Nyní čtete
Slavný psychiatr oslavil osmdesátiny. Polovina lidí v politice jsou psychopati, říká
 
 

NAŠE ADRESA:
www.

Galantní a vtipný a všechny ženy bez výjimky jej milují – Radkin Honzák. Rozhodně mi nevadí, že mě během rozhovoru pošle pod stůl strčit do zásuvky tiskárnu a já mám podezření, že je to jen proto, že se mi koukne na zadek. Poslušně zalezu pod stůl, a ještě se cítím poctěna.

Psychiatr Radkin Honzák minulý týden oslavil osmdesátiny. A je to muž, který ctí pravidla, ženy i svou profesi. Nezblbnul a nezadal si s režimem, a navíc se na rozdíl od jiných nebojí věci kolem politiky pojmenovat pravým jménem, i když ostatní šeptají „pssst“.

Původně chtěl být vlastně něčím (někým) úplně jiným, rozhodně ne psychiatrem. Přesto si už na škole hrál se spolužáky tak, že zkoušeli odhadovat u mocných lidí světa, jakou trpí duševní poruchou. Nejčastěji mu z toho vycházeli narcisté a psychopati.

Mezi jeho nejznámější „hlášky“ patří ty, které říkají, že s magory se člověk aspoň nenudí, že politika je z principu prolezlá psychopaty, protože oni milují sex, moc, riziko, a my je přesto jako ovce dál volíme, či třeba fakt, že člověk by si pro běžný život a údržbu vlastní hlavy vystačil jen s Desaterem Božích přikázání a pravidelnou modlitbou.

„Dvě třetiny lidí odmítnou svobodu“

„Všude na světě bez ohledu na podmínky je 1 % schizofreniků, 5,5 % těžkých depresí, 1 % osob, které nemají strach a pro které se nabízí pojem psychopat. A k tomu máme třetinu, která odmítá poslušnost, a dvě třetiny, které naopak odmítnou svobodu,“ říká například. Ovšem pozor: on věci nebere jen negativně. Jistá dávka psychopatie je podle něj podstatná i k dosažení úspěchu a také zdůrazňuje, že existují také společensky pozitivně působící psychopaté. Třeba hasiči nebo záchranáři. No, kdo normální by se vrhal do plamenů kvůli jiným lidem?

Napsal dvacítku knih, v nichž se věnuje zejména psychopatii a syndromu vyhoření. A netají se tím, že souzní s dalším slavným psychiatrem – Kevinem Duttonem, který vydefinoval sedm hlavních principů psychopatie „pro 21. století“. Jsou to šarm, soustředěnost, všímavost, mentální odolnost, nebojácnost, akčnost a bezohlednost.

Ten, kdo je umí ve správném poměru namixovat, vyhrává na celé čáře a obvykle se stane lídrem politické strany nebo šéfem firmy. Jako třeba Steve Jobs nebo americký prezident, když sáhneme po zahraničních příkladech.

Psali jsme:

Nejlépe se dnes uplatní psychopati: Jak je poznat a ubránit se

Psali jsme:

Zachránce mozku lékařů a emocí pacientů

Díky Radkinu Honzákovi také mají čeští lékaři k dispozici první učebnici etiky a komunikace s pacientem. Ono totiž není jedno, jak lékař s pacientem mluví. Radkin Honzák učí lékaře, jak sdělovat nepříjemné zprávy, jak být více empatický a jak se například chovat ke kulichům – tedy VIP pacientům.

Čertvíproč, na Moravě jim lékaři říkají Richardi, ale v Čechách se uchytil výraz, který proslavil ředitel Fakultní nemocnice Moto: Miloslav Ludvík – kulichové. Knihu, která má lékařům pomáhat, jak nevyhořet a jak lépe jednat s pacienty, vydala Česká lékařská komora před sedmi lety.

Ocitujme z ní: „Třeba číslo sedm potentáti lokální úrovně, kuliši nosící slušné, byť nemravné peníze zdravotnickým zařízením a jejich šéfům.“ A také je podle něj důležité nesměšovat kategorie tři a čtyři, tedy představitele kulturní elity národa s „celebritami“, tedy „jedinci, kteří do pokladnice skutečných hodnot vesměs nepřinesli nic cenného, zato plní kapsy majitelům bulvárních médií“.

Radkin Honzák

Narodil se v roce 1939. Roku 1962 promoval na Fakultě všeobecného lékařství UK. V současnosti působí mj. jako ambulantní lékař v centrech IKEM (pacienti s nezvratným selháním ledvin, transplantační program). Specializuje se na na psychoterapii.

„To slovo kulich se používá odjakživa, já ho znám přes 40 let a prý pochází ze jména skutečného prominentního pacienta,“ říká lékař Petr Bartůněk, spoluautor knihy. „To my protekčním osobám na Moravě říkáme Richardi. A taky bohužel netuším, jak to vzniklo,“ směje se ředitel brněnské fakultní nemocnice Roman Kraus.

Také čtěte

Společnost v morálním srabu

Vydařená kniha, kterou dva roky dávali dohromady spolu s psychologem Radkem Ptáčkem, popisuje úskalí komunikace lékař – pacient. Od řeči těla a důležitosti mimiky přes nutnost snažit se komunikovat i s lidmi přežívajícími v kómatu až ke sdělování drsných diagnóz pacientům či hovorům se seniory.

Myslel jsem si, že po 43 letech v medicíně už nemám problém komunikovat s lidmi od předsedy vlády až po babičku se základním vzděláním. Mýlil jsem se.

„Myslel jsem si, že po 43 letech v medicíně už nemám problém komunikovat s lidmi od předsedy vlády až po babičku se základním vzděláním. Mýlil jsem se. Sám jsem tiše žasl třeba u kapitoly, jak jednat se smyslově postiženými,“ řekl Honzák.

A uzavírá své povídání: „Naše společnost se ocitla v morálním srabu. Zatímco my na klinice šetříme i toaletním papírem, jinde mizí miliardy. Chování lékařů je pak odrazem stavu společnosti. Tak si myslím, že bylo správné dát dohromady nějaká etická a morální pravidla.“

Bývalá reportérka Mladé fronty DNES. Psala především o zdravotnictví. V roce 2004 získala za své texty o diskriminaci cenu Journalist Award, kterou uděluje Evropská komise.

Lenka Petrášová

redaktorka

Jak se vám líbí článek?
1/Skvělé
1
2/Dobré
0
3/Průměr
0
4/Nic moc
0
5/Katastrofa
0
Prohlédněte si komentáře (0)

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


Nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Za týden měl web sto tisíc individuálních přístupů. Za měsíc čtvrt miliónu.

 

2019 © ppmagazín.com, Pribil Publishers. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno. Design Pribil Publishers. IČO: 06437176

Posunout nahoru