POHYBLIVÉ FOTO: Rob Dobi (nytimes.com)

Sněmovna schválila tvrdé uzavření země do 11. dubna

Ministr zdravotnictví Jan Blatný oznámil, že umožní výjimky pro velikonoční bohoslužby

aktuality
Důležité a klíčové události, které PressPort Magazín pravidelně aktualizuje.

Nouzový stav vyhlášený kvůli epidemii koronaviru potrvá i přes Velikonoce. Vláda jej bude moci prodloužit o dva týdny do neděle 11. dubna. Souhlasila s tím v pátek sněmovna podle návrhů KSČM a hnutí ANO. Menšinová vláda ANO a ČSSD původně chtěla stav nouze dalších 30 dnů do úterý 27. dubna.

Za nynější situace by stav nouze končil s nedělí 28. března. Na nouzový stav se váže většina vládních protikoronavirových restrikcí. Zcela závislé je na něm omezení volného pohybu lidí. Opozice kritizuje zejména zákaz cestování mezi okresy, a to včetně KSČM.

Pro prodloužení nouzového stavu do 11. dubna hlasovalo 53 poslanců vládních ANO a ČSSD a také KSČM, která kabinet v dolní komoře toleruje. Pro schválení návrhu, který podali Leo Luzar (KSČM) a posléze také Roman Kubíček (ANO), bylo nutných nejméně 52 hlasů. Poslanci ostatních stran byli proti, nebo se hlasování zdrželi. Návrh vlády před tím získal jen hlasy poslanců koaličních stran, což k jeho přijetí nestačilo. Kubíček po dohodě s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO) navrhoval i dva další termíny, a to pátek 9. dubna a středu 7. dubna. O nich už poslanci nehlasovali.

V nynějším nouzovém stavu vláda od 1. března na tři týdny výrazně zpřísnila pravidla pro pohyb lidí, až na výjimky zakázala cestování mezi okresy. Také zavřela školky i zbývající otevřené školy či zpřísnila pravidla pro zakrytí nosu a úst. Po uplynutí tří týdnů se ale opatření uvolnila jen mírně, například zákaz cest mezi okresy zůstal v platnosti. Dnes Sněmovna odmítla vládní žádost o prodloužení nouzového stavu o 30 dní, schválila jen dva týdny, tedy do 11. dubna. Opatření omezující pohyb obyvatel v okresech i kontroly občanů na hranici okresů by vláda měla podle Sněmovny ukončit nejpozději v úterý 6. dubna.

Premiér Andrej Babiš (ANO) i Blatný doufají, že nynější prodloužení nouzového stavu bude už poslední. Rozvolnění protiepidemických restrikcí si Česko podle ministerského předsedy ještě nemůže dovolit. Podle Blatného by měla současná opatření zůstat beze změn nejméně do konce Velikonoc.

Naopak například podle předsedy ODS Petra Fialy už není nouzový stav nutný a protiepidemická opatření je možné vydat jinak. Opozice poukazuje na nedávno schválený pandemický zákon. „Nouzový stav je něco, co má zakrýt, že vláda nemá žádný plán, kterému by lidé mohli věřit,“ řekl Fiala. Podle předsedy SPD Tomia Okamury vláda porušuje ústavní práva obyvatel a ztratila důvěru veřejnosti.

Komunisté tvrdí, že další dva týdny nouzového stavu jsou minimem, které vláda potřebuje. Delší uzávěra by podle Luzara mohla pomoci uvolnit nemocnice.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný oznámil, že umožní výjimky pro velikonoční bohoslužby. Týkat by se měly Zeleného čtvrtka, Velkého pátku i Bílé soboty.

Nouzový stav v Česku platí nepřetržitě od loňského 5. října. Po nynějším prodloužení potrvá nejméně 189 dnů. Loni na jaře trval stav nouze kvůli koronavirové krizi 66 dnů.

Omezení pohybu nejdéle do 6. dubna

Dolní komora požádala vládu, aby zrušila povinné nošení roušek či respirátorů v zastavěné části obce, pokud je člověk na ulici sám či se svým blízkým. Sněmovna také chce po ministru vnitra Janu Hamáčkovi (ČSSD), aby umožnil pohyb mezi Prahou a Středočeským krajem, protože jde o provázené území, pokud jde o ekonomiku, služby a zdravotnictví.

Sněmovna vládu vyzvala také k tomu, aby umožnila farmářské trhy při dodržování hygienických opatření nebo individuální sportování dětí a mládeže za účasti trenéra. Ministerstvo zdravotnictví dolní komora požádala o povolení poskytování lázeňské rehabilitační péče také samoplátcům. Kabinet vyzvala, aby zpracoval a předložil k připomínkám celkový plán návratu studentů a žáků do škol.

Požadavek Pirátů

Do 7. dubna by vláda měla na návrh Pirátů objasnit, proč neobjednala všechny dostupné vakcíny ze společného nákupu zprostředkovaného EU. Ve stejném termínu má kabinet vypracovat a zveřejnit přehled kvality doporučovaných antigenních testovacích sad.

Prodloužení nouzového stavu Sněmovna schválila do neděle 11. dubna. Znamená to mimo jiné, že od 6. do 11. dubna bude nadále platit zákaz vycházení po 21:00 a že vojáci budou moci být nadále nasazeni v nemocnicích.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME

Sněmovna schválila tvrdé uzavření země do 11. dubna
Hodnocení čtenářů1 Hlas
95
95
Aktuality

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.