SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →

Slovensko schválilo, že armáda otestuje celý národ

Jde o největší logistickou operaci v novodobých dějinách republiky

Počet nových případů koronaviru v Česku opět překonal rekord. | FOTO: archiv PressPort Magazínu
Aktualizace:
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
0

Slovensko plošně otestuje na koronavirus své obyvatele starší deseti let. Přípravu a samotné testování pod názvem Společná zodpovědnost provede armáda, zapojeny budou do něj i další složky státu. Rozhodla o tom v neděli vláda premiéra Igora Matoviče, který zmíněný krok označil s ohledem na stávající šíření nákazy za poslední možnost před celostátní karanténou, takzvaným lockdownem.

Hlavní část testování se uskuteční na přelomu října a listopadu a v první polovině listopadu, již na konci příštího týdne budou testy vykonávány ve čtyř nejpostiženějších okresech na severu a východě pětimilionového Slovenska. Od plošných testů si slovenští politici slibují odhalení ohnisek nákazy.

„Jde o největší logistickou operaci v novodobých dějinách Slovenské republiky. Úspěch celé operace se v první řadě zakládá na ochotě lidí spolupracovat. Žádám vás o zodpovědnost při přístupu k testování,“ řekl novinářům ministr obrany Jaroslav Naď po mimořádném jednání kabinetu. Dodal, že do testování bude zapojeno na 50 000 osob ze státního aparátu včetně nanejvýš 8000 vojáků.

„Lockdown je jedna možnost, poctivé přetestování Slovenska je druhá možnost,“ uvedl Matovič.

Bratislava podle dřívějších informací již objednala 13 miliónů takzvaných antigenových testů v ceně zhruba čtyř eur (110 korun) za kus. Jde sice o méně přesné testy než jsou obvykle používané PCR testy, výsledek je ale k dispozici rychleji.

Slovensko v posledním období zaznamenává výrazný nárůst počtu potvrzených případů nakažených koronavirem. Hranici tisíc potvrzených případů denně infekce země překonala 7. října, zhruba o týden později zase testy poprvé odhalily přes 2000 infikovaných.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Slovensko schválilo, že armáda otestuje celý národ
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Policie zatkla exnáměstka rozvědky Blahuta. Na výslechu byl předtím i Zaorálek. Šlo o zatoulané Agáty