SPECIÁL COVID-19: AKTUALIZOVANÉ PODROBNÉ STATISTIKY Z ČESKÉ REPUBLIKY A SVĚTA →
ILUSTRACE: Respekt

Respekt to schytal od tvůrců videa o rouškách

Hodnocení čtenářů2 Hlasování
96

Týdeník Respekt v poslední době proslul jako médium, ve kterém novinář Ondřej Kundra zveřejnil zjištění svého zdroje, že do Česka přicestoval údajný agent s kufrem s jedem ricin. Kritika, že se jedná o prostou spekulaci, na sebe nenechala dlouho čekat. Nyní Respekt kritizuje Petr Ludwig, původce videa o důležitosti nošení roušek. Prý ho týdeník nespravedlivě osočuje, že měl posloužit k propagaci Andreje Babiše.

Video pochválil i premiér, to se ovšem možná stalo u Respektu osudným. V původní verzi článku se dle přiloženého snímku psalo: Začalo se tedy šít a sítě obletělo video, kde mladá Češka vyzývá v globálním stylu obyvatele západních států, aby byli jako my a chránili se rouškami. Babiš tohle video veřejně pochválil a není vyloučené, že celou věc vymyslel a vyrobil jeho PR tým.

Podpořte
PressPort Magazín
děkujeme

„V zítřejším Respektu vyjde tato nepravdivá spekulace. Video jsme dělali my s Anetou Kernovou a celá skupina Covid-czechia.org pod záštitou rektora ČVUT. Všichni jsme na tom dělali bez nároku na honorář, týden v kuse, od rána do večera, takže jednoznačně za ním nestojí PR Babiše. Nechápu, jak Respekt něco takového může napsat, a nechápu, proč mi nikdo nezavolal?“ vzkázal redakci Ludwig.

ANETA KERNOVÁ | FOTO: archiv ppmagazínu.com

Další autorkou videa je režisérka a herečka Aneta Kernová. Ta uvedla: „Jelikož jsem velmi pobouřená, tak toto téma ještě otevřu. Několikrát jsem veřejně prohlásila, že iniciátor videa byl Petr Ludwig, který mne poprosil o pomoc s tímto videem. Říkám to v každém rozhovoru, v každém tisku, všude, dokonce i pro časopis Forbes. Takže mne velmi urazilo, když napsal Respekt takto nepravdivou informaci. Chtěla bych jim sdělit, že ta mladá Češka má jméno a seděla několik dní ve střižně, aby video bylo takové, jaké je. Tato mladá Češka se společně se svými kamarády na tomto videu podílela zcela zdarma s vidinou pomoci ostatním lidem na celém světě. Prosím Respekt, aby si lépe ověřoval informace, které zveřejňuje, obzvlášť když jsou velmi lehce a veřejně dohledatelné.“

Chybu přiznal Marek Švehla, zástupce šéfredaktora: „Bylo to myšleno jako nadsázka o videu, které dávno svoji práci udělalo a vzal ho čas. Dodávám, že nadsázka zjevně hloupá, nepovedená, samozřejmě neprofesionální. Šlo o zcela okrajovou poznámku v dlouhém textu, kde se řeší roušky jako takové. Autorům videa a p. Babišovi se omlouvám.“

Hodnocení čtenářů2 Hlasování
96

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Světový mikrobiolog: Vědci ve Wu-chanu dělali s koronavirem absolutní šílenosti