Zpravodajský web seznamzpravy.cz přinesl článek, ve kterém se odborníci vyjadřují k sebevraždě před ministerstvem zdravotnictví. Člověk by čekal, že to tam citlivě rozeberou. Místo toho se dočteme, že sebevražda nahrála konspirátorům a soudný člověk by se neměl nad tímto tématem vůbec zamýšlet. Lidé, kteří si dovolili vyjádřit názor, že sebevražda souvisí s covidovou krizí, jsou pak šmahem označeni za dezinformátory. Je nasnadě, že takovou nálepku nechce nikdo nosit, neb vás zcela znevěrohodní. A tak radši mlčíte.
Dalším smutným případem je mladík z Brna, který si vzal život sebeupálením. V jeho případě šlo podle rodiny opravdu o souvislost s covidovou krizí – bál se, že přijde o práci. Tahle zpráva se raději na nejvyhledávanějším serveru vůbec neobjevila. I tak se na sítích rozjela diskuse, kde si dávají na frak dvě skupiny lidí – ti, kdo s mladíkem soucítí, a pak ti, kdo jeho čin znevažují stylem „kdoví, jak to bylo…“
Uvědomělí hrdinové
Speciální kapitolu tvoří skupina „uvědomělých hrdinů“ tvrdících, že covid je výzva, díky které bychom se měli naučit pokoře. Tento názor opírají o svůj vlastní pocit (všimněte si, to je dnes IN, že je nějaký pocit dáván na odiv jako ten jediný správný přístup!), že oni to dokázali a karanténa, krize a izolace jim nezpůsobila žádné problémy. Psychicky slabí lidé si za to prý mohou sami a nemají ostatní obtěžovat. Hm, zajímavé je, že tohle tvrdí ti samí lidé, kteří nás tady rok bombardovali srdceryvnými příběhy o nemocných a trpících. Dovolávali se soucitu až to hraničilo s citovým vydíráním a najednou nemají špetku pochopení pro neštěstí na druhé straně. Co k tomu říct? Jsou to pokrytci.
Abychom se ale vrátili k dezinformacím a konspiracím, pojmy s dojmy si média pletou už delší dobu. Jak to tedy je: Dezinformace je záměrně vypuštěná a šířená lež nebo polopravda s cílem uškodit. Ať se dívám, jak se dívám, nic takového zde nevidím. To, že si někdo na věc vytvoří názor, ještě není dezinformace! Kdo však nemá dostatek relevantních informací, může sklouznout ke konspiraci: Konspirace je přesvědčení, že svět je řízen podle předem určeného plánu úzkou skupinou lidí. Konspiracím se přitom nejlépe daří v prostředí nedostatečné informovanosti. Kruh se uzavírá… Jinak řečeno – kde nejsou fakta a informace, nastupují domněnky. Nu, a kdo je tady odpovědný za fakta a informace? Nejsou to právě média? Potažmo politici nebo odborníci? Místo toho politici mlčí, odborníci nálepkují a média to s chutí rozmáznou. Od toho se pak odvíjí známý postup posledních let: Máte jiný názor než mainstream? Jste automaticky dezinformátor, konspirátor a paranoik. Takhle vypadá svoboda slova?
Nic nebrání vydání vyváženého článku
Někdo by mohl argumentovat, že o sebevraždách se má informovat střídmě, neboť je dokázáno, že jejich medializace vede k nápodobě. To je pravda. Na druhou stranu nic nebrání vydání vyváženého článku, kde bude popsána skutečnost ve všech souvislostech a zároveň se zdůrazní možnosti psychologické péče pro lidi, kteří jsou na dně. A že jich je. Poslouchat totiž celý rok dokola výzvy „musíme to vydržet“ a „semkněme se,“ zatímco se nám hroutí život a světlo na konci tunelu je v nedohledu, umoří i zdravé pohodové lidi.
Dovedu si představit, že by Seznam Zprávy nebo jiná masová média mohly věnovat několik hlavních zpráv právě tématu Psychika v dobách koronaviru. Ale tady už dávno nejde o vyváženost nebo o kvalitní práci. Tady jde hlavně o zesměšnění lidí s jinými názory. Kam jsem se to dostali?