KOLÁŽ: PressPort Magazín (s využitím upravené ilustrace z titulní strany časopisu The New Yorker)

Rozvolníme, až bude v nemocnicích maximálně 3000 lidí, oznámil Blatný. Nyní jich je 8 000

Pokud se situace zlepší, bude možné po 21. březnu zrušit ta nejstriktnější opatření

aktuality
Důležité a klíčové události, které PressPort Magazín pravidelně aktualizuje.

Denní přírůstky nově nakažených covidem-19 se začínají podle ministerstva zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) stabilizovat. „Pokud se situace zlepší, bude možné po 21. březnu zrušit ta nejstriktnější opatření, jako je například omezení pohybu v katastru obce,“ řekl novinářům. Dodal ale, že se nebude jednat o masivní rozvolňování.

Podle Blatného by mohlo dojít k většímu rozvolnění, až bude v nemocnicích maximálně 3000 pacientů s koronavirem. Nyní jich tam leží přes 8000 a čísla zatím neklesají.

Nápor koronaviru na nemocnice v Česku naopak roste, starají se o dosud nejvyšší počty lidí s nemocí covid-19 i nakažených pacientů za roční trvání epidemie. Podle Blatného ale roste i tempo očkování, v březnu má být podle něj denně naočkováno alespoň 35 tisíc lidí. V dubnu by se mělo každý den aplikovat 100 tisíc dávek vakcíny. 

Odměny pro zdravotníky v květnu

Zdravotníci v nemocnicích dostanou slíbené odměny v květnové výplatě, ve výši asi jako loni. Odměny dostanou i zdravotníci mimo nemocnice, řekl Blatný. Pracovní povinnost v nemocnicích, kterou by pro studenty medicíny měla nařídit vláda, by se neměla týkat prvních a šestých ročníků.

Premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek ve Sněmovně řekl, že lidé nemají počítat s rozvolněním protiepidemických opatření po ukončení nynějších omezení. Současný lockdown vyhlásila vláda od začátku března na dobu tří týdnů. „Pokud se bude situace lepšit, po této době mohou být pravděpodobně uvolněna ta nejstriktnější opatření, například omezení pohybu v katastru obce a podobně,“ dodal k tomu dnes Blatný. 

Firmy by při testování pracovníků na koronavirus měly podle něj co nejvíce využívat samotestování nebo závodní lékaře a společnosti najaté k pracovně-lékařským službám. Stávající síť odběrových center není možné rozšířit, protože jsou často postaveny na spolupráci armády a zdravotníků v nemocnicích, které jsou přetíženy a navíc zapojeny do očkování, dodal.

Lékař by měl přijít do firmy

„Je cílem, aby lékař přišel do firmy, nikoli aby se posílali zaměstnanci do odběrových center, která jsou k dispozici pro veřejnost,“ řekl Blatný. Resort zdravotnictví také uděluje výjimky dodavatelům samotestů, od kterých tuzemské podniky mohou testy nakupovat. Ministerstvo zdravotnictví seznam průběžně doplňuje, aktuálně čítá zhruba 70 firem, v pondělí jich bylo asi 20.

Stát na samotesty přispívá prostřednictvím úlev ze zdravotního pojištění 60 korun na test, maximálně zaplatí čtyři testy na zaměstnance za měsíc. Odečty ze zdravotního pojištění na samotesty platí i pro živnostníky. Firmy nad 250 zaměstnanců zahájily jejich plošné testování ve středu. Dokončit ho musejí do 12. března. Dnes se do testování zapojily podniky s 50 až 249 pracovníky, které musejí všechny zaměstnance otestovat do 15. března.

Díky novému vládnímu opatření bude podle vicepremiéra a ministra průmyslu Karla Havlíčka (za ANO) 10 tisíc podniků každý týden testovat dva až 2,5 milionu pracovníků. Vláda by dnes na mimořádném zasedání měla probrat zavedení povinného testování státních zaměstnanců od středy 10. března.

V současné době není testování závazné pro lidi, kteří pracují z domova. Nevztahuje se ani na příspěvkové, veřejné či veřejnoprávní instituce, podle ministerstva průmyslu a obchodu se jim ale podobný postup jako například v průmyslových firmách doporučuje.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Rozvolníme, až bude v nemocnicích maximálně 3000 lidí, oznámil Blatný. Nyní jich je 8 000
Hodnocení čtenářů0 Hlasů
0
0
Aktuality

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.