SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Je-li člověk vystaven „modrému světlu“ ve večerních a nočních hodinách, tedy třeba usíná při puštěné televizi, start tvorby melatoninu v jeho organismu se oddálí, případně vůbec nemusí nastat. | KOLÁŽ: ppmagazín.com

S televizí v ložnici stárneme mnohem rychleji

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

Máte televizi v ložnici? A je vám divné, že se nemůžete se svou drahou polovičkou milovat? A že vůbec nemůžete spát? Konec záhady: modré světlo z televize a počítače ničí spánek i milostný život. Především však stojí za předčasným stárnutím. Před televizí a počítačem nyní varuje i hlavní česká hygienička, nyní již bývalá.

Zatím se to jen předpokládalo, ale teď už je to jisté: japonští vědci sledovali chování a mozkovou aktivitu celkem 5 875 lidí předtím, než šli spát, a užívali až do poslední chvíle počítač nebo se dívali na televizi.

Podpořte
PressPort Magazín a naše autory
děkujeme

Výsledek zveřejnil odborný časopis Sleep and Biological Rhythms. Ukázalo se to, co odborníci už dávno tušili. Tito lidé nemají vůbec žádnou chuť na sex a pro třetinu z nich použití televize a počítače před spaním znamenalo, že mnohem hůře spali. Mozek nechtěl „upadnout“ do hlubších fází, kdy regeneruje, a také si mimochodem ukládá do paměti, co se přes den naučil. Lidé se proto probouzeli ráno nevyspalí a s nevrlou náladou. Na vině je modré světlo z obrazovek.     

U příležitosti Světového dne spánku, který každoročně připadá na pátek před březnovou rovnodenností, což letos bylo 15. března, na to upozornilo i české ministerstvo zdravotnictví.

O co jde? Takzvané modré světlo je totiž přirozenou složkou denního světla o vlnové délce kolem 480 nanometrů. Denní světlo jí nejvíce obsahuje po rozednění, s blížícím se západem slunce její obsah klesá a převažuje červená složka.

„Denní světlo působí zejména na psychiku člověka. Přítomnost modré složky v umělém osvětlení v době, kdy se již přirozeně nevyskytuje, tedy večer a v noci, klamně signalizuje našemu tělu, že je den, čímž dochází k posunu nočních fyziologických funkcí,“ vysvětluje hlavní hygienička Eva Gottvaldová, aktuálně odvolaná z funkce v době pandemie.

Ovlivňuje vznik deprese

Největší význam střídání světla a tmy spočívá v uspořádání biologických hodin do takzvaného cirkadiánního – tedy čtyřiadvacetihodinového – rytmu kolísání aktivity. Tělu savců to pomáhá sladit se s vnějším světem a vlastně dobře fungovat a myslet. Proto je také důležité vystavovat se dennímu světlu nefiltrovanému přes skla oken kanceláří.

Významnou funkci při tom plní hormon melatonin, který se v našem organismu účastní koordinace denních rytmů a spánku, ovlivňuje oběh krve, krevní tlak, tělesnou teplotu, metabolismus cukrů, tuků i bílkovin, produkci pohlavních hormonů – odtud také ta nechuť milovat se, když je poblíž ložnice televize či počítač.

A melatonin také ovlivňuje imunitu organismu, zejména jeho stárnutí i psychické reakce včetně vzniku depresí. Mimo jiné také i fakt, zda tloustneme; kdo méně a hůře spí, ten přibírá na váze. S televizí v ložnici a s počítačem před spaním tak stárneme mnohem rychleji a přibíráme na váze.

Funguje to tak, že tvorba melatoninu v lidském těle začíná v přirozeném prostředí několik hodin po soumraku a s blížícím se rozedněním se postupně zastavuje. Je-li tedy člověk vystaven „modrému světlu“ ve večerních a nočních hodinách, tedy třeba usíná při puštěné televizi, start tvorby melatoninu v jeho organismu se oddálí, případně vůbec nemusí nastat. A nejde jen o počítače či televizi, ale i o displej mobilního telefonu.

V době, která je přirozeně tvorbou melatoninu určena ke spánku, tedy po setmění, by tyto výdobytky moderní doby neměl člověk používat. Jistě, to se snadno řekne, když se u nás v zimě stmívá už před pátou. Lidský organismus je však nastartovaný tak, že přirozená potřeba spánku přichází spolu s nejvyšší tvorbou melatoninu po desáté hodině večer.

Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Kdo je Elon Musk, muž, který stojí za SpaceX