SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →

Šlachtu prověřuje policie. Soud zprostil viny expremiéra Nečase i jeho ženu

Soud zprostil viny expremiéra Nečase i jeho ženu

Robert Šlachta | KOLÁŽ: ppmagazín.com
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

Bývalého šéfa policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a někdejšího náměstka celní správy Roberta Šlachtu prověřuje policie. Důvodem je možný únik informací v jeho knize Třicet let pod přísahou, kterou sepsal s novinářem Josefem Klímou. Uvedl to server Česká justice s odvoláním na informace ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). Hamáček to napsal v odpovědi na písemnou interpelaci poslance ODS Pavla Žáčka. Policie na twitteru informaci o prověřování bývalého policisty potvrdila.

„Nikdo mě nekontaktoval a je mi to jedno,“ reagoval Šlachta.

„Policie České republiky prověřuje, zda postup hlavního protagonisty publikace je, či není v rozporu se zákonem. V případě, že dospěje k názoru, že došlo k porušení zákona, bude věc postoupena příslušnému orgánu,“ napsal Hamáček.

Policie následně na twitteru potvrdila, že prověřuje bývalého policistu kvůli publikační činnosti. „Prověřování se týká zveřejnění informací, o kterých je policista povinen zachovat mlčenlivost i po ukončení služebního poměru,“ uvedli vyšetřovatelé.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME

Poslanec Žáček se Hamáčka v interpelaci ptal, jaký je ministrův názor, případně názor policejního prezidia na publikování informací, s nimiž se Šlachta seznámil během výkonu své služební činnosti. Žáček se také ptal ministra, zda byl Šlachta zproštěn mlčenlivosti, a pokud se tak stalo, který orgán o zproštění mlčenlivosti požádal, v jakém rozsahu a proč.

„Pokud plk. v. v. Šlachta zproštěn povinnosti mlčenlivosti nebyl, tak bych rád dostal odpověď na otázku, jaká opatření jste v tomto konkrétním případě přijal, případně vedení Policie ČR? Anebo se tento přístup stane novým trendem příslušníků bezpečnostních sborů, jak po skončení svého služebního poměru využít informace získané podle zvláštních právních norem a výhradně za účelem stanoveným zákonem?“ ptal se Žáček.

Hamáček odpověděl, že nesouhlasí s vydáváním knih bývalých vysoce postavených policistů, ve kterých prezentují konkrétní a neveřejné informace z vyšetřování. „V takových případech se tito bývalí příslušníci Policie České republiky pochopitelně vystavují riziku, více či méně vědomě, že se jejich počínání dostane na hranu zákona,“ dodal ministr.

Institut zproštění mlčenlivosti podle Hamáčka v těchto případech není využitelný. Důvodem je, že jeho aplikace je možná pouze pro konkrétní účel, v přesně daném rozsahu, po stanovené období a především pro potřeby oprávněného orgánu státu, nikoliv pro sdělování informací široké veřejnosti.

Šlachta odešel od policie kvůli reorganizaci, při které byl ÚOOZ sloučen s protikorupční policií do Národní centrály proti organizovanému zločinu. Poté nastoupil jako ředitel pátrací sekce Generálního ředitelství cel, kde ale loni v listopadu také skončil.

Nečas je v kauze trafik nevinen

Současně soud ve čtvrtek zprostil viny z podplácení bývalého premiéra Petra Nečase (ODS), jeho manželku Janu (dříve Nagyovou) i někdejšího náměstka ministra zemědělství Romana Bočka, a to v kauze tzv. trafik pro trojici poslanců ODS.

Podle verdiktu se nepodařilo prokázat, že se skutek popsaný v obžalobě vůbec stal. Soud zároveň zastavil stíhání Nečasové, které se týkalo nezdanění luxusních darů od politiků a lobbistů. Ani jedno rozhodnutí není pravomocné, státní zástupce se proti nim na místě odvolal.

Petr Nečas | FOTO: ČRo

Obžaloba tvrdí, že obžalovaní v roce 2012 slíbili poslancům Marku Šnajdrovi, Petru Tluchořovi a Ivanu Fuksovi lukrativní funkce za to, že se vzdají mandátu a nechají projít vládní daňový balíček, s nímž nesouhlasili. Poté, co byl balíček schválen, se Šnajdr stal předsedou dozorčí rady Čepra a Fuksa členem představenstva Českého Aeroholdingu. Nečasovi a Bočkovi hrozilo až šest let vězení, Nečasové až osm. 

Kauza trafik přispěla v roce 2013 k pádu Nečasovy vlády. Bývalý premiér v čtvrteční závěrečné řeči zopakoval, že se cítí nevinný. Trestní řízení podle něj pouze kriminalizovalo standardní politiku. K odpolednímu vyhlášení verdiktu už Nečas nepřišel, nezúčastnili se ho ani ostatní obžalovaní.

Soud v kauze nepovolil přehrání odposlechů, které byly v obžalobě klíčovým důkazem. Státní zástupce Rostislav Bajger se ve čtvrtek za této situace odmítl v závěrečné řeči vyjádřit k vině obžalovaných a jejich trestům. 

„Skutkový stav nebyl objasněn v rozsahu, který je vyžadován trestním řádem. Proto nemůžeme přistoupit k hodnocení důkazů, protože by bylo neúplné,“ vysvětlil novinářům. „Odposlechy pro nás obsahují řadu podstatných skutečností k prokázání viny,“ podotkl s tím, že chtěl na jejich základě klást otázky některým svědkům, a odstraňovat tak rozpory v jejich výpovědích. 

Soudkyně: trestnou činnost se nepodařilo potvrdit

Soudkyně už dříve zdůvodnila svůj názor na odposlechy tím, že vyšetřovatelé se měli k informacím zkusit dostat jinak. Nasazení odposlechů je podle ní až nejzazší možností a není možné až při jejich využití zkoumat, zda se odposlouchávaný člověk dopustil trestného činu. Původně přitom Králová přehrání záznamů povolila a kvůli následné změně názoru čelila kárné žalobě. Podle soudkyně šlo o nedorozumění, což jako možnost připustili i kární soudci a žaloby ji zprostili. 

„Ani z jednoho důkazu nevyplynulo, že by ze strany obžalovaných došlo k nějakým nabídkám ohledně toho, co je jim kladeno za vinu,“ řekla Králová při stručném odůvodnění verdiktu. Podotkla, že soud vyslechl řadu svědků a že žádný trestnou činnost nepotvrdil. „Je proti základům logiky, aby svědci, kteří byli tak odlišní i politicky, se někde sešli a slíbili si, že budou vypovídat tímto způsobem,“ uvedla. Přisvědčila také Nečasovu argumentu, že hlasy tří poslanců nepotřeboval, protože zákon měl i bez nich dostatečnou podporu.

Soudkyně připomněla také svědeckou výpověď tehdejšího ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), který řekl, že funkce nabídl Šnajdrovi s Fuksou on, protože je znal a věděl, že jsou odborníky. Vypověděl také, že Tluchořovi žádnou funkci nenabídl.

Robert Šlachta | FOTO_ upravená fotografie deníku Právo

Ohledně krácení daní obžaloba tvrdí, že Nečasová přijala a nepřiznala dary v celkové hodnotě 10,1 milionu korun. Mezi dárci v obžalobě figuruje miliardář Daniel Křetínský, ředitel ČEZ Daniel Beneš, tehdejší ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS), někdejší šéf ČEPS Vladimír Tošovský, podnikatel Tomáš Chrenek, bývalý ředitel Státního pozemkového úřadu Petr Šťovíček či advokát Karel Muzikář.

„Trestní stíhání je nepřípustné, neboť tak stanoví mezinárodní smlouva, kterou je Česká republika vázána,“ uvedla k zastavení stíhání Králová. Dokument o ochraně lidských práv a základních svobod totiž zakazuje dvojí potrestání pro týž skutek. „Obžalovaná Nečasová byla ve správním řízení odsouzena za opožděné tvrzení daně. Pokuty v plné výši uhradila,“ konstatovala soudkyně.

Nečas čelí obžalobě ještě za to, že ve prospěch manželky křivě svědčil v kauze zneužití Vojenského zpravodajství. V ní dostala Nečasová pravomocně tříletou podmínku. Před soudem stanula také za údajné vyzrazení zprávy BIS. Tímto případem se ještě bude zabývat vrchní soud, prvoinstanční soud ženu osvobodil. 

Šlachtu prověřuje policie. Soud zprostil viny expremiéra Nečase i jeho ženu
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Nový žebříček nejlépe vydělávajících herců