ILUSTRACE: Eleanor Shakespeare

Rutsch: Vakcína proti covidu? Lidé volají, ale nevíme, bude-li

Ta na chřipku aktuálně dostupná není. Ti, co si ji objednali na jaře, ji však dostali, dodává lékař

XTV Diskusní pořady
Aktualizace:
Podcasty
Nemáte čas nebo náladu číst? Poslouchejte. Rubrika Podcasty PressPort Magazínu sestává zejména z diskuzních pořadů našich partnerů, spolupracovníků, ale i redaktorů.
Naše hodnocení článku
55

Dnes jsme přivítali vedoucího lékaře Centra cestovní medicíny Jana Rutsche, který se neschovává za fráze a nebojí se říct, co si myslí. Třeba i to, že doporučuju očkování proti žloutence všem, kteří jedou vlakem z Prahy do Kolína a dají si v nádražce buřta.

Ale jak to vlastně nyní v Centru cestovní medicíny vypadá, když v době koronaviru nikdo nikam nejezdí? „Moc k nám lidé nechodí, to je pravda, pracujeme v omezeném provozu a doufáme, že to nějak přečkáme, než se situace zase uvolní. Doočkováváme klíšťovou encefalitidu a hepatitidy,“ říká úvodem Jan Rutsch.

Takže není nyní žádný odvážlivec a adept na očkování, který by chtěl jet do rovníkové Afriky? „Ale jsou takoví, samozřejmě. Ale doporučuju jim, ať sedí na zadku doma a neroznáší infekce po světě a natahají je k nám ze světa zpátky. Navíc problematika dostupnosti lékařské péče je nyní venku také problematická, jelikož jsou i oni zatíženi koronavirem. Čili není vhodná doba na cestování,“ dodává Jan Rutsch.

Na otázku, jestli jim lidé do centra volají a ptají se na očkování proti covidu, odpovídá: „Volají. A volají často, ale odpovědi od nás jsou zatím vyhýbavé. Nevíme, kdy bude vakcína. Rýsuje se, že bude, ale zatím to vypadá – nebo jsem slyšel –, že bude účinná z padesáti procent. No, to je málo, ale pro tu kolektivní imunitu by to asi stačilo. Ale nevím, musíme počkat?“

Vládní protiepidemická opatření jsou podle lékaře Jana Rutsche zcela namístě. „Měly být již dávno. Ale je to těžké, když do toho profesoru Prymulovi kecá třicet politiků podle toho, kterému hospodskému se chtějí zavděčit. Ministrem zdravotnictví bych nechtěl být ani za nic.“

A proč je vlastně nyní nedostupná vakcína proti chřipce? „Ta se na trh dostává vždy se zpožděním jednoho roku. To nejde z měsíce na měsíc. Ti, co si ji objednali na jaře, tak ji dostali,“ konstatuje lékař Jan Rutsch.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Rutsch: Vakcína proti covidu? Lidé volají, ale nevíme, bude-li
Hodnocení čtenářů1 Hlas
61
55
NAŠE HODNOCENÍ

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018.

Základní sekce jsou:

  1. PUBLICISTIKA
  2. DOMOV
  3. SVĚT

Tyto sekce a jejich rubriky jsou označeny svoji základní barvou (oranžová a červená) a články z nich je možno najít i v dalších rubrikách, zejména v sekci Přehledně.

Ostatní rubriky jsou zcela samostatné a jsou označeny příslušnou barvou.

Vydává Pribil Production.

Tvorba
webů
Profesionální stránky levně >>