SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Ceaušescu a Richard Nixon. | FOTO: wilsoncenter.org.

Rumunská literatura v Brně. Byl chválen tak, až jsme cítili potřebu se ho zbavit, řekl Cioroianu, proč byl Ceaušescu zastřelen

Aktualizace:

Tři desítky rumunských spisovatelů a spisovatelek pozvali do Česka pořadatelé Měsíce autorského čtení. Největší literární festival ve střední Evropě začal v pondělí večer v Brně.

„Rumunsko je země, která je v mnohém podobná, má podobnou postkomunistickou zkušenost jako my, ale přesto je to země pro nás neznámá,“ uvedl programový ředitel Petr Minařík. „Přitom je kousek od nás, kdysi za první republiky jsme s Rumunskem sousedili, takže proto jsme si říkali, že by si Rumunsko zasloužilo pozornost, a jak lépe poznat nějakou zemi než přes literaturu, to je stará známá pravda,“ poznamenal.

„Současná rumunská literatura je ve stejně dobré kondici jako tamní film, jen o tom nevíme, protože nám chybí překlady. Tamní kultura, stejně jako celá země, jsou pro nás stále jakoby zahaleny v tajemném hávu, to chceme změnit,“ doplňuje Renata Obadálková z programového týmu.

Festival zahájil mimo jiné bývalý senátor, europoslanec a v letech 2007 až 2008 rumunský ministr zahraničí Adrian Cioroianu (52) v Divadle Husa na provázku. „Společnost se vždy obrací k názorům, které mají mladí lidé. Samozřejmě existují Rumuni, kteří cítí nostalgii po komunismu. Ve skutečnosti ale nelitují Ceaušeska, spíš svého mládí, doby, kdy jim bylo dvacet třicet,“ uvedl mimo jiné.

VYSTOUPENÍ V BRNĚAdrian Cioroianu: historik, novinář, esejista, politik, narozen 1967 v Craiově. Vystudoval historii na Bukurešťské univerzitě, doktorát získal na Univerzitě Laval v kanadském Quebecu. Věnuje se popularizaci historie, spolu s Lucianem Boiou patří k nejviditelnějším demytizátorům rumunských národních dějin. Působí jako docent historie na Bukurešťské univerzitě, je aktivní v politice: byl senátorem, europoslancem i ministrem zahraničí, v současnosti stálý delegát Rumunska při UNESCO v Paříži. Na základě jeho populárního televizního pořadu Pět minut historie vznikla dvoudílná kniha Cea mai frumoasă poveste (Nejkrásnější příběh), napsal řadu dalších knih, mj. Pe umerii lui Marx. O introducere în istoria comunismului românesc (Na ramenou Marxe. Úvod do dějin rumunského komunismu). „Historie je jen příběh, nic jiného.“ říká.

Sám patří ke skupině rumunských historiků, kteří se stejně jako jejich někdejší profesor, dodnes žijící Lucian Boia, snaží dějiny demystifikovat.

„V žádné zemi by neměli být chváleni vedoucí představitelé, i kdyby to byli sebevětší géniové. A jestliže si kladete otázku, proč byl Ceaušescu zastřelen, odpověď je právě v jeho kultu osobnosti. Byl natolik přehnaně chválen, že v prosinci 1989 jsme cítili potřebu se ho zbavit,“ vysvětlil Cioroianu.

Připomeňme, že před deseti lety na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě dostal cenu za nejlepší  film v sekci Mezi moři rumunský dokument Vlastní životopis Nicolae Ceausesca. Jde o chronologicky seřazené záznamy z politického života rumunského vládce. Rumunský prezident a generální tajemník komunistické strany Rumunska navštěvuje spřátelené země, zvyšuje porodnost, inspiruje se budováním socialismu v Severní Koreji, provádí kulturní revoluci, otevírá obchody napěchované potravinami v době, kdy se v Rumunsku stojí fronty na chleba. Odmítá Gorbačovovou perestrojkou. Sní o definitivním vítězství socialismu.

V úřadě generálního tajemníka vydržel rumunský diktátor pětadvacet let. Fascinuje neuvěřitelný kontrast mezi dlouhou Ceausescovou krutovládou a krátkým okamžikem, kdy po sérii výstřelů padne se svou ženou Elenou u kasárenské zdi ve městě Targoviště. Pětadvacet let moci panovníka a neomezeného vládce Rumunska se hroutí během dvou prosincových dní, hodinového procesu a dvou minut popravy. Obraz exekuce rumunského vládce se stal součástí kolektivního vědomí.

Hodnocení čtenářů1 Hlasování
50

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Stonjeková: Malér jménem Macron