SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Koronavirus | FOTO: NIAID/NATIONAL INSTITUTES OF HEALTH HANDOUT/EPA

Ironie: Seznam.cz zařadil sám sebe na seznam. A to dezinformačních médií

Aktualizace:

Bezesporu existují lidé, kteří bojují proti takzvaným fake-news neboli falešným zprávám. Pak lidé, pro něž se boj proti fake-news stal jako by novým náboženství, ale i ti, kteří se takové válečné výpravy upřímně děsí.

Třetí skupina argumentuje obavou z vytváření různých seznamů, svazáctvím, upozorňuje na vytváření účelových zpráv pod svícnem, kde bývá tma, ale i skutečností, že výmysly provázejí lidstvo od samého počátku dějin stejně jako jejich přepisování perem vítězů.

O to více může pobavit dnešní příspěvek Dezinfoservis: Pro spekulace o umělém vzniku viru SARS-CoV-2 nejsou důkazy – zpráva, která vyšla na Seznam Zprávách. Dovolme si její úvod odcitovat v plném znění, viz rámeček:

Konspirace o uměle vytvořeném viru

O co jde? Podle článku, který vyšel na webu aazdravi.cz ruský vědec Petr Čumakov nepochybuje o tom, že byl virus SARS-CoV-2 (způsobující onemocnění covid-19) uměle vytvořený. Text vychází z rozhovoru, který ruský mikrobiolog poskytl deníku Moskovskij Komsomolets, a obdobný text vyšel také na dalších webech (dezinformačních i bulvárních). Text se objevil i v zahraničních médiích, publikoval jej například nepříliš důvěryhodný Daily Mail. To, že by byl virus stvořen uměle, je dle všech dostupných údajů nanejvýš nepravděpodobné. Jedná se o konspirační teorii, pro níž neexistují věrohodné a nezpochybnitelné důkazy.

Fact-checking: Petr Čumakov je ruský mikrobiolog, rozhovor v deníku Moskovskij Komsomolets s ním skutečně vyšel a výše zmíněnou teorii o původu viru opravdu uvedl. Jak popisuje Čumakov, vědci ve virologickém institutu ve Wu-chanu se výzkumem koronavirů zabývali a publikovali na toto téma řadu prací, jejich výzkum tedy nebyl nijak utajovaný. Prestižní zahraniční odborné časopisy, Světová zdravotnická organizace i evropská platforma pro dezinformace již informace o umělém vzniku viru vyvrátily. V textu se také objevuje tvrzení, že vědci nechtěli vytvořit biologickou zbraň, ale že pravděpodobně pátrali po vakcíně proti viru HIV. Článek zmiňuje francouzského virologa Luca Montagniera, který tuto domněnku vyjádřil již před několika dny. Informace o tom, že čínští vědci chtěli vytvořit vakcínu proti viru HIV, je spekulace a není podložena žádnými fakty. Francouzský vědec Luc Montagnier skutečně obdobnou teorii vyslovil, nicméně byl za to vědeckou komunitou kritizován. Již v minulosti se Luc Montagnier dopouštěl odborných přešlapů v oblastech mimo svou vědeckou kompetenci.

Zdroj: Seznam zprávy

Co nám takové tvrzení říká? Vůbec nic – potažmo pouze to, že mikrobiolog Petr Čumakov opravdu prohlásil, co prohlásil, a že je to dezinformace proto, že s tím jiní nesouhlasí. Dále, že Luc Montagnier, věhlasný francouzský virolog, který získal v roce 2008 Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství, se dopouští přešlapů, což je tvrzení, které je přinejmenším drzé či neuctivé. A také, že média, která tyto informace publikovala, jsou bulvární a dezinformační.

Z této logiky věci vyplývá, že Seznam Zprávy zařadily na list takřečených dezinformačním médií nejen například Echo24, které o informaci pojednalo, ale de facto i svého provozovatele – portál Seznam.cz. Na Novinkách.cz, v nichž drží Seznam podíl, totiž tato zpráva visela půlku dne jako hlavní trhák s titulkem Vědci ve Wu-chanu dělali s koronavirem absolutní šílenosti, tvrdí přední ruský mikrobiolog.

Dříve než vyrazíte do boje proti „fake-news“, je tak dobré si zjistit, nevytváříte-li je podle vlastního manuálu sami. Jinak jste totiž leda tak pro smích, zejména v souvislosti s nejnovější zprávou:

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo se v rozhovoru pro stanici ABC rozhovořil o jasných důkazech toho, že nový koronavirus unikl z laboratoře v čínském Wu-chanu a Peking mezinárodnímu společenství zamezil v přístupu k informacím o tom, co se tam skutečně stalo.

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Nejen AKTIP. Mágové s titulem MUDr. měsíčně vykouzlí statisíce