SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Obavy místních jsou zbytečné. Lev je za ohradou s elektrickým jištěním, nikam neuteče, tvrdil ještě nedávno chovatel. | FOTO: ppmagazín.com

S kauzou zastřelených lvů bylo vše jinak, žádají podřízení odvolání krajského policejní šéfa

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů1 Hlasování
62
84

Redakce ppmagazínu.com získala dokument, který včera obdržel policejní prezident Jan Švejdar. Popisuje zcela jinou verzi, než jaká byla předložena sdělovacím prostředkům a žádá o okamžitou rezignaci krajského policejního ředitele Jaromíra Tkadlečka. Týká se kauzy zastřelených lvů a mrtvého chovatele. Materiál Švejdarovi zaslali zlínští policisté.

Počátkem března přinesla média zprávu, že ve Zděchově na Vsetínsku napadl lev chovatele. Muž zemřel. Podle informací z místa viděl tělo ráno otec chovatele na kamerách, které jsou nainstalovány v kotcích. Policie úmrtí krátce před polednem potvrdila s tím, že lva i březí lvici museli policisté zastřelit. Chov lvů ve Zděchově veterináři opakovaně nepovolili.

 „Incident mezi lvem a majitelem měl fatální následky. Abychom se mohli k majiteli dostat, museli policisté ze zásahové jednotky oba lvy zastřelit. Lékař na místě konstatoval smrt majitele, byla nařízena pitva. Muž byl přímo v objektu, kde se pohybovali lvi,“ řekla mluvčí policie Lenka Javorková.

Podle ní se policie o incidentu dozvěděla od otce majitele kolem sedmé hodiny ráno. Otec však pochybuje, že by se jeho syn vystavil nějakému riziku a hovoří o trestném činu. „Syn nebyl v kleci ze své vůle, muselo tam dojít ke kriminálnímu činu,“ řekl otec bez bližších podrobností. Nic dalšího nechtěl komentovat.

V dokumentu, který včera obdržel policejní prezident Švejdar, je celý incident popsán poněkud odlišně.

Z MATERIÁLU ZLÍNSKÝCH POLICISTŮ, KTERÝ OBDRŽEL POLICEJNÍ PREZIDENT:

Za krajské ředitelství měl dosah ředitel Tkadleček. Policie ráno 5. 3. 2019 přijala oznámení, že lev rozsápal svého majitele ve výběhu, oznamovatel byl přesvědčen, že šlo o vraždu a k této došlo již předchozí den, kdy do výběhu musel někdo majitele strčit.

Krajský ředitel, ač měl dosah, poslal na místo náměstka Varyše. Ten ale po příjezdu nevěděl, jak dál, a bál se rozhodnout o osudu lvů. Proto na místě předal velení Pajdlovi, šéfovi územky Vsetín, a odjel pryč na oslavu narozenin na Kolibu U černého medvěda.

Pajdl pak vydal pokyn přivolané zasahovce z Brna, aby lva zastřelila a mohli tak do klece k mrtvému. Jenže chlapi lva špatně trefili, ten utekl a schoval se za lvici do druhého kotce. Proto museli zastřelit současné se lvem i lvici. Přitom žádné nebezpečí z prodlení nehrozilo, muž byl mrtvý evidentně několik hodin. Zmařili tak zbytečně životy zvířat.

Navíc náměstek přenesl odpovědnost nad zákrokem na Pajdla, který nebyl oprávněn řešit tuto věc krajské příslušnosti a velet brněnské zásahové jednotce. Obdobně zbaběle se zachovali při zákroku proti střelci v Uh. Brodu. Tento přístup služebních funkcionářů je příčinou, že nemají u podřízených přirozenou autoritu.

Materiál zaslali policisté Švejdarovi prostřednictvím Odborové aliance integrovaného záchranného systému. Spolu s ní žádají o okamžité odvolání ředitele Tkadlečka.

„Ve věci žádáme postup dle zákona o služebním poměru, včetně aplikace ust. § 40 sl. zákona, tedy zproštění výkonu služby jak ředitele Zlínského kraje plk. JUDr. Jaromíra Tkadlečka, MBA, tak jeho náměstka Varyše i vedoucího ÚO Vsetín Pajdla ze zřejmého důvodu – že by jejich ponechání ve výkonu služby ohrožovalo důležitý zájem služby nebo průběh prošetřování jejich jednání tak, jak je obvyklé při podezření z protiprávního jednání řadového příslušníka daleko marginálnějšího charakteru,“ uvádějí. A dodávají:

„Pomineme-li znepokojující informace o smrti zmiňované oběti a prokázání uvedených skutečností, informace o tom, kdo měl dosah, kdo se skutečně na místo dostavil a jaký byl průběh zásahu, či kdo mu doopravdy velel (a měl či neměl k tomu kompetence), lze z vaší pozice velice snadno ověřit, i po případném zásahu do systému IS ETŘ.“

S kauzou zastřelených lvů bylo vše jinak, žádají podřízení odvolání krajského policejní šéfa
Hodnocení čtenářů1 Hlasování
62
84

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Lékařka Tereza Urzová k opětovné povinnosti nošení roušek