FOTO: Maria Svarbová

Skvělá výstava o muži, který byl dennodenní součástí jedné generace

Umění
Rubrika Umění PressPort Magazínu se snaží zprostředkovat věci, které unikají hlavnímu mediálnímu proudu.

V Národním památníku na Vítkově je dokonce října skvělá výstava o Juliu Fučíkovi a jeho nejslavnějším díle – Reportáži psané na oprátce. Málokdo by to asi přiznal, ale v mé generaci, Reportáž psanou na psanou na oprátce skoro nikdo nezná. Paradoxní to je o to víc, že se jedná o nejpřekládanější knihu české literatury. Byla údajně přeložena do 90 jazyků.

Reportáž je psaná částečně na toaletní papír a do jejího pašování ven z vězení bylo zapojeno hned několik lidí. Pak odsouzení k smrti, oběšení. A po tom všem se 167 Fučíkem popsaných motáků sešlo v rukou jeho ženy, která je vydala knižně. Co by mohl chtít člověk od dechberoucího životního příběhu víc.

Nic není černobílé

Někteří asi těžko uvěří tomu, že jméno Julius Fučík může celé jedné generaci neříkat vůbec nic. Ostatně vyrostli v době, kdy se například celé dnešní Výstaviště jmenovalo Park kultury a oddechu Julia Fučíka. Navíc jeho sochám se prakticky nedalo vyhnout. Co jeho sochám, jeho osobě! Byl všude. Po únoru 1948 se stal legendou, ale i nástrojem propagandy.

Nic netrvá věčně

A tak, jak legenda pomalu upadala, přesto, že se jí někteří snažili až do osmdesátých let přiživovat, po revoluci 1989 skončila úplně. Nikdo moc nevěděl, jak se k Fučíkovi postavit, jak o něm učit, jak vysvětlit, že se hrdina stal antihrdinou, aniž by cokoliv udělal, jen se prostě změnil režim. Proto se ti, kteří stejně jako já, chodili do školy v druhé polovině devadesátých let a dál o něm vlastně nedozvěděli.

Dnes už je ve školách všechno jinak a jeho dílo, život, i samotný kult, který byl uměle vytvořen, se rozebírá ze všech stran. Každopádně, ať už vás Fučíkův příběh minul, nebo ne, tahle výstava skvěle doplňuje a vysvětluje všechno, co je potřeba o Reportáži psané na oprátce vědět.

P.S.: Ve druhém patře je kavárna s výhledem na celou Prahu, kde nikdo není! Jakože nikdy tam nikdo není. Vím to, protože většinou, když vylezu polomrtvá s kočárem kopec na Vítkov, chodím se tam rozdýchat.

FOTOGRAFIE : Dnes již celosvětově proslulá Mária Švarbová, autorka ilustrační fotografie k článku, je mladá a talentovaná slovenská fotografka, která udělala díru do světa díky svým snímkům ze Slovenských plováren. Podařilo se jí něco, co se v dnešním světě plném fotografů a fotografií podaří jen málokomu. Našla neotřelé téma, kterého se ujala s velkou precizností a vytvořila tím dílo vystavované v Miami, New Yorku a jiných světových destinacích.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Skvělá výstava o muži, který byl dennodenní součástí jedné generace
Hodnocení čtenářů2 Hlasy
91
91
Publicistka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.