Nyní čtete
Šéf Vojenské policie Kříž končí, Metnar ho dnes odvolal
 
 

Brigádní generál Pavel Kříž končí jako náčelník Vojenské policie. Jako první o tom informoval novinář Jan Hrbáček v Ekonomickém deníku.

Před pár dny přitom sdělil ppmagazínu.com Marek Vala z tiskového odboru rezortu obrany: „Informace o odvolání náčelníka Vojenské policie Pavla Kříže se nezakládají na pravdě. Pan brigádní generál odvolán nebyl.“ Rezort, který tak účelově mlžil, dnes Křížovo odvolání oficiálně potvrdil. 

O konci Kříže rozhodl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), odvolání generálovi předal oficiálně dopoledne. „Dlouhodobě jsem nebyl spokojen se situací uvnitř Vojenské policie,“ shrnul ministr obrany.

Kříž vedl Vojenskou policii od léta roku 2015, jmenován byl za éry Metnarova předchůdce Martina Stropnického. Vojenská policie Stropnického rodině poskytovala dva roky ochranku.

Kříže nahradil bývalý velitel posádky Vojenské policie z Olomouce plukovník Miroslav Murček.

Křížovo odvolání by mělo souviset mimo jiné s navazováním vztahů mezi velitelem a státními zástupci. Dvakrát spolu s vojenskými policisty přiletělo do Afghánistánu několik vedoucích představitelů státního zastupitelství v čele s nejvyšším žalobcem Pavlem Zemanem nebo šéfkou pražského vrchního státního zastupitelství Lenkou Bradáčovou i jejím kolegou z Olomouce Ivo Ištvanem. Státní návladní do exotické destinace pozval Kříž.

Cestování na státní útraty

Důvody cest za erární peníze žalobci doposud neobjasnili. Přitom v Afghánistánu se odehrává promile trestné činnosti, již mají dozorovat.

Podle zdrojů zmíněného novináře Hrbáčka, jenž o cestách informoval také jako první, se cesty uskutečnily 27. až 29. srpna 2016 a 12. dubna 2017 (jak dlouho trvala ta druhá, známo není).

„Do armádního speciálu nasedli tehdy nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, náměstek pražského vrchního státního zastupitelství Adam Bašný, náměstek z Olomouce Pavel Komár, jeho kolega Alexandr Dadam z Ostravy a šéf lounských žalobců Radim Dragoun (dnes šéf GIBS, pozn. red.). Nechápu, co tam dělali, tam se nemůžou vyjma základny na letišti a české ambasády skoro nikam dostat,“ uvedl zdroj.

Také čtěte

Brig. gen. JUDr. Pavel Kříž, LL.M. Narozen 1978. Od roku 2015 zastává pozici náčelníka Vojenské policie. Absolvent Fakulty právnické ZČU v Plzni a právnické fakulty E. M. Arndt Universität Greifswald v SRN. V roce 2003 úspěšně obhájil rigorózní práci a získal titul JUDr. na Západočeské univerzitě v Plzni. Specializuje se na právní specifika služebního poměru.

Do Kábulu odletěli při první cestě Igor Stříž, náměstek Nejvyššího státního zástupce z Brna, Lenka Bradáčová, šéf Městského státního zastupitelství v Praze Martin Erazím a Ivo Ištvan z Olomouce. Cesty byly podle Petra Sýkory z ministerstva obrany „vykonány vojenským speciálem“.

Dva vysoce postavení žalobci z Prahy se měli též zúčastnit oslav Křížových narozenin v armádním středisku na pražské Julisce.

Kříže nahradil bývalý velitel posádky Vojenské policie z Olomouce plukovník Miroslav Murček. Ten byl před časem neočekávaně povolán ze zálohy do takzvané dispozice.

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
0
2) Dobré
0
3) Průměrné
0
4) Nic moc
0
5) Katastrofa
0
Prohlédněte si komentáře (1)
  • Tak postupně, cesta do Afganistánu není pro nikoho výletem, ani zvláštní dovolenou. A je jenom dobře, že to vidí státní zástupci na vlastní oči i pro tu promili případů, kterou dělají.
    Kdo dělá problém z toho, koho si kdokoliv z nás pozve na narozeniny třeba i prezidenta republiky. To je už opravdu zhovadilost sledovat tyto věci. To za chvíli se bude sledovat, kdo byl komu na pohřbu, protože ten zemřelý má přece živé příbuzné, spolupracovníky. To je podprahově hnusné.
    GIPS – největší omyl našich vlád. Inspekce na každém ministerstvu měly svoje místo. Proto se ke GIPSu nemíním více vyjadřovat.

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


Nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Za týden měl web sto tisíc individuálních přístupů. Za měsíc čtvrt miliónu.

 

2019 © ppmagazín.com, Pribil Publishers. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno. Design Pribil Publishers. IČO: 06437176

Posunout nahoru