Nyní čtete
S odvoláním neuspěla: šéfové ANO se sklonili před Růžkem z ČSSD a ženu, co se „kmotra“ nebojí, nepřijali
 
 

S odvoláním neuspěla: šéfové ANO se sklonili před Růžkem z ČSSD a ženu, co se „kmotra“ nebojí, nepřijali

Nepřijali ji do místní organizace. Odvolala se. Předsednictvo hnutí ANO ale rozhodlo nekompromisně: Nepatříte mezi nás! Přitom bezúhonná občanka chtěla pouze podpořit Andreje Babiše. Proč neuspěla? ANO si to nechce podle všeho rozházet u vlivného sociálního demokrata Jana Růžka.

Růžek, příjmení vzbuzující u mnohých sociálních demokratů hrůzu, u jiných respekt. Teď opět „tahal za nitky“.

Pro ty, kdo nevědí, tak člen předsednictva ČSSD Jan Růžek jako advokát zastupoval exsenátora ODS Alexandra Nováka. V roce 1998 vzbudilo pozornost jeho odvolání z legislativní rady vlády. Tehdejší předseda rady Pavel Rychetský se s Růžkem rozloučil z důvodů zneužívání funkce pro vlastní byznys. Nato Růžek působil jako správce konkurzní podstaty. Podnikatel Michal Dvořák ho vinil z vytunelování majetku. Advokátní komora uznala v roce 2002 Dvořákovu stížnost.

Později policisté vyšetřovali, objednal-li si Růžek nájemnou vraždu na někdejšího policistu Fedora Taptiče. Údajný nájemný vrah nejprve v čestném prohlášení potvrdil, „že mu v říjnu 2008 Růžek slíbil milión a půl za Taptičovu likvidaci“, později ale slova odvolal. Růžek tvrdí, že naopak Taptič vydíral jeho. „Nemám žádnou potřebu se obhajovat, cokoli vysvětlovat. Jde o velmi složitý příběh, který se nezasvěcenému dá jen těžko vysvětlovat. Taptič na mne podal v průběhu 15 let odhadem 20 až 30 nejrůznějších trestních oznámení,“ uvedl k tomu před časem Růžek.

Jeho expřítelkyně Jana Vainerová, která s ním žila ve Španělsku, v roce 2009 u Okresního soudu v Ústí nad Labem vypověděla: „Říkal, že má peníze, které získával z konkurzu ne zrovna poctivou cestou, a chtěl je investovat ve Španělsku. To byl důvod jeho pobytu.“

„Šlo o osobní mstu“

Přesuňme se do současnosti. Není tomu tak dlouho, co se psalo, že lounskou ČSSD ovládl vlivný advokát a nabírá kriminálníky. A více než novináři o tom psali sami členové soc. dem. v dopisu svým poslancům, které před Růžkem varovali.

Nedávno stál Růžek za zprostředkováním informací serveru iRozhlas.cz (tamní redaktoři ani nemusí vědět, že šlo o jeho iniciativu), že lounské ANO zamítlo ženě bývalého funkcionáře ČSSD Karla Vrby žádost o členství. Vrbová se rozhodla po působení v soc. dem. do politiky po sedmi letech vrátit – podala si přihlášku do ANO. Vedení lounské organizace ji ale jednomyslně zamítlo, napsal zmíněný server.

Šlo o osobní mstu: za nepřijetím Vrbové do ANO stál právě sociální demokrat Růžek. „Je mstivý a záludný. Jeho manželka Ája (Andrea, pozn. red.) Vlčková dělá asistentku senátorce Hamousové (za ANO, pozn. red.), tak nyní i přes ni ANO Růžek ovládá,“ uvedl důvěryhodný zdroj, který má blízko ke špičkám ČSSD i ANO. Lidé proto podle něj šlapou tak, jak Růžek píská.

A dodal: „Krom toho se Růžek zaštiťuje dvorním právníkem Babiše Bílkem, se kterým se zná. Používá také bývalého policajta Sconku na likvidaci nepohodlných a jemu neposlušných lidí. Ten měl stát na Růžkův pokyn za tím, že Vrbovou do ANO nevzali. Je to totiž manželka jeho úhlavního nepřítele Karla Vrby, jehož se Růžek jako jediného člověka na světě bojí. A Babiš s tím také nic neudělá a ani nechce. Hamousová je totiž napojena i na lounskèho ‚kmotra‘ Hladkého, který ji ovládá právě s Růžkem.“

Růžek, člen celostátního předsednictva soc. dem. se sice naoko stáhl, ale nadále tak lounskou ČSSD silně ovlivňuje, stejně jako de facto řídí tamní ANO. „Růžek má vliv stále na celé Lounsko, lidé se ho bojí, najímá si na špinavou práci své klienty, kteří se neštítí ničeho,“ sdělil zdroj.

Pro ANO chtěla Vrbová podle svých slov pracovat hlavně na komunální úrovni. „Zatím jsem neuvažovala, že bych někam kandidovala,“ pokračovala. Poté, co její přihláška vzhledem k vlivu Růžka neprošla, uvedla. „Je to asi záležitost boje v Lounech, já jsem ale nikomu neublížila. Ale pan Babiš mě tam chce, on vítá ženy v politice.“ Kvůli odmítnutí členství prý dokonce šéfovi kabinetu napsala odvolání. Teď neuspěla, jak rozhodlo předsednictvo. Její žádost, kterou ppmagazín.com získal z centrály hnutí, zveřejňujeme:

Odvolání Blanky Vrbové, se kterým žena, žádající o vstup do hnutí ANO, neuspěla. | FOTO: ppmagazin.com

Po zamítavém stanovisku, které předevčírem obdržela, už Vrbová do ANO nechce. „Chtěla podpořit pana Babiše, ale jak mi sama pověděla, nebude se vnucovat někam, kde ji nechtějí. Manželka je bezúhonná žena s dobrou pověstí. Jejím jediným ‚handicapem‘ je, že se Růžka nebojí. Více bych to nekomentoval,“ sdělil ppmagazínu.com manžel Vrbové, zatímco Růžek podle informací redakce zamítnutí odvolání oslavoval.

Také čtěte

V dopise poslancům členové lounské soc. dem. v nedávné minulosti současně upozornili i na dalšího sociálního demokrata s podivnou minulostí – Jiřího Lošana. „Ten vozí na naše schůze lidi, kteří nejsou členové ČSSD (zhruba deset a patnáct podle potřeby), aby byl na schůzi dostatek lidí, kdyby přišla kontrola. Vydávají se za řádné členy strany a hlasují podle Růžkových pokynů,“ psalo se v dokumentu.

Podle členů ČSSD Růžek ovládl městskou organizaci a stál za přijímáním lidí s pochybnou minulostí. „Jde třeba o Zdeňka Střeštíka, odsouzeného za pokus o vraždu,“ stálo v dopise.

„Když jsem byla členkou okresního výkonného výboru, tak jsem viděla, jak byli tito lidé přiváženi, aby byly schůze usnášeníschopné. Sbírali je přímo v hospodách, vždy jim za to zaplatili. To je běžná praktika, tak to u nás chodí,“ uvedla Jana Nováková, která byla z lounské organizace ČSSD vyloučena.

Podle nich Růžek ovládl městskou organizaci a stál za přijímáním lidí s pochybnou minulostí. „Jde třeba o Zdeňka Střeštíka, odsouzeného za pokus o vraždu,“ stálo v dopise.

Střeštík vyhrožoval manželce, že ji podřízne, nakonec ji napadl nožem. Soud jej potrestal v říjnu 2005. V roce 2012 byl podmíněné propuštěn a bylo mu uloženo sedm let dohledu probačního úředníka. „V organizaci máme sto členů, Střeštík je jedním z nich, ale víc o tom nevím,“ sdělil Růžek.

Jak se vám líbí článek?
1/Skvělé
0
2/Dobré
0
3/Průměr
0
4/Nic moc
0
5/Katastrofa
0
2 komentáře

  Reagujte

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


  Nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Za týden měl web sto tisíc individuálních přístupů. Za měsíc čtvrt miliónu.

   

  2019 © ppmagazín.com, Pribil Publishers. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno. Design Pribil Publishers. IČO: 06437176

  Posunout nahoru