KOLÁŽ: PressPort Magazín

Ruský Interfax: Hamáček potvrdil, že Rusko v Česku výbuch neplánovalo. Měl nastat v Bulharsku

Text rovněž zmiňuje, že munice měla být určena pro bulharského obchodníka se zbraněmi Emiliana Gebreva

svět
Analytická rubrika Svět PressPort Magazínu. Zabývá se zahraničními tématy.

Na již mezinárodní skandál okolo působení agentů ruské vojenské rozvědky GRU v České republice v souvislosti s výbuchem muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014 reagují i ruská média, byť v mnohem méně nežli tuzemská. Titulek článku zpravodajské agentury Interfax se sídlem v Moskvě zní: Česko dalo najevo, že Ruská federace neplánovala výbuch munice ve Vrběticích.

Článek vychází z vyjádření soc. dem. ministra vnitra Jana Hamáčka, že podle vyšetřovací verze ruská rozvědka plánovala výbuch munice až poté, co bude dopravena do Bulharska. Předpokládá se, že munice měla vybuchnout 3. prosince, kdy došlo k druhému výbuchu ve Vrběticích. Ruský Interfax podotýká – citujme: „Česká policie se v současné době přiklání k verzi, podle níž ruské speciální služby v roce 2014 úmyslně neprovedly výbuch v muničním skladu na Moravě, uvedl šéf českého ministerstva vnitra Jan Hamáček.” Nato agentura dodává, že kdyby vše šlo podle plánu a nedošlo k prvnímu výbuchu, byla by tou dobou munice už v Bulharsku.

Text rovněž zmiňuje, že munice měla být určena pro bulharského obchodníka se zbraněmi Emiliana Gebreva. Gebreva se někdo pokusil v roce 2015 otrávit, pravděpodobně novičokem, ale obchodník přežil. Bulharské úřady z otravy obvinily tři Rusy. Interfax upozorňuje, že sklad ve Vrběticích, kde došlo k výbuchům, patřil právě Gebrevovi. Tvrdí, že munice měla jít na Ukrajinu, Gebrev ale trvá na tom, že po ruské anexi Krymu nikdy žádné zbraně na Ukrajinu neprodával ani přímo, ani nepřímo.

Zbraně pro Sýrii

Bulharské společnosti ale dodávaly zbraně pro povstalce v Sýrii přes Ázerbájdžán a Saúdskou Arábii. Gebrev tvrdí, že jeho společnost Emco v tomto programu placeném z amerických peněz nefigurovala. Ale bulharské ministerstvo zahraničí mu vydalo povolení vyvézt zbraně do Ázerbájdžánu krátce předtím, než se u něj 27. dubna projevily příznaky otravy, jak uvedla investigativní skupina Bellingcat 11. prosince 2019.

Chtěl bych poděkovat kolegům z NCOZ za skvělou spolupráci a ocenit razantní reakci premiéra a ministra zahraničních věcí. Takhle se chová sebevědomá a hrdá země. Veškeré kroky v celé kauze byly koordinovány s cílem ochránit bezpečnostní zájmy ČR.

Michal Koudelka | šéf BIS

Ruský vládní list Rossijskaja gazeta z celé kauzy obvinil českou tajnou službu, kterou označil za východoevropskou filiálku americké CIA a britské MI6. Zdůrazňuje, že kvůli výbuchu ve Vrběticích bude z bezpečnostních důvodů vyřazen Rosatom z tendru na rozšíření jaderné elektrárny Dukovany. A zmiňuje, že ve hře zůstala americko-kanadská firma Westinghouse.

List připomíná Zemanův výrok o čučkařích

List také připomíná, že měl vicepremiér Jan Hamáček jednat tento týden v Moskvě o dodávkách ruské vakcíny Sputnik V, z čehož však sešlo. Hamáček sám přitom tvrdí, že šlo o zastírací manévr a cestu v plánu neměl. Nato vyzdvihuje prezidenta Miloše Zemana, v Česku vnímaného často jako proruského, za to, že pětkrát odmítl jmenovat ředitele BIS Michala Koudelku generálem a BIS označil za čučkaře.

Koudelka v souvislosti s českou reakcí na kauzu Vrbětice a vyhoštěním 18 pracovníků ruského velvyslanectví v Praze uvedl, že takhle se chová sebevědomá a hrdá země. Uvedl to dnes na twitterovém účtu BIS.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME

Ruský Interfax: Hamáček potvrdil, že Rusko v Česku výbuch neplánovalo. Měl nastat v Bulharsku
Hodnocení čtenářů2 Hlasy
97
97
Redaktorka | překladatelka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.