SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Agent Kremlu | KOLÁŽ: PressPort Magazín

Investigativci ověšení cenami by nás přivedli do války, říká Šándor

Úniky z tajných služeb či policie začaly patřit k našemu koloritu

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů3 Hlasování
94
85
Naše hodnocení

Kauza „muž s ricinem“ je podle bezpečnostního analytika Andora Šándora českou ostudou, která poznamenala vztahy s Ruskem. A zrodila se od první chvíle, kdy jsme z anonymního udání, došlého české tajné službě, udělali veřejnou aféru, ve které mohli dát mnozí průchod své rusofobii.

„‚Tobě člověče svítí marxismus do očí místo na cestu.‘ Tolik citace z jednoho filmu za minulého režimu. Každému, kdo se jen trochu oprostí od rusofobismu, musí být zřejmé, kdo je v ricínové kauze za hlupáka,“ uvedl nejprve Andor Šándor a dodal na adresu novinářů Respektu, který kauzu rozehrál:

„Novinářskými cenami ověšení investigativci by nás málem přivedli do války. Anonym se stává ‚nejcennějším a věrohodným‘ zdrojem tajné služby. Nedělám si vůbec žádné iluze o Rusku, o jeho zahraniční politice a jeho snaze a způsobech bránit rozšiřování sféry vlivu NATO, což naši zemi poškozuje. Jen si nemyslím, že musíme být nejhlasitěji štěkajícím psem v rámci Aliance. Touto politikou můžeme ztratit mnohem víc než Rusko.“

Že by jeden pracovník ambasády poslal tajné službě hostitelské země, která nepochybně tuto ambasádu pečlivě sleduje, takové obvinění, přijde Šándorovi jako velmi přitažený příběh. „Kdyby se ten pan Rybakov,“ míní v rozhovoru pro PL, „chtěl někoho zbavit, tak to mohl udělat mnohem elegantněji v rámci domácích problémů a netahat do toho mezinárodní vztahy. To mi přijde opravdu jako ze sna.“

Andor Šándor, řečeno jeho slovy, nevolá po tom, aby byl novinář Respektu Kundra natažen na skřipec a tam bylo mučením vynucováno, aby zveřejnil svůj zdroj. Ale mělo by se zjistit, odkud to má.

Vyhoštění obou diplomatů ale svědčí o tom, že věc není tak jednoduchá. Tedy že BIS naletěla na smyšlené informace, pak věc odhalila a celý případ je jen nesmysl.

O. Kundra | Novinář Respektu

„V této zemi se bohužel nikdy nic pořádně nevyšetří, takže si nedělám iluze, že by se na to, kdo to do Respektu pustil, přišlo. Závažné podle mě je to, že v této zemi úniky z tajných služeb, nebo třeba i z policejních spisů, začaly patřit k našemu koloritu,“ upozorňuje Šándor s tím, že jde o místa, ze kterých by informace v žádném případě utíkat neměly.

A uzavírá: „Samozřejmě, že úniky nejsou jen u nás, uniká to v Americe, i kdekoliv jinde. Ale u nás se to stalo součástí politických her. Pokud se to používá jen k žabomyším válkám na našem malém rybníku, tak to ještě chápu. Ale pokud se z toho stává poměrně zbytečný, ale závažný problém s cizí zemí, Ruskou federací, tak si myslím, že to by se dít nemělo.“

Andor Šándor je český voják, generál v záloze a bezpečnostní poradce. Od roku 1986 působil v generálním štábu Československé lidové armády. V postupu pokračoval i po sametové revoluci, v letech 2001 a 2002 byl náčelníkem Vojenské zpravodajské služby, vojenské rozvědky, jež byla později začleněna do Vojenského zpravodajství. Od roku 2003 působí jako poradce a analytik v oblasti bezpečnosti.

Redaktoři Respektu O. Kundra spolu s J. Spurným nově celou aféru komentovali slovy: „V tomto případě šlo o práci tajných služeb a bude obtížné zjistit, co se vlastně odehrálo. Končakov (a zřejmě ani Rybakov) nebyl obyčejným diplomatem, pracoval pro ruskou Federální agenturu pro záležitosti Společenství nezávislých států, která je ve světě západních zpravodajců považována za krycí firmu některé z ruských tajných služeb. Vyhoštění obou diplomatů ale svědčí o tom, že věc není tak jednoduchá. Tedy že BIS naletěla na smyšlené informace, pak věc odhalila a celý případ je jen nesmysl. Informace v mailu totiž musely pocházet od zasvěceného pisatele, jenž se vyznal v zákulisí tajných služeb i ruské ambasády v Praze. BIS i další tajné služby vždy vyhodnocují relevanci informací a věc musely považovat za velmi pravděpodobnou.“

Redaktor iDNES.cz J. Kopecký poznamenal, že podle jeho názoru šlo o ruskou hru, jejímž cílem mohlo být sesadit z postu ministra zahraničí Tomáše Petříčka: „Rozehráli vlastní zpravodajskou provokaci, vtáhli do toho českou tajnou službu, věděli, že ta to pustí spolupracujícím novinářům a že vznikne kauza, která měla v důsledku vést k pádu prozápadně orientovaného ministra zahraničí přes tlak na vládu tolerovanou prokremelskou stranou.“

Pravdu o celé kauze se ani nikdy nedozvíme, protože sledujeme hry tajných služeb, a u těch se veřejnosti říká jen něco a často zcela účelově.

Investigativci ověšení cenami by nás přivedli do války, říká Šándor
Hodnocení čtenářů3 Hlasování
94
85
Naše hodnocení
Událost
Reakce
Místo
Česká republika
Začátek události
7. 6. 2020
Status události
Dokončeno
(red.)
(red.)
8. 6. 2020
17:39

Bývalý ředitel Ruského střediska vědy a kultury v Praze Andrej Končakov se na Facebooku rozloučil s Prahou. Podle dřívějších informací je jedním ze dvou ruských diplomatů, které Česká republika na začátku června označila za nežádoucí. Uvedl: Chtěl bych upřímně poděkovat všem, s kým jsem měl tu čest seznámit se a pracovat během své služební cesty v České republice. Za sedm let plodné práce se mně a mým kolegům v Ruském středisku vědy a kultury v Praze podařilo udělat mnohé pro upevňování rusko-českých kulturních styků. Dnes ani nemohu uvést přesný počet akcí a setkání, jež se konaly jak v samotném RSVK, tak i mimo něho. S určitostí mohu říci jedno: Česko je země s velkým srdcem, žijí zde vynikající lidé, kteří milují svoji zemi, váží si její historie a dělají mnohé pro to, aby vzkvétala. Národy našich zemí mají mnoho společného - v prvé řadě je to oboustranný zájem a úcta jeden k druhému. Děkuji všem, kdo mě podporovali v těchto nelehkých dnech.

(red.)
(red.)
8. 6. 2020
01:49

Nynější kroky českých představitelů neodpovídají zájmům ČR. V souvislosti s vypovězením dvou ruských diplomatů z Česka to v neděli řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Praha diplomaty vyhostila kvůli kauze údajné hrozby českým komunálním politikům. Podle mluvčí toto jednání odpovídá vnitropolitickým poměrům v Česku.

(red.)
(red.)
7. 6. 2020
10:19

Andor Šándor:

Čím více budeme na všech úrovních zpochybňovat naši orientaci na západní demokratický svět, to neznamená, že budeme vše slepě obhajovat, tím lákavějším cílem budeme pro ruské aktivity, které ohrožují naši bezpečnost. Politika musí vycházet z ideálů, musí ji však realizovat profesionálové. V zahraniční oblasti to platí dvojnásobně.

(red.)
(red.)
7. 6. 2020
10:17

Andor Šándor:

Zuřivý výpad šéfa civilní rozvědky Ruska – SVR na adresu naší země, kvůli vyhoštění dvou ruských pracovníků v Praze, ukazuje na dvě věci. Končakov a Rybakov zřejmě patří k jeho službě. Sám Naryškin velký profesionál není.

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Miloš Zeman a mravní bída lepšolidí