SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →

Silný hurikán Laura pustošil Louisianu

Jihovýchodní část bičoval vichr o rychlosti až 200 km za hodinu

Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

Přes jihozápad amerického státu Louisiana se přehnal silný hurikán Laura, který za sebou zanechal záplavy, výpadky proudu a poničené domy. Guvernér jižního státu USA John Bel Edwards médiím sdělil, že má zprávy o úmrtí 14leté dívky, na jejíž dům spadl strom.

Laura po přesunu nad pevninu slábne, podle nejčerstvějšího hlášení meteorologů míří na sever Louisiany coby hurikán první kategorie. Výstrahy americké Národní meteorologické služby (NWS) se ovšem vztahují i na část sousedního Arkansasu.

Oko hurikánu zasáhlo pevninu u obce Cameron krátce po půlnoci místního času (07:00 SELČ). Laura byla v tu chvíli klasifikována jako hurikán čtvrtého, tedy druhého nejvyššího stupně. Jihovýchodní část Louisiany bičoval vichr o rychlosti až 200 kilometrů za hodinu a prudký déšť. Moře se kvůli bouři vylilo na pevninu, přičemž podle agentury AP může záplavová vlna zasahovat i desítky kilometrů do vnitrozemí.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME

Značné materiální škody jsou hlášené z města Lake Charles, které leží asi 50 kilometrů od oceánu a kde normálně žije na 80 tisíc lidí. Vítr tam v noci rozbíjel okna a odnášel střechy. Videa na sociálních sítích ukazovala i spadlé dopravní značky nebo kusy plotů a budov rozeseté v ulicích.

Hurikán zasáhl i část Texasu, v obou státech bylo ráno dohromady skoro 400 tisíc budov bez proudu. Energetici zároveň varovali, že výpadků bude pravděpodobně s dalším postupem bouře přibývat.

Podle agentury AP sice byla v předchozích dnech nařízená evakuace asi 580 000 lidí z pobřežních oblastí, na které se Laura hnala, úřady ale mají informace přinejmenším o zhruba 150, kteří výzev neuposlechli. Někteří z nich už totiž začali volat o pomoc. Lidé v oblasti přitom zkušenosti s ničivými živly mají. V roce 2005 region postihl hurikán Rita.

Zatímco v Louisianě už evidují jednu oběť, texaský guvernér Greg Abbott dopoledne žádná úmrtí nehlásil. V obou státech jsou v terénu stovky záchranářů a vyhodnocování škod je teprve na počátku. Mohu vám říci, že škody jsou rozsáhlé,“ uvedl louisianský guvernér Edwards.

Zástupce policie v nejhůře zasažené části Louisiany Tony Guillory řekl, že doufá, že bude možné lidi v ohrožení evakuovat ještě během dneška (ve čtvrtek, pozn. red.). Kvůli troskám na silnicích, zpřetrhanému elektrickému vedení a záplavám by ale jejich záchrana mohla trvat i déle. Okres Cameron měla podle předpovědí zcela zalít mořská voda.

Hurikán Laura také vyřešil otázku, jestli svrhnout kontroverzní pomník jižanských vojáků v Louisianě, jak dokládá tweet níže:

„Je to jedna z nejsilnějších bouří, jaká zasáhla daný úsek pobřeží,“ řekl David Roth z NWS. Guvernéři postižených států nicméně dnes vyjadřovali názor, že pobřežní záplavy jsou nakonec slabší, než jakých se obávali.

Laura poté postupovala Louisianou dál směrem na sever a rychle zeslábla na hurikán první kategorie. Stále ji však doprovází vichr, který může být smrtící, píše AP. Sílu hurikánu zřejmě živel ztratí až při přesunu nad Arkansas, v jehož jižní části bylo vyhlášeno nezvyklé varování před tropickou bouří.

O víkendu se má bouřkový systém stočit směrem na východ k Tennessee a Kentucky, načež má zasáhnout i státy na pobřeží Atlantiku. Na ostrově Hispaniola, o který se dělí Haiti a Dominikánská republika, Laura před přesunem nad jižní část USA zabila 23 lidí a způsobila rozsáhlé záplavy.

Silný hurikán Laura pustošil Louisianu
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Konec Kalouska? Jen další kalouskovina