Dívka s rouškou | ILUSTRAČNÍ FOTO: Getty Images (nbcnews.com)

Roušky od září. Že opatření zůstane v platnosti, nepředpokládám

Roušky budou od září povinné i v kadeřnictvích

Komentáře
Publicistická rubrika Glosy & Komentáře sestává z názorových článků autorů, kteří spolupracují s PressPort Magazínem.
Naše hodnocení článku
74

S překvapením jsem zaznamenala snahu ministra zdravotnictví vnutit lidem od 1. září povinně nošení roušek v hromadné dopravě a v uzavřených prostorách. Vysvětluji si to jako pokus testovat ochotu občanů podřídit se zcela iracionálnímu opatření. Zatím se zdá, že tato ochota není příliš velká, což významně ohrožuje popularitu ministra, a tím i této vlády a jejího premiéra.

Domnívám se, že opatření bylo vyhlášeno záměrně s předstihem dvou týdnů; to totiž poskytuje dostatečný časový prostor k jeho přehodnocení, eventuálně k přehodnocení účinkování pana Vojtěcha v křesle ministra zdravotnictví. Pořád lepší obětovat ministra než naštvat celý národ a riskovat ztrátu velkého počtu hlasů ve volbách, ne?

Při stávajícím počtu nemocných nemůže podle mne vážně tvrdit, že Česko je ve stavu epidemie, ani ten nejšílenější epidemiolog.

Pokud toto opatření zůstane v platnosti, což nepředpokládám, vyvstane nutnost vážně odpovědět na otázku, zda má ministerstvo na takový postup právo.

Podle zákona o ochraně veřejného zdraví může ministerstvo – kromě dalších poměrně konkrétních opatření v zákoně vyjmenovaných – rovněž vydat zákaz nebo nařízení další určité činnosti k likvidaci epidemie nebo nebezpečí jejího vzniku.

Ovšem, copak je tady nějaká epidemie?

Při stávajícím počtu nemocných nemůže podle mne vážně tvrdit, že Česko je ve stavu epidemie, ani ten nejšílenější epidemiolog.

A hrozící epidemie? Opatření jsou zrušena už poměrně dlouho a situace se nijak nezhoršuje, spíš naopak. Do epidemie tak, jak je běžně definována, máme ještě hodně daleko.

Takže není splněna ani podmínka, že hrdinný ministr likviduje nějakou epidemii. A dost pochybuji, že zákonodárce měl při přijímání zákona o ochraně veřejného zdraví představu, že celý národ bude chodit zabalený v nějakých podomácku spíchnutých rouškách, jenom abychom se chránili před nákazou, která podle samotné vlády ve většině okresů lidem nehrozí. 

Takhle to asi myšleno nebylo?

Roušky budou od září povinné i v kadeřnictvích a dalších podobných službách nebo restauracích mimo dobu konzumace, povinné budou pro hosty i obsluhu. V říjnu se budou nosit také ve volebních místnostech. Oddělených sektorů může být na sportovních a kulturních akcích s místy pro sezení až deset, dosud jich bylo pět. V každém může být uvnitř 500 lidí, venku 1000 lidí. Novinářům to v úterý řekli ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a hlavní hygienička Jarmila Rážová. Znovuzavedení nošení roušek ve veřejných vnitřních prostorách, školách a hromadné dopravě oznámili členové Rady vlády pro zdravotní rizika už v pondělí.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Roušky od září. Že opatření zůstane v platnosti, nepředpokládám
Hodnocení čtenářů3 Hlasy
94
74
Naše hodnocení

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.