Nyní čtete
Rok 2018: Volba prezidenta prokázala ruské zájmy, vazby na těžbu lithia i restituce.

Rok 2018: Volba prezidenta prokázala ruské zájmy, vazby na těžbu lithia i restituce.

Tato analýza nikomu nestraní a vychází výlučně z veřejně dostupných zdrojů. Jasně prokazuje rozložení politických sil v naší zemi a taktéž je explicitním vodítkem pro nadcházející vývoj.

Letos měla prezidentská kampaň podobné rysy jako kampaně v roce 2013, související s řadou dezinformací; dezinformační projevy mohou mít zpravidla důsledky i v zájmu o kriminalizaci některých jednání a o získávání informací z trestních spisů. To pravděpodobně přetrvá za situace, kdy letos vyhrál opětně prezident Zeman.

V prezidentských volbách ve dnech 11. ledna a 12. ledna 2013 kandidovala řada osob bezprostředně propojených s nadací Vize 97. Šlo nejenom o člena správní rady Karla Schwarzenberga, ale i Taťánu Fischerovou. Další osoby s ní či s Fórem Karla Schwarzenberga spojené pak vystupovaly proti Zemanovi a sehrály aktivní roli při jeho kritice v souvislosti s kauzou Brady; ta začala vznikat ihned po Zemanově zvolení v roce 2013.

Podobně jako v roce 2013, kdy byly některé osoby financující Schwarzenbergovu kandidaturu v bezprostřední vazbě na Karla Janečka (pozdějšího člena dozorčí rady Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97), tak jsme se s takovými lidmi setkali i letos při financování Zemanova protikandidáta – prof. Drahoše. Je tím prokazatelné, že subjekty a lidé napojení na tuto nadaci ovlivňují politickou situaci (scénu) v Čechách.

V roce 2013 obdržel Schwarzenberg od Zdeňka Bakaly na kampaň 2,5 miliónu, významnou podporu 6,0 miliónů dostal i od Libora Winklera, jenž vede představenstvo firmy RSJ. Tuto společnost založil jako spoluzakladatel v roce 1995 Janeček, předseda správní rady Nadačního fondu proti korupci a pozdější člen orgánu Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. V dozorčí radě Nadačního fondu proti korupci sedí i Winkler.

Největší částku dostal Schwarzenberg od TOP 09 (9 miliónů). Bakala podporoval TOP 09, když jí v roce 2010 poskytl 8 miliónů. Po medializaci daru byla podpora ukončena, a tak nebylo překvapující, že kandidaturu žádného z kandidátů letos přímo nepodpořil.

Financování kampaně

▼ Jiří DRAHOŠ – vazba na těžbu lithia

Profesor Drahoš dostal 100 000 Kč a více od cca 70 donátorů, když někteří poskytovali vklady opakovaně. Fáze před prvním kolem jej stála 28,7 miliónu korun. U donátorů se vyskytují vazby na veřejné zdroje. Někteří měli vazby na diskutované privatizace – lithium, OKD, Mostecká uhelná, Becherovka, Škoda Transportation… Získal též řadu prostředků a politickou podporu od stoupenců KDU-ČSL; Luděk Sekyra mu věnoval milión.

Již od začátku kampaně se projevila zmíněná podpora osob spojených s Nadací Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 a Janečkem, respektive se zpracováním lithia. V článku popisujícím Drahošovy úspěchy při získávání financí stojí: „Zatímco do května vložili půl milionu dva podnikatelé (Winkler z RSJ a Martin Wichterle ze skupiny Wikov), v červnu přidal dva milióny Dalibor Dědek z Jablotronu a po 650 tisících i Lázně Luhačovice a Jáchymov. Půlmilión dali další dva lidé, sto tisíc věnovala vědkyně Helena Illnerová, expolitik Pavel Bratinka i dolnobřežanský starosta Věslav Michalik.“[

Winkler je podle výpisu z obchodního rejstříku členem dozorčí rady RSJ. Společnost Cínovecká deponie a.s., která tak byla podpořena v souvislosti s lithiem, je ovládána společností RSJ Investments SICAV a.s., jejímž předsedou představenstva je Winkler a předsedou dozorčí rady Janeček.

▼ Miloš ZEMAN – vazba na ruské ekonomické zájmy

Prezident Zeman obdržel na svém transparentním účtu k 17. lednu 2018 4 549 995,84 korun. Příjmy měl prostřednictvím velkého množství plateb. Z nich 100 000 Kč a výše poskytly čtyři subjekty, které přímo či nepřímo v minulosti obdržely podporu z veřejných zdrojů. Dále obdržel nepeněžitá plnění. Celkem se uvádí, že kampaň jeho příznivce vyšla na 17 miliónů.

Firmy sponzorující Zemanovce byly podle policie součástí řetězce, který v Česku krátil daně o desítky miliónů. MF DNES získala později detaily z vyšetřování. Přibývají tak pochybnosti ohledně financování Zemanovy kampaně. Dřívější analýza ukázala, že více než polovina prostředků Zemanovců pochází od zaměstnanců provázané skupiny firem, které z velké části ovládá právník spojovaný s Vladimírem Putinem.

Rus Sergej Roldugin se celý život živí jako hráč na violoncello. Zároveň je to kmotr dcery Putina. Kauza Panama Papers před časem odhalila, že prostřednictvím firem v daňových rájích hudebník ovládá majetek v hodnotě stamiliónů dolarů. Strukturu společností, které oficiálně vlastní Roldugin i další oligarchové spojovaní s Putinem, podle odhalení několika světových médií vybudoval švýcarský právník Fabio Delco.

Zeman tak patří do úzké sféry Putinova politického vlivu v Evropě a ve hře jsou jistě ruské ekonomické zájmy (např. dostavba Temelína).

Vztah k církvím a restitucím

Profesoru Drahošovi vyslovili podporu pánové Bělobrádek, Kalousek, mnozí katoličtí kněží, evangelické církve… Drahoše tak bylo možno považovat za církevního kandidáta těch stran, co jsou s církvemi spojeny, kandidáta, který odmítá zdanění církevních restitucí. Dle vlastních slov byl Drahoš necírkevní kandidát, co nechodí do kostela. To však zpochybnilo za 1) jeho působení ve sboru Canticorum iubilo.

Také čtěte

A za 2) také fakt, že sotva byly schváleny církevní restituce (8. listopadu 2012), uzavřel Drahoš (23. listopadu 2012) ve Vatikánu deklaraci o spolupráci ČSAV s Arcibiskupstvím pražským; Listina základních práv a svobod stanoví, že „(1) Stát je založen na demokratických hodnotách a nesmí se vázat ani na výlučnou ideologii, ani na náboženské vyznání.“

Zemana podporovaly z politických stran ty, jež neprosazovaly církevní restituce. Zeman se už v roce 1991 dotazoval zástupců církví, jedná-li se skutečně o jejich poslední požadavek; od téhož roku upozorňuje na příslib, že církevní představitelé nebudou požadovat restituce zemědělského majetku.

Kandidáti a migrace

Oba kandidáti měli negativní vztah k migraci. Čechy by podle nich neměly přijmout jediného uprchlíka. U Drahoše se názor vyvíjel: podepsal nejprve výzvu Vědci proti strachu a lhostejnosti, namířenou proti xenofobii. Pravděpodobně až po vyhlášení kandidatury začal kritizovat migrační kvóty. U Zemana negativní vztah k migraci platí obecně.

Chování na veřejnosti měl Drahoš výrazně lepší než Zeman, který se někdy chová až neurvale. U Zemana se však neobjevily náznaky namyšleného chování vůči občanům-nenovinářům (např. vědcům jako u protikandidáta) a byl čitelnější a předvídatelnější.

Závěry

Po vyhodnocení prezidentské kampaně v roce 2013 se ukazuje, že v zásadě podobný okruh osob, vystupujících proti zvolení Zemana, v té době podporoval a nadále podporuje Zemanovy protikandidáty – nejprve Karla Schwarzenberga, letos prof. Drahoše. Okruh má vazbu na Schwarzenberga či aktivity, ve kterých působí.

Podobně zůstává rozdělena mediální scéna: pakliže Zeman dostal zcela nekritický prostor k vyjádření např. ve studiu TV Barrandov či na dalších komerčních stanicích, pan Veselovský, dříve redaktor Rádio Klubu Hlasu Ameriky, nyní (od 27. května 2014) dodávající video obsah pro on-line deník Aktuálně.cz, tedy pro vydavatelství, patřící Bakalovi, vedl 17. ledna 2018 rozhovor s předsedou Strany práv občanů Velebou směřující k poškození Zemanovy kampaně. Ptal se například na věci, které senátor nemohl znát. Opakoval otázku, na kterou mu byla dána výslovná odpověď, a vyžadoval informaci o něčem, o čem již dotázaný uvedl, že to neví. To bylo možné považovat za součást prezidentské kampaně.

Pokud by se v budoucnu objevil silný kandidát navazující na Zemanovu politiku (počítá se údajně např. s majitelem TV Barrandov, jenž je z tohoto důvodu dennodenně několikrát na obrazovce), lze předpokládat obdobu vyhrocených kampaní z let 2013 a 2018. V opačném případě (byť Rusko volbu nepodcení, viz aktuální výroční zpráva BIS ) má skupina kolem Karlů Schwarzenberga a Janečka slibné šance na úspěch.

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
0
2) Dobré
0
3) Průměr
0
4) nic moc
0
5) Katastrofa
0
Prohlédněte si komentáře (0)

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


Nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Obsah je po uplynutí určité doby automaticky mazán a nahrazován aktuálním. 

 

2020 © ppmagazín.com. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

Design Pribil ProductionIČO: 06437176

Posunout nahoru