FOTO: The Guardian

Rusko: Máme vakcínu proti covidu. Na říjen chystáme rozsáhlé očkování

Přednost budou mít zdravotníci a učitelé

svět
Analytická rubrika Svět PressPort Magazínu. Zabývá se zahraničními tématy.

Rusko má k dispozici vakcínu proti novému typu koronaviru SARS-CoV-2. V sobotu to pro agenturu RIA Novosti oznámil ruský ministr zdravotnictví Michail Muraško. S masivním očkováním by se podle jeho slov mělo začít letos v říjnu. Přednost budou mít například zdravotníci a učitelé. V tuzemsku o tom informoval portál Novinky.cz.

Státní výzkumné zařízení v Moskvě podle Muraška dokončilo klinická hodnocení vakcíny a pracuje na jejím zaregistrování.

„Plánujeme širší očkování na říjen,“ řekl s tím, že přednost budou mít rizikové skupiny.

První ruská vakcína by podle zdroje agentury Reuters měla být schválena k užití v průběhu srpna. Ruské ministerstvo obrany potvrdilo, že jako dobrovolníci pro testování na lidech posloužili vojáci. Alexander Ginsburg, šéf projektu, CNN řekl, že už dostal vakcínu.

Premiér Michail Mišustin minulý týden uvedl, že vývojem vakcíny se zabývá 17 ruských vědeckých pracovišť. Z 26 typů očkovacích látek se podle něj bezpečnost prokázala u čtyř z nich.

Kirill Dmitriev, šéf ruského státního investičního fondu RDIF, který financuje výzkum spojený s vakcínou, přirovnal začátek očkování k vypuštění družice Sputnik 1 v říjnu 1957. „Američané byli překvapeni, když slyšeli pípání Sputniku – a teď nastane naprosto stejná situace. Rusko bude první,“ řekl.

Někteří odborníci však vyjádřili obavy, že Rusko pro svou národní prestiž vyvíjí vakcínu příliš rychle, aniž by se ujistilo, že je bezpečná. Americký expert na infekční choroby Anthony Fauci v pátek na kongresovém slyšení řekl, že: „Doufá, že Číňané a Rusové vakcínu skutečně testují, než ji někomu podají.“

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME

Rusko: Máme vakcínu proti covidu. Na říjen chystáme rozsáhlé očkování
Hodnocení čtenářů2 Hlasy
99
99
Redaktorka | překladatelka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.