KOLÁŽ: PPM

Smrt tří mladých žen na Chodově. Pachatel je stále na svobodě. Podívejte se na video

První obětí se stala studentka Markéta Čápová (†19)

Po Praze se může stále pohybovat extrémně nebezpečný sériový vrah. Podle znalců způsob provedení vražd tří mladých žen, které má na svědomí a které jsou již promlčené, svědčil o duševní nemoci pachatele. Každé své oběti vždy ukradl nějakou drobnost, podle odborníků jako fetiš.

téma
Rubrika Téma se mj. zabývá závažnými kriminálními případy, které byly promlčeny. Zkoumáme i různé jevy napříč společností nejen v Čechách.

Hlavní město děsil na počátku devadesátých let minulého století. I přesto, že již od mordů, které spáchal, uplynuly tři desetiletí, zločin vraždy by měl být nepromlčitelný, stejně jako třeba ve Velké Británii. Přesvědčen je o tom někdejší vyšetřovatel a detektiv Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Tibor Lévai. Svého času hlídal i novinářku Sabinu Slonkovou, když jí vyhrožovali smrtí. Nyní hovoří právě v souvislosti s tajemným sériovým vrahem.

„Rodiny obětí by si zasloužily, aby policie případ ještě prošetřovala, ačkoli je dávno promlčený,“ myslí si Lévai. „Současně veřejnost by mohla v klidu spát, pokud by byl pachatel nakonec dopaden a usvědčen,“ podotýká pro Deník.

Byly brutálně zavražděné

První obětí se stala studentka Markéta Čápová (†19). Vrah ji přepadl 27. prosince 1990 nedaleko vysokoškolských kolejí Otava na Praze 4. Surově ji znásilnil a uškrtil. Na místo přijela nešťastnice nočním autobusem.

„O její smrti jsem se dozvěděla z televize. Dodnes na Markétu myslím a řekla bych, že čím dál častěji. Nebyla jsem schopná doposud navštívit její hrob,“ řekla po letech Markétina nejlepší kamarádka Hana Vondráková z Jihlavy. Markéta pocházela z nedaleké Brtnice, kde spolku s Hanou vyrůstala. „Byla to nesmírně talentovaná, krásná a ctižádostivá dívka,“ dodává Vondráková. Markétiny rodiče se dodnes nechtějí o tragické smrti své dcery vyjadřovat.

Další dívka, která si vybrala fatální porci smůly, byla středoškolačka Šárka Hynčicová (†16). I ona cestovala nočním autobusem a vystoupila na Praze 4. Její kamarád ji doprovodil na zastávku, domníval se, že bude v bezpečí. V tom se ale zmýlil, 13. srpna 1991 našli Šárku znásilněnou a uškrcenou.

Děsivá série úmrtí mladých žen tím však neskončila. 5. listopadu téhož roku se vracela na ubytovnu Zelený pruh Pavlína Horčičková (†26). Vrah ji překvapil v místním parku a zabil jako své předchozí oběti.

Stejný Modus operandi

Vrchní komisař pražské kriminálky Josef Lottes šéfoval dlouhá léta pražské mordpartě, chytal už spartakiádního vraha, šel po orlických vrazích, pátral po ztracené Aničce. Před čtyřmi lety zamířil do důchodu. Na vraždy na pražském Jižním městě vzpomíná slovy:

„Vraždy spojoval stejný Modus operandi. Vrah dívky udeřil do tváře, znásilnil a uškrtil. Každé oběti pak ukradl nějakou drobnost jako fetiš.

Tehdy jsme jako jedni z prvních využili nejmodernější metody práce. Zajistili jsme i detailní vzorky a poprvé jsme u tak závažných případů zkoumali genetiku a genetický profil pachatele. Ve všech případech se shodl. Potvrdilo to naši prvotní domněnku, že skutečně jde o jednoho pachatele. Ale nechytili jsme ho.“

V prostorách, kde k zločinům došlo, jsou dodnes ubytovny, kde v době vražd bydlely stovky cizinců. Ubytoval se každý, jak přišel. Neexistovaly žádné seznamy. Byla tu i spousta amnestovaných. Je proto možné, že pachatelem je někdo z cizinců nebo lidí, kteří se později vystěhovali.

„Podle znalců způsob provedení vražd svědčil o duševní nemoci pachatele. Znamená to tedy předpoklad, že pachatel může ve vraždách pokračovat,“ uzavřel Lotes.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME
Smrt tří mladých žen na Chodově. Pachatel je stále na svobodě. Podívejte se na video
Hodnocení čtenářů10 Hlasů
77
77
Redakce

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.