Více než 150 světoznámých osobností včetně spisovatelů J. K. Rowlingové nebo Salmana Rushdieho v novém otevřeném dopise varuje před ohrožením svobodného projevu a netolerantním klimatem na všech stranách.
Otevřený dopis odsuzuje takzvanou kulturu rušení (cancel culture). Ta má zabraňovat veřejné debatě a ohrožovat svobodu slova.
Prohlášení o spravedlnosti a otevřené debatě vyšlo v úterý v časopise Harper’s Magazine a má se objevit i v dalších renomovaných publikacích. Kromě uvedených britských osobností se pod něj podepsali kanadská spisovatelka Margaret Atwoodová, americký akademik Noam Chomsky, prominentní feministka Gloria Steinemová či ruský šachový velmistr Garri Kasparov.
Svobodná výměna informací a myšlenek, tedy životodárná síla liberální společnosti, je každým dnem více okleštěná.
Svobodná výměna informací a myšlenek, tedy životodárná síla liberální společnosti, je každým dnem více okleštěná, stojí v textu. Problém podepsaní nevidí v důrazných či kousavých argumentech, ale ve volání po okamžitých odvetách za vnímané přestupky v projevech a myšlení.
Síly liberalismu jsou na vzestupu po celém světě… Ale nelze dopustit, aby protistrana využívala vlastní odrůdu dogmat a nátlaku, což pravicoví demagogové už teď zneužívají. Demokratické inkluze, kterou chceme, lze dosáhnout pouze tehdy, když budeme vystupovat proti netolerantnímu klimatu, které se usídlilo na všech stranách, cituje z dopisu agentura AP. Jeho autoři mají za to, že špatné myšlenky lze porazit pouze argumenty, a že spravedlnost a svoboda mohou existovat jedině bok po boku.
Myšlenka dopisu vznikla zhruba před měsícem, prozradil deníku The Washington Post jeho iniciátor Thomas Chatterton Williams, spisovatel a sloupkař magazínu Harper´s Magazine. „Chtěli jsme, aby dokument odrážel tu skutečnost, že se o svobodu slova bojí nejen bílí muži ve středním věku,“ prohlásil Williams, který je sám Afroameričanem. Dokument pak podle jeho slov vznikal téměř organicky.
Williams pochválil hlavně veřejně známé osoby, které se rozhodly zapojit. „Fakt, že se slavní lidé rozhodli za tu myšlenku postavit, znamená, že to nedělají sami pro sebe. Beru to tak, že privilegovaní lidé se postavili i za ty, kteří možnost dát najevo svůj hlas nemají,“ dodal.