Šéfredaktor Fóra 24 Pavel Šafr | KOLÁŽ: PPM

Ruhe und Ordnung: Líbání prstenu zde, opravdu, není na místě

Podívejte se na video.

Pozoruji ve videu rozzuřené a zfanatizované davy, pronásledující Andreje Babiše na mítinku v Jablonci. Je pár dní před rozhodující prezidentskou volbou. Dav křičí, aby Babiš odešel. Zabraňují mu setkat se s voliči. Babiš se jen usměje a zakroutí hlavou. Zástupem pochodují lidé, přesvědčení, že Babiš představuje zlo.

Česko
Analytická a názorová rubrika Česko se zabývá různorodými tuzemskými tématy.

Do jisté míry se jim nedivím. Média líčí Babiše přes deset let systematicky jako oligarchu, ohrožení demokracie, dotačního podvodníka, traviče Bečvy, estébáka, únosce vlastního syna.

Moc médií je obrovská. Mají ve společnosti určující roli pro vytváření názoru. Problém je, že dnešní česká média poskytují jen zúžený pohled na realitu. Záměrně. Vezmu vás dnes proto do zákulisí jedné z kauz. O níž, samozřejmě, většina lidí vůbec netuší. Hlavně, mladí lidé, jak zjišťuji.

Mám před sebou už 14 dní dvě zprávy. Hovoří se v nich o pronásledování a záměrné manipulaci syna Andreje Babiše. Velmi významnými lidmi. Lidmi, kteří jsou denně na obrazovce. Lidmi, kteří vytváří veřejné mínění. Těmto lidem se postupně podařilo zmanipulovat syna proti vlastnímu otci. Opovrhuji jimi. Nestojí mi za jméno. Pojmenuji věc jako obecný princip. Protože na této kauze můžeme dobře pochopit, jak vlastně funguje česká politická a mediální scéna.

Jak ukázalo dění během soudního přelíčení a odborným posudkem bylo doloženo, faktem je, že Andrej Babiš ml. má, bohužel pro něj, psychické problémy. Je mi to líto a samozřejmě, nemyslím si, že je vhodné veřejně reflektovat potíže, s nimiž se musí vypořádávat.

V obou zprávách se hovoří o zapojení externí novinářky a aktivistky, která získala kontakt na Andreje Babiše ml. Tato žena jej přesvědčila, že jeho psychická diagnóza je vymyšlená. Novinářka poté, co si získala důvěru Andreje Babiše ml., pokračovala v manipulaci, na jejímž konci bylo, že Andrej Babiš ml. uvěřil, že za jeho obtíže může výhradně jeho otec. Paní přesvědčila syna, že Babiš, vlastní otec, jej manipuluje a ovládá přes farmaka, ošetřovatele, psychology, psychiatry. Pro lidi, kteří jsou obecně ve složitější osobní psychické situaci, může být takové vysvětlení vodítkem; není neobvyklé, že lidé, kteří se octnou v různých potížích, hledají vysvětlení a stavu jinde než v realistickém hodnocení situace.

Andrej Babiš ml. paní uvěřil. Novinářka a aktivistka se po léta věnovala velmi obtížným případům – záchraně lidí z ruských kriminálů. Její přesvědčení a prožitky jí postavily do nekompromisně protiruského postoje. Sama si spojila Babiše s Ruskem, což je jednoduše účinně veřejně živená nepravda. Paní si promítla své vlastní zkušenosti s nenávistí k Babišovi.

Kritický odstup od věcí je klíčem k novinářské praxi. I novinářské etice. Bohužel ne vždy to platí. Aktivismem pak lze napáchat větší škody, než když jednáte a mluvíte pouze pravdu.

Co následovalo? Paní Babiše mladšího propojila se zdejším významným „novinářem“. Tvrdým ortodoxním odpůrcem a programovým hanobitelem Babiše ze serveru Fórum 24.

Jak ukazují e-maily, i on, podobně jako zmíněná aktivistka, posílil v Babišovi ml. přesvědčení, že jeho diagnóza je manipulací. Novinář se k věci postavil pragmaticky. Možnost „prodat“ příběh Andreje Babiše ml. jako odpůrce vlastního otce je silná kauza. Kritický odstup by byl zde nanejvýš na místě. Ale rozhodl se pro vyvolání veřejné aféry, i když věděl a znal zákulisí celé akce.

Od „novináře“ vedla cesta k dalším kontaktům. K nepříliš bystrému politikovi, europoslanci za lidovce, který v e-mailech bezděky také potvrdil Babišovi ml. jeho přesvědčení, že jeho diagnóza je falešná. Významnému režiséru a dokumentaristovi. Známému excentrickému starostovi pražské čtvrti. Psychologům, kteří diagnostikovali Babiše mladšího na základě konferenčních pohovorů. Až ke zdejšímu kazašskému orákulu – paní, která diagnostikovala diagnózu prezidenta Zemana na základě zhlédnutí televizního pořadu. Zapojit se do dění neodolal ani bývalý nejlepší ministr financí přilehlého vesmíru. A další lidé.

Tito se zasloužili o to, aby psychická manipulace syna byla využita v kampani proti otci – Andreji Babišovi. K ovlivnění výsledků důležitých voleb.

Vyjádření Andreje Babiše ml. posloužila i ke znovuotevření kauzy Čapího hnízda. Právě na základě jeho veřejných vyjádření byl dán podnět v rovině „nových skutečností“. Zatímco výroky Andreje Babiše mladšího se staly na okamžik hlavními zprávami dne, stejně jako inscenované dramatické střety, v nichž se utkal se svým otcem, nešťastným a jen tiše přihlížejícím, když na něj během předvolebního mítinku křičí jeho vlastní, zmanipulovaný kluk, v zákulisí probíhala čilá aktivita, e-maily, organizace.

A potlesk a uznání ze strany těchto lidí pro Babiše ml., kdykoliv napadl svého otce, nebo narušil jeho kampaň. Lidé to nevidí. Neumí si představit rozsah zla, jemuž jsou Andrej Babiš a jeho rodina neustále vystaveni. A proč vlastně?

Protože je jen politický konkurent těchto lidí? Víte. Já se k té kauze vrátím až po volbách. Nebudu součástí světa, která z podobných věcí utká volební vítězství. Takhle to nesmí fungovat. Mají rozhodovat schopnosti, a ne svinstvo.

Na věci mě zaráží, že o téhle kauze novináři vědí. Znají aktéry, vědí, co se stalo. Mají tutéž zprávu k dispozici.

Kdybychom vzali obecný princip, princip záměny: co by se dělo, napadl-li by nějaký aktér podobným způsobem dítě jakéhokoliv jiného kandidáta? Kdyby se zjistilo, že dětmi politiků, premiéra, kandidáta na prezidenta, někdo manipuluje podobně odporným způsobem?

Ohradil bych se proti tomu stejně, i kdyby se to dělo paní Nerudové, panu Fialovi nebo panu Rakušanovi. Nebo samotnému novináři. Je to nepřípustné. Zaráží mě, že novináři, kteří z žijí z prefabrikovaných kauz celou dekádu, nyní mlčí. Za jiných okolností by z takové kauzy udělali desetileté peklo. Kdyby se takto choval někdo z lidí, které považují za „nedemokraty“, spustili by hon, na jehož konci by bylo oprávněné odsouzení.

A donutili by především politika nebo politiky, kteří se na takové kauze podíleli, k okamžitému odstoupení. Ale neděje se nic. Zprávu o situaci přinesly jen Parlamentní listy a pořad ABJ Jany Bobošíkové (více ve videu).

Co je na tom také divné? Dva z hlavních prezidentských kandidátů, paní Nerudová i generál Pavel, si přišli podat ruku s jedním z protagonistů této kauzy. S cynickým, agresivním starostou pražské obce, který se do aktivit výrazně zapojil. Myslím, že právě fotka s těmito lidmi je výraznou skvrnou na pověsti jak paní Nerudové, tak i generála Pavla.

Líbání prstenu zde, opravdu, není na místě.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME
Komentátor

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.