STYL-BOX-HODNOCENÍ
KOLÁŽ: PressPort Magazín

Skvělé tipy, jak nahradit antidepresiva

L-tryptofan, čaj z třezalky, Rybí olej či vitamín D

Zdravotnictví
Rubrika Zdravotnictví PressPort Magazínu se zabývá jak systémovými změnami, tak ryze zdravotnickými tématy.

Začíná podzim. Jestli se vám pravidelně s horšícím se počasím snižuje psychický bazál, mám tady zatím pár tipů, co se s tím dá dělat (dřív, než se trápit antidepresivy).

L-tryptofan. Je to aminokyselina, ze které se tvoří serotonin, což je neurotransmiter, který za vaši spokojenost může asi nejvíce.

Prodává se různě jako doplněk stravy v lékárnách a fitness obchodech. Chutná jak rozemletý cvičky, a ač jsem k němu byla trochu skeptická, překvapivě si ho různí lidé při dlouhodobější konzumaci pochvalovali.

Čaj z třezalky, přírodního antidepresiva. Prodává se kdekoliv v bylinkářství i v čajových směsích, třezalka se dá u nás i najít a nasušit. Doporučuje se dlouhodobější konzumace, což jsem nezkoušela, ale účinky to dle vědy prokázaně má. Ale POZOR, má sklony interagovat s různými léky, třeba s hormonální antikoncepcí, jejíž účinnost snižuje. Interakce se dá případně dohledat, a pokud něco trvale berete, určitě to udělejte. 

Rybí olej, ryby. A vegani suplementy z algae. Mastné kyseliny a jejich produkty jsou stavebními prvky mozku a omega-3 mastná kyselina (a zejména dostatek jejího produktu DHA v těle) pomáhá při některých psychiatrických onemocněních. Všichni, co to teď čtete, máte pravděpodobně nedostatek, a váš mozek si dobrý rybí olej zaslouží. 

Vitamín D. Existuje řada studií, ve kterých figuruje nedostatek vitamínu D jako možná příčina vzniku depresí (a dalších onemocnění, samozřejmě). Překvapilo mě však, jak rozporuplné informace ohledně dávkování existují, a zdá se, že současně předkládaná standardní doporučená denní dávka je moc nízká. Rozhodně tedy není na škodu doplnit, a nebát se trochu přisolit.

Svou roli má zjevně i vitamín B, kyselina listová, zinek a železo. Tam ale moje znalost už tolik nezasahuje. A samozřejmě spánek, teplý fusekle a pohoda! Pokud máte další tipy, sem s nimi!

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Skvělé tipy, jak nahradit antidepresiva
Hodnocení čtenářů2 Hlasy
95
95
Publicistka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.