SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Ruský agent v Praze. | KOLÁŽ: ppmagazín.com (s využitím ilustrace deníku The Guardian)

Ricin: Jak Česko přišlo o zdroje ve vedení ruských služeb…

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů4 Hlasování
97
79
NAŠE HODNOCENÍ

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová uvedla, že si Moskva nepřeje další vyostřování vztahů s Českou republikou. Vyzývá ale české úřady, aby předložily důkazy ohledně podezření na pohyb ruského agenta v České republice.

Ruská diplomacie tvrzení odmítá jako novinářskou kachnu.

O agentovi poprvé informoval týdeník Respekt s odvoláním na neupřesněné zdroje. Agent údajně přicestoval s cílem likvidace tří českých politiků. České bezpečnostní složky, dle Respektu, vyhodnotily přítomnost muže jako bezpečnostní riziko pro pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09) a starostu Řeporyjí Pavla Novotného (ODS).

Bezpečnostní komunita „teče“, nejméně tři zdroje to pustily novináři Kundrovi. To by nebyl zrovna pěkný obrázek o jejím stavu.

Andor Šándor

Brigádní generál a bezpečnostní poradce Andor Šándor upozorňuje na nejasnosti v kauze. Nejvíce ho zaráží fakt, že celá věc unikla do médií a bez pádných důkazů to komentoval i premiér Andrej Babiš (ANO). Babiš na tiskové konferenci prohlásil, že „není možné – pokud je to pravda –, aby tady nějaký cizí stát prováděl nějaké akce proti našim občanům“.

Celý příspěvek Andora Šándora

Každý občan Česka se musí plně ztotožnit s následujícím prohlášením premiéra: „Není možné – pokud je to pravda – aby tady nějaký cizí stát prováděl nějaké akce proti našim občanům“. Co z takto postaveného vyjádření a dalšího plyne:

  • Babiš si vůbec není jist, zda je to pravda. Bez ohledu na relevantnost se toto zásadně nekomentuje.
  • Pokud byl informován tajnou službou, tak pouze velmi vágně.
  • Naše tajné služby mají své zdroje v nejvyšším vedení ruských zpravodajských služeb, konec konců, jak by jinak věděly, že v kufru ruského diplomata je ricin a že je určen k likvidaci zmíněných politiků. Tímto o ně přišly.
  • Bezpečnostní komunita „teče“, nejméně tři zdroje to pustily novináři Kundrovi. To by nebyl zrovna pěkný obrázek o jejím stavu.
  • Otázka, proč zmíněný Rus, bez ohledu na diplomatický statut, nebyl zatčen a vyhoštěn? Odpadla by ochrana tří politiků. Pokud měl být sledován k opatření dalších důkazů, pak by to nemělo bývalo vytéct do medií.
  • Do jejich likvidace by muselo být zapojeno více pracovníků ruské ambasády či jejich agenti z řad našich občanů. Jeden by to těžko zvládl.
  • Už jsem viděl hodně…

Hřib je podle agentury RIA Novosti spjat s přejmenováním náměstí před ruským velvyslanectvím podle zavražděného opozičního politika Borise Němcova, Kolář s odstraněním pomníku sovětského maršála Koněva. To mělo ruskou stranu pobouřit.

Ruské velvyslanectví se v pondělní nótě českému ministerstvu zahraničí ohradilo proti nepřípustným útokům na Rusko a jeho diplomatické zastoupení v Praze. České ministerstvo v úterý označilo ruskou nótu za nepatřičnou snahu o narušování svobody tisku.

„Je faktem, že zhruba před třemi týdny se ze služební cesty do Prahy vrátil řádně akreditovaný ruský diplomat, kterého jeho kolegové skutečně vyzvedli na letišti. K detailům se ministerstvo zahraničí vyjadřovat nebude, to je otázka na tajné služby,“ citovala ruská agentura vyjádření mluvčí české diplomacie.

Ruské velvyslanectví naproti tomu tvrdí, že od poloviny března ani jeden z diplomatů nepřicestoval na pražské letiště. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov odmítl tvrzení českých médií jako novinářskou kachnu a šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov uvedl, že nikdo nepředložil důkazy, že se Rusko snažilo někoho v Česku otrávit.

Ricin je bílkovinný toxin, fungující jako tzv. buněčný jed. Prochází skrze buněčné membrány, inhibuje produkci některých základních bílkovin a v důsledku způsobí odumírání buněk. Získává se ze semen skočce obecného (Ricinus communis). Od jeho dřívějšího používání při výzkumu rakoviny se pro extrémní jedovatost, zejména při vdechnutí, upustilo. Smrtelná dávka činí cca 70-500 mikrogramů. Záleží na způsobu aplikace. Teprve nedávno bylo vyvinuto antidotum a vakcína.

Otrava se projevuje nejprve mírně a symptomy se podobají chřipce. Později se objeví bolesti hlavy, pálení v ústech, zvracení, průjem, střevní kolika a vnitřní krvácení. Smrt nastává těžkým poškozením jater, ledvin a sleziny. Na otravu ricinem zemřel např. bulharský spisovatel a novinář Georgi Markov, který emigroval do zahraničí.

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář řekl v úterý televizi Prima, že ho policie chrání kvůli Rusovi, který ho má za úkol zlikvidovat. Podle takřečených proruských serverů jde naopak o aktivity americké zpravodajské služby proti ruské federaci.

Hodnocení čtenářů4 Hlasování
97
79
NAŠE HODNOCENÍ

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Hampl: na naši schůzi přišla feministka, udělala hysterický záchvat, takže jsme si to opravdu užili