Nyní čtete
S kauzou zastřelených lvů bylo vše jinak, žádají podřízení odvolání krajského policejní šéfa

S kauzou zastřelených lvů bylo vše jinak, žádají podřízení odvolání krajského policejní šéfa

Redakce ppmagazínu.com získala dokument, který včera obdržel policejní prezident Jan Švejdar. Popisuje zcela jinou verzi, než jaká byla předložena sdělovacím prostředkům a žádá o okamžitou rezignaci krajského policejního ředitele Jaromíra Tkadlečka. Týká se kauzy zastřelených lvů a mrtvého chovatele. Materiál Švejdarovi zaslali zlínští policisté.

Počátkem března přinesla média zprávu, že ve Zděchově na Vsetínsku napadl lev chovatele. Muž zemřel. Podle informací z místa viděl tělo ráno otec chovatele na kamerách, které jsou nainstalovány v kotcích. Policie úmrtí krátce před polednem potvrdila s tím, že lva i březí lvici museli policisté zastřelit. Chov lvů ve Zděchově veterináři opakovaně nepovolili.

 „Incident mezi lvem a majitelem měl fatální následky. Abychom se mohli k majiteli dostat, museli policisté ze zásahové jednotky oba lvy zastřelit. Lékař na místě konstatoval smrt majitele, byla nařízena pitva. Muž byl přímo v objektu, kde se pohybovali lvi,“ řekla mluvčí policie Lenka Javorková.

Podle ní se policie o incidentu dozvěděla od otce majitele kolem sedmé hodiny ráno. Otec však pochybuje, že by se jeho syn vystavil nějakému riziku a hovoří o trestném činu. „Syn nebyl v kleci ze své vůle, muselo tam dojít ke kriminálnímu činu,“ řekl otec bez bližších podrobností. Nic dalšího nechtěl komentovat.

V dokumentu, který včera obdržel policejní prezident Švejdar, je celý incident popsán poněkud odlišně.

Z MATERIÁLU ZLÍNSKÝCH POLICISTŮ, KTERÝ OBDRŽEL POLICEJNÍ PREZIDENT:

Za krajské ředitelství měl dosah ředitel Tkadleček. Policie ráno 5. 3. 2019 přijala oznámení, že lev rozsápal svého majitele ve výběhu, oznamovatel byl přesvědčen, že šlo o vraždu a k této došlo již předchozí den, kdy do výběhu musel někdo majitele strčit.

Krajský ředitel, ač měl dosah, poslal na místo náměstka Varyše. Ten ale po příjezdu nevěděl, jak dál, a bál se rozhodnout o osudu lvů. Proto na místě předal velení Pajdlovi, šéfovi územky Vsetín, a odjel pryč na oslavu narozenin na Kolibu U černého medvěda.

Pajdl pak vydal pokyn přivolané zasahovce z Brna, aby lva zastřelila a mohli tak do klece k mrtvému. Jenže chlapi lva špatně trefili, ten utekl a schoval se za lvici do druhého kotce. Proto museli zastřelit současné se lvem i lvici. Přitom žádné nebezpečí z prodlení nehrozilo, muž byl mrtvý evidentně několik hodin. Zmařili tak zbytečně životy zvířat.

Navíc náměstek přenesl odpovědnost nad zákrokem na Pajdla, který nebyl oprávněn řešit tuto věc krajské příslušnosti a velet brněnské zásahové jednotce. Obdobně zbaběle se zachovali při zákroku proti střelci v Uh. Brodu. Tento přístup služebních funkcionářů je příčinou, že nemají u podřízených přirozenou autoritu.

⇣ Psali jsme:

Jako z četníků: Boj krajského policejního šéfa se silně věřící stařenkou odkryl komediální poměry u policie

Také čtěte

Materiál zaslali policisté Švejdarovi prostřednictvím Odborové aliance integrovaného záchranného systému. Spolu s ní žádají o okamžité odvolání ředitele Tkadlečka.

„Ve věci žádáme postup dle zákona o služebním poměru, včetně aplikace ust. § 40 sl. zákona, tedy zproštění výkonu služby jak ředitele Zlínského kraje plk. JUDr. Jaromíra Tkadlečka, MBA, tak jeho náměstka Varyše i vedoucího ÚO Vsetín Pajdla ze zřejmého důvodu – že by jejich ponechání ve výkonu služby ohrožovalo důležitý zájem služby nebo průběh prošetřování jejich jednání tak, jak je obvyklé při podezření z protiprávního jednání řadového příslušníka daleko marginálnějšího charakteru,“ uvádějí. A dodávají:

„Pomineme-li znepokojující informace o smrti zmiňované oběti a prokázání uvedených skutečností, informace o tom, kdo měl dosah, kdo se skutečně na místo dostavil a jaký byl průběh zásahu, či kdo mu doopravdy velel (a měl či neměl k tomu kompetence), lze z vaší pozice velice snadno ověřit, i po případném zásahu do systému IS ETŘ.“

⇣ Doporučujeme:

Jste nezpůsobilý! Policejní psycholog naměřil elitním policistům IQ 69

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
1
2) Dobré
0
3) Průměr
0
4) Nic moc
0
5) Katastrofa
1
5 komentářů
  • Proč je v článku napsáno, že lvice byla březí, když to pitva prý vyvrátila. Pokud uvádíte mylnné a neověřené informace informace, těžko pak může brát někdo vaše články vážně.

      • Dobrý den, z jakého zdroje prosím máte informaci, že lvice byla březí? Oficiální informace po pitvě lvice zněla, že březí nebyla. Pokud byste měli věrohodnou informaci, že březí byla, byl by to další důležitý fakt v tomto tragickém případu. Prosím o sdělení. Děkuji, Podzimková

  • K uvedeného problému se lze jen velmi těžko vyjádřit. V materiálech předložených pro komentář chybí řada údajů. Já osobně věřím tomu, že policejní prezident bude jednat přesně ve smyslu zákona a nyní si netroufám tvrdit, zda bude rozhodovat některý z orgánů činných v trestním řízení, nebo bude spadat vyhodnocení do kompetence policejního prezidenta a tím i provedení příslušných opatření, včetně kádrových. Doporučuji nechat v klidu kompetentní osoby ve věci pracovat, jak urychlení řešení, tak jeho protahování je škodlivé. Já osobně věřím PP plk. Janu Švejdarovi.

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


PressPort Magazín je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Každý den přinášíme čerstvé zprávy z domova i ze světa na doménách ppmagazin.com či pressportmagazin.cz. Obsah je po uplynutí určité doby automaticky mazán a nahrazován aktuálním. 

 

2020 © ppmagazín.com. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

Design Pribil ProductionIČO: 06437176

Posunout nahoru