokrát však přišli odboráři s podnětem tak kuriózním, že stojí za další zveřejnění.

Současně se omlouváme rektorovi Policejní akademie ČR; rozhodně nejde o dehonestaci jeho osoby. Na rozdíl od odborářů máme v redakci pro chovatelskou vášeň pochopení, až už jde o křečky, rybičky, drobné ptactvo anebo čtyřnohé kamarády.

Ale vyhněme se osobním úvahám a přejděme k faktům: podnět odborářské aliance má redakce ppmagazínu.com k dispozici. Zní: „Tímto činíme podnět ke kontrole v rámci působnosti OZZ MVČR (odboru zdravotnického zabezpečení vnitra, pozn. red.), ochrany veřejného zdraví a hygieny práce, v kanceláři rektora Policejní akademie ČR pro podezření z toho, že se zde nachází volně se pohybující exotické ptactvo, a to bez patřičné kontroly a povolení, též v rozporu s vnitřními předpisy MVČR.“

Služební opeřenec

Toto podezření bylo podle aliance „dne 9. května letošního roku fyzickou účastí členů statutárního orgánu aliance potvrzeno mimo jiné tím, že na sekretariátu rektorátu se na dveřích kanceláře rektora nachází cedule s upozorněním POZOR PAPOUŠEK a též byl křik papoušků slyšet přes polstrované dveře do prostor sekretariátu“. 

„Tomuto aktu byl spolu s členem aliance přítomen i zástupce spolku Šalamoun, který věc může potvrdit. Dle vlastního šetření je zde podezření na chov cca 30 kusů exotického ptactva bez řádného povolení,“ uvádí aliance.

Hygiena dala od problému ruce pryč. A jak vyplývá z příslušných dokumentů (viz níže), jelikož odbor zdravotnického zabezpečení rezortu vnitra neshledal problém, je třeba na papoušky pohlížet podle nařízení vlády jako na služební zvířata.

Nepochopení pro chovatelskou vášeň

„Chovatel často čelí v domácnosti nepochopení. A kde jinde být blízko milovaným tvorům nežli na místě, kde člověk tráví většinu času – na pracovišti? A navíc, zvíře může být v dnešní vypjaté době, kdy je člověk stále na mušce, jedinou bytostí, která dokáže projevit lásku. A to je má mít snad v garáži?“ zastává se rektora dlouholetý pražský chovatel Jan Vaněk. A lidem, kteří by se rádi chovu papoušků věnovali jako pan rektor, doporučuje: „Andulka a korela se hodí pro chovatele-začátečníky. Kakadu už ale potřebuje péči zkušeného chovatele.“

„Nejhorší je, když si někdo koupí kakadua, protože má na to peníze, a pak ho to přestane bavit. Pták najednou zjistí, že je zrazen. Může si i ubližovat a pak to nejednou skončí tragicky,“ říká Magdalena Záborská, místopředsedkyně Klubu přátel exotického ptactva.

Asi se to nebude odborové alianci líbit, ale byť nemůžeme situaci ovlivnit, přimlouváme se k zachování současného stavu – třicet papoušků v kanceláři rektora Policejní akademie ČR totiž vyzní přinejmenším poeticky. A pokud by měl rektor zájem o své vášni pojednat, rádi jeho příspěvek otiskneme v naší rubrice životní styl. Papoušci jsou totiž báječná zvířata.

Jak papouška vybrat

Jsou to (vedle některých krkavcovitých) nejinteligentnější ptáci, mají ze všech ptáků nejvíce vyvinutý koncový mozek. Mají schopnost věrně napodobovat nejrůznější zvuky včetně lidských slov, nemluví však s citovým zabarvením. Někteří papoušci dokážou zapískat i celé písně, jiní napodobují hlas zvířat, pláčou, smějí se, kašlou apod. Zvláště nadaní papoušci znají až 200 slov. Papoušek přitom samozřejmě nerozlišuje, co se má učit a co pro něho není vhodné, proto nesmí slyšet ta slova, která nechceme, aby opakoval. Občas komolí dohromady to, co slyší. U některých se pak objevuje i schopnost smysluplné řeči (Papoušek šedý).

Jedná se o ucelený řád, historie chovu papoušků sahá až do dob Alexandra Makedonského, který patrně dovezl ochočené papoušky do Evropy z Asie.

Také čtěte

Pokud jste pro koupi už rozhodnuti, pořiďte si v zajetí odchovaného a ručně krmeného papouška. Nejlépe přímo od chovatele, i když dnes už je seženete i ve zverimexu. Jak poznáte, že je papoušek odchovaný v zajetí a ručně krmený? 

Dovezení a odchycení zřídkakdy mívají dobré opeření, často mají zastřižené jedno nebo obě křídla. V zajetí odchovaný pták by měl mít dokonalé opeření s dominující žlutooranžovou barvou na celé spodní straně těla. Na křídlech a zádech pak převažuje modrá, hlavu lemuje černý límec. Zobák robustní stavby má černý.

Čím ho krmit

Někteří chovatelé krmí papoušky granulemi, obsahujícími vše potřebné, ale chovatel Martin Ekl doporučuje pestřejší stravu: „Držením v zajetí jim upíráme radost vybírat si v hustém porostu pro ně atraktivní kousky k jídlu. Žádná průmyslově vyráběná granule nemůže papouškovi poskytnout potěšení, jaké prožívá, když mu dáte celý ořech, který se obtížně louská a papoušek se do něj sám s radostí dostane.“

Vhodnou  potravou je tedy ovoce, zelenina a ořechy. Z ovoce se doporučují jablka, hrušky, pomeranče, hrozny, banány, mango, broskve a jahody. Nezapomínejte ale, že například jádra pecek broskví jsou jedovatá, takže papouškovi můžete dát jen dužinu.

Také mají rádi divoké šípky, bobule hlohu i černého bezu. Ze zeleniny jim uděláte radost klasem kukuřice, hráškem v lusku, paprikou, mrkví, rajčetem apod. Pozor ale na avokádo, to je pro ary smrtelně jedovaté a nesmíte jim ho dát. Zato ořechy se arovi zavděčíte, ať vyberete jakýkoliv druh. Milují mandle, lískové, vlašské i další ořechy.

Jak se vám líbí článek?
1/Skvělé
3
2/Dobré
0
3/Průměr
0
4/Nic moc
0
5/Katastrofa
1
4 komentáře
  • Všichni déle sloužící policisté si jistě vzpomenou na dobu, kdy jim nadřízení zakazovali mít v kanceláři i rostliny a to z důvodu, že je zalévají erární vodou a ta není zadarmo, což se objevilo tehdy i v médiích. Myslím, že takových 30 papoušků také vypije vcelku dost vody a daleko více se spotřebuje na úklid a ono stočné je také zpoplatněno, takže bych to celé kvalifikoval prostě jako krádež státního majetku soukromou konkrétní osobou. Nic se tolik nezdražilo jako voda, kdy kubík stál v Praze v roce 1990 korunu a nyní stojí stokorunu. Proč ve věci už dávno nekoná z úřední povinnosti příslušný státní zástupce, nač čeká? Tato Krádež je trvající zločin a ten musí být potrestán, každý přeci ví, že škola není holubník. Vzhledem k článkům na tomto webu ohledně získávání titulů zejména těch “MBA” a Ph.D” některých vyvolených policistů si však nejprve položme prejudiciární otázku. Kde se tam ti ptáci vzali? Neruší tak náhodou i noční klid? Nebylo tam ve Lhotce zvykem za udělení titulu darovat opeřence? Na jisté škole produkující doktory práv v Plzni měl také charismatický funkcionář medvídka mývala, neníliž pravda. Historie se nám prostě stále opakuje – proto chraňme především naši vodu a buďme důslední. Padni komu padni, na všechny musí být stejný metr. Copak by si například dělník ve šroubárně mohl pořídit 30 ptáků a neplnit normy, co by mu asi tak řekl jeho šéf… co by udělal předseda soudu se soudcem chovajícím v kanceláři hejno papoušků díky čemuž by se nedařilo dodržovat lhůty… Není ta akademie poslední dobou nějaká ulítlá a nebylo by lepší jí vzít akreditaci a zrušit kupříkladu za poslední tři roky (kdysi dávno to totiž byla kvalitní škola) jí neoprávněně udělované zmíněné tituly především vyšším funkcionářům.

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


Nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Za týden měl web sto tisíc individuálních přístupů. Za měsíc čtvrt miliónu.

 

2019 © ppmagazín.com, Pribil Publishers. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno. Design Pribil Publishers. IČO: 06437176

Posunout nahoru