Senioři se v koronavirové době bojí o své zdraví, to ale není jediné nebezpečí, upozorňuje vedoucí oddělení prevence Policejního prezidia ČR Zuzana Pidrmanová.
Na co se musí připravit senioři v případě takřečených šmejdů, jak je média nazývají a kteří řádí právě i během pandemie? „Tento zvláštní rok 2020, který je doprovázen pandemií, utlumil naše kontakty, dění ve společnosti, ale nedá se zcela říci, že by utlumil kriminalitu,“ konstatuje Pidrmanová.
Dodává, že senioři jsou opravdu často obětmi trestných činů a šmejdi na ně útočí i v téhle době. „Jsou to různé kvalifikované druhy trestné činnosti, pokud se pod nějakou záminkou dostanou do domácnosti seniora.“
„Může jít i o omezování osobní svobody. Do domácností nyní chodí proto, že jsou senioři skutečně doma a prahnou po kontaktu s jinými osobami. Chodí k nim pod záminkou například výměny zámku. Tvrdí jim, že se dohodli v domě na výměně bezpečnostních zámků a může se jednat třeba o velmi levný zámek, který je pouze draze prodávaný,“ popisuje Pidrmanová.
Lovec šmejdů
Stejné zkušenosti má Zbyněk Prousek, soukromý detektiv, jenž je znám pod celou řadou jiných přezdívek, například agent anti-šmejd, šmejdí detektiv nebo lovec šmejdů. Poslední roky totiž zasvětil honu na nekalé prodejce, které neváhá nazývat hyenami či bestiemi. „Šmejdi vydělávali 4,5 miliardy ročně. Možná platili i politiky. Předvádečky se přesunuly do časopisů. Někteří exekutoři se chovali jako prasata,“ říká.
„Já se osobně jako odborník na dluhy a pohledávky neprezentuji, ale je pravda, že jsem pracoval dlouhé roky u okresního soudu coby soudní vykonavatel, takže jsem se dostal k problematice dluhů a pohledávek. A to z obou stran. Na straně věřitele i na straně dlužníka,“ říká nejprve Prousek.
Ta stařenka má ještě trauma, i dnes má slzy v očích, když si vzpomene, jak jí kroutili ruku a vulgárně na ni řvali.
„Měl jsem možnost dostat se k osudům lidí, kteří jsou v dluhových pastech. Ještě bych ale uvedl na pravou míru, že návštěva pracovníka-exekutora neznamená hned represi, ale je o tom, že se má provést prohlídka obydlí. Má se zmapovat majetková situace dlužníka, a je-li tam věc, která by měla být postižena zabavením, tak ji zabavit. Ale pokud možno věc takovou, která způsobí dlužníkovi nejmenší újmu, a zase věřiteli nejvíce pomůže: zlato, peníze v hotovosti, drahé šperky. Ale není to o tom prohlížet někomu kredenc, hrabat se mu v posteli,“ vysvětluje Prousek s tím, že zákony jsou jedna věc a přístup člověka a realizace zákonů věc druhá.
Roční bilance: 22 tisíc lidí
„Všechno je o lidech. Vím z tehdejší praxe, že někteří vykonavatelé exekutorského úřadu Přerov se chovali jako prasata, řekl bych – jako úderná skupina. V té době úřadu velel exekutor Vrána. Já neměl nikdy žádný konflikt, nikdy jsem nepotřeboval volat policii.“
22 tisíc lidí je v Česku rok co rok postiženo takzvanými šmejdy. Není to číslo nadsazené? „Zná se mi to možné. A řekl bych, že jich je možná ještě víc, jelikož je řada lidí, kteří se za to stydí, kteří se tím nepochlubí. Svého času jsem spočítal podle čísel České obchodní inspekce, informátorů od šmejdů, že jejich zisk – jakési inkaso peněz – čítá reálně 4,5 miliardy ročně. A to se nebavím o šmejdech v České republice, ale o takzvaném Mělnickém gangu, který jsem rozkryl na minimálně 90 osob a který řádil skoro dvacet let. V té věci jsem podal soubor trestních oznámení,“ konstatuje Prousek, který se zabývá i tím, kam tekly tyto peníze – ony 4,5 miliardy ročně.
Příběh, který jím otřásl
„Docházím i k takovým úvahám, že vlastně ty šmejdi a jejich kmotři nemohli tyto peníze ani utratit. A dnes pomalu sílí signály, že tyto peníze mohly téct až do politických stran,“ konstatuje Prousek.
Nejvíce jím otřásl příběh osmdesátileté stařenky z Plzeňska. „Nechtěla dát šmejdům peníze, tak ji naložili do dodávky, protože tvrdila, že má peníze doma. V ruce při tom svírala asi deset tisíc. Šmejdi jí ruku zkroutili, aby jí bankovky sebrali. Paní sice podala trestní oznámení, to bylo ale odloženo. Tady opět selhala jak policie, tak dozorové státní zastupitelství,“ zlobí se Prousek. S napadenou stařenkou se setkal po pěti letech od tohoto nepříjemného zážitku. „Pořád má ještě trauma, i dnes má slzy v očích, když si vzpomene, jak jí kroutili ruku a vulgárně na ni řvali,“ říká lovec šmejdů.
Pozor na slevový klub
Podle Prouska jsou nyní hrozbou také takzvaní časopisoví šmejdi. „V různých časopisech se v poslední době objevují reklamy, velmi často jsou označovány jako slevový klub nebo klub lovců příležitostí. Nabízejí hlavně nejrůznější léčivé přípravky jako například brýle, které mají vylepšit zrak o 250 %, zázračný přípravek na vyléčení cukrovky,“ varuje Prousek.