V Americe pokračují protesty proti rasismu, které vyvolala smrt černocha George Floyda. Projevují se také strháváním soch nebo útoky na klasickou hudbu. Na iniciativu hnutí Black Lives Matter reaguje nyní i americký filmový průmysl. Produkční firma Fox Studios oznámila, že v animovaném seriálu Simpsonovi už nebudou postavy jiné barvy pleti dabovat bílí herci. Informaci přinesla americká NBC.
Produkce seriálu už se s jednou nepříjemností musela v celkem nedávné době vypořádat. V návaznosti na dokument Leaving Neverland stáhla z oběhu epizodu, v níž jednu z postav namluvil Michael Jackson.
Je otázkou, zdali tím Simpsonovi neutrpí. Snad ani není třeba připomínat, že animovaný seriál měl premiéru již v prosinci 1989. Uvidíme, zdali divákům nebude vadit, že některé jejich oblíbené postavy mluví jiným hlasem.
Tvůrci seriálu neupřesnili, zda budou dabéři nebělošských postav nahrazeni herci odpovídající rasové příslušnosti či zda budou konkrétní postavy ze seriálu vyškrtnuty.
Simpsonovi již dříve čelili další levicové kritice za postavu Apua Nahasapeemapetilona, indického prodavače, který je namlouván bělošským hercem Hankem Azariou. Apu podle některých ztělesňuje řadu rasistických stereotypů, které se o Indech tvrdí. Azaria už dříve uvedl, že se do role Apua nevrátí.
Tvůrci seriálu neupřesnili, zda budou dabéři nebělošských postav nahrazeni herci odpovídající rasové příslušnosti či zda budou konkrétní postavy ze seriálu vyškrtnuty. Například postava Carla Carlsona, spolupracovníka protagonisty Homera Simpsona, je rovněž namlouván Azariou.
Změny v obsazení se dotknou i dalšího populárního seriálu, Family Guy. Dabér postavy černocha Clevelanda Browna, rovněž běloch, na Twitteru uvedl, že v roli končí.
Došlo i na Johna Wayna
Demokraté z Orange County ve státě Kalifornie také žádají, aby letiště pojmenované po hvězdě stříbrného plátna Johnu Waynovi dostalo nové jméno a současně se strhla jeho socha. Herec v 70. letech poskytl časopisu Playboy rozhovor, v němž pronesl nevhodné poznámky na adresu černošské menšiny v USA.
„Věřím v nadvládu bílých do té doby, dokud nebudou černí vzdělaní do té míry, aby mohli převzít odpovědnost za vlastní činy. Nezodpovědným lidem nemůžete nabízet vedoucí místa a rozhodovací pozice,“ prohlásil herec v rozhovoru. Wayne také řekl, že i když otrokářství odsuzuje, necítím vinu za to, že pět nebo deset generací zpátky byli tito lidé otroky.
Ani LGBTQ+ komunitu herec nešetřil. Filmy jako Bezstarostná jízda a Půlnoční kovboj označil za zvrácené a jejich hlavní postavy nazval „buzíky“.
Matematika je prý rasistická
Jako vytržené z reality se pak zdá prohlášení, že rasistická je i matematika. Podle Fox News s ním přišla profesorka matematiky na Illinoiské univerzitě Rochelle Gutierrezová. Podle ní totiž právě matematika podněcuje k rasové nenávisti, protože je doménou bílých a studenti původem z rasových menšin se kvůli ní mají cítit méněcenní.
„Pokud se člověk necítí být matematikem, může mít pocit, že je méněcenný, protože společnost to spojuje s inteligencí,“ upozornila. Kvůli znalostem matematiky má podle ní často docházet k mikroagresím, přičemž důležitou roli v tom hraje barva pleti studenta, pokud není bílý.
Změní se názvy cukrovinek?
Nedávno na sebe zase upoutala pozornost bývalá britská poslankyně, když naznačila, že obaly cereálií společnosti Kellogg’s jsou rasistické. Fiona Onasanyaová tvrdí, že čokoládové cereálie Coco Pops mají na obalu stvoření, údajně opici, kdežto rýžové cereálie Rice Krispies tři bílé chlapečky. Přitom mají podle političky lupínky stejné složení, tedy kromě barvy a příchuti.
Pod podobnou palbou kritiky jsou i další cukrovinky, které měly po léta zažité názvy. Ve Švýcarsku, Německu či Rakousku je to zejména kulatý zákusek politý čokoládou s vaječným krémem uvnitř. A název? Mohrenkopf, tedy mouřenínova hlava. V Rakousku se dřív této pochoutce říkalo negerkopf, ale od tohoto názvu se upustilo už v 80. a 90. letech.
Star-Spangled Banner je oficiální hymnou USA od roku 1931. Scott Key, který její text napsal, však podle některých verzí vlastnil otroky, a ve třetí sloce se o nich dokonce hovoří. Aktivistům se tudíž její text nelíbí, tím spíš v době, kdy se ve Spojených státech hojně demonstruje proti rasismu. „Hymna je prolezlá násilím. Key se narodil do bohaté rodiny, která vlastnila otroky,“ uvedl bývalý novinář a aktivista Kevin Powell, který dokonce nabídl řešení. Novou hymnou by se podle něj měla stát píseň Imagine od Johna Lennona, což je podle něj „nejvíce sjednocující píseň, jakou můžete mít“.
Po ničení soch a stahování filmů z videoték se kvůli údajnému rasismu dostalo také na hudební průmysl. Aktivisté v USA odsuzují americkou hymnu, protože je plná zakořeněného odkazu otroctví a bílé nadvlády v Americe. Namále má ale v zemi také klasická hudba, která není dostatečně multikulturní.
Zákonodárci v americkém státě Mississippi v neděli definitivně rozhodli o změně vlajky, ze které zmizí konfederační kříž. Ten má podle kritiků připomínat rasistickou a otrokářskou minulost jižanského státu. Rozhodnutí zákonodárců potvrdil už také Senát.