SPECIÁL COVID-19: AKTUALIZOVANÉ PODROBNÉ STATISTIKY Z ČESKÉ REPUBLIKY A SVĚTA →
FOTO: ppmagazín.com

Jste i v mizerii těchto dní perskými princeznami, napsal o ženách mluvčí FF UK. Že musel skončit, je absurdní, míní režisér Svoboda.

Aktualizace:

Jsou studenti Karlovy univerzity skutečně svobodní, když jim vadí přirovnání ženy v roušce k perské princezně? Nakolik změní podle režiséra Jiřího Svobody koronavirová krize uměleckou tvorbu? Proč umělci, citliví na svou svobodu, podporují volání po omezování demokracie? A měla by se situace tvůrců řešit zvláštním programem pro záchranu kultury, který zvažuje ministr Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze (FF UK) odchází její mluvčí Petr Kukal. Důvodem jsou jeho příspěvky na sociálních sítích, ve kterých komentoval vzhled žen s rouškami proti koronaviru. Kukal potvrdil, že na svém místě skončí po dohodě s vedením fakulty k 31. březnu.

„Je to součást toho, čemu se dnes říká korektní politika. Ale je to absurdní, samozřejmě,“ míní v pořadu XTV nejprve režisér Jiří Svoboda k propuštění mluvčího FF UK. „Já jsem to viděl na internetu a viděl jsem i, co komentoval, a skutečně to těm slečnám slušelo, takže si myslím, že je to blbost – blbost těch, kteří vyšli vstříc nějaké uražené slečně, která je zřejmě podobného typu jako je Grétka ze Švédska.“

Kukal uvedl, že impulzem k jeho odchodu byly zejména právě jeho příspěvky z poslední doby. Jde především o komentář: „Milé ženy a dívky v rouškách, nejste směšné, trapné ani neatraktivní. Jste i v mizerii těchto dní perskými princeznami.“ To napsal Kukal v textu pro Metro. Fotografii článku zveřejnil na svém facebookovém profilu.

Podpořte
PressPort Magazín
děkujeme

Proti jeho textu se část diskutujících vymezila v komentářích. Ženy se v nich ohrazovaly proti hodnocení svého vzhledu. Uváděly, že nosí roušky kvůli šíření koronaviru, a ne proto, aby vypadaly sexy. Jedna studentka pak podala stížnost akademickému senátu fakulty.

„Důvodem jsou mé příspěvky na sociálních sítích. Dohodl jsem se s panem proděkanem (Danielem Soukupem), půjde o dohodu o ukončení pracovního poměru,“ dodal ke svému odchodu z fakulty Kukal.

„Myslím, že dneska je pro mladé lidi oporou a do značné míry i prokletím internet, a to už od dětských let. Více znalostí čerpají z internetu než z knížek, a to útržkovitých znalostí. A pak se zabývají věcmi, které je zestádňují. Já myslím, že my jsme byli jako studenti jaksi různorodější, přístupnější diskuzi a diskutovali jsme o věcech, které se týkaly oboru, který jsme studovali,“ uzavírá v této souvislosti režisér Jiří Svoboda.

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Dvě analýzy, Babiš a občan ve vzduchoprázdnu