SPECIÁL COVID-19: AKTUALIZOVANÉ PODROBNÉ STATISTIKY Z ČESKÉ REPUBLIKY A SVĚTA →
Miniatura sovětského tanku použitého ruskými jednotkami vlasovců při osvobozování Prahy je detailem památníku, jenž byl odhalen v Řeporyjích. | KOLÁŽ: ppmagazín.com

Rusko v OSN: I v Česku stavějí fašistické památníky

Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

Rusko na zasedání výboru OSN pro lidská práva v Ženevě kritizovalo Česko spolu s Pobaltím, Polskem či Ukrajinou kvůli „válce proti památníkům bojovníků proti nacismu“, uvedla ruská tisková agentura TASS.

Ruská představitelka Kristina Sukačovová podle ní upozornila, že extremistická uskupení čerpají inspiraci z „kampaně historického revizionismu“ řady evropských států, zahrnující i velebení nacistických zločinců a jejich spolupachatelů.

„Zvláště pozoruhodné je to, co se děje v Pobaltí, v Česku a v Polsku,“ prohlásila Sukačovová. „Pravidelné srazy veteránů jednotek SS a jejich přívrženců, budování fašistických památníků, odstraňování památníků osvoboditelů, hanobení hřbitovů sovětských vojáků – to vše se odehrává za souhlasu či shovívavosti oficiálních představitelů,“ uvedla.

Podle ruské představitelky 75 let po skončení druhé světové války je také vyhrocen problém rasismu a jeho moderních podob, včetně neonacismu. Na Ukrajině byl „agresivní nacionalismus“ povýšen „na státní ideologii“, poznamenala Sukačovová.

Výbor OSN pro lidská práva, který zasedá v Ženevě od 15. do 19. června, sdružuje 47 zemí volených na tři roky Valným shromážděním světové organizace; v současné době jsou mezi členy výboru mimo jiné Česko, Polsko či Ukrajina.

Podpořte
PressPort Magazín a naše autory
děkujeme

Rusko kritizuje odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z náměstí Interbrigády v Praze 6, zatímco česká strana odmítá, že by tím porušila vzájemné smlouvy, a naopak ruské straně vyčítá nedostatečnou aktivitu při péči o památníky československých legionářů na ruském území. Socha vojevůdce, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku v roce 1956, stála v Praze od roku 1980. Praha 6 nechala sochu, která byla opakovaně cílem vandalských útoků, loni v létě zakrýt plachtou a počátkem letošního dubna odstranit.

Ruské protesty vyvolalo i odhalení památníku, který je v pražských Řeporyjích věnován vojákům Ruské osvobozenecké armády, tzv. vlasovcům, kteří ještě před příchodem Koněvových vojsk pomáhali pražským povstalcům v boji proti nacistické přesile. V Rusku jsou však vlasovci vnímáni jako vlastizrádci a kolaboranti.

Rusko v OSN: I v Česku stavějí fašistické památníky
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Mikrobiom podle vědců zásadně ovlivňuje zdraví