KOLÁŽ: PressPort Magazín

Snižování daní jako rozdávání peněz aneb Jak se pan Rakušan zásadně plete

Občanům je třeba podprahově uložit do hlavy, že jejich peníze nejsou jejich...

Komentáře
Publicistická rubrika Glosy & Komentáře sestává z názorových článků autorů, kteří spolupracují s PressPort Magazínem.
Naše hodnocení článku
85

Schvalování změn v daňových zákonech jsem zde zatím nekomentovala, protože ještě není uzavřené. Můj názor je zcela samozřejmý: vítám každé snížení daní.

Lidé vědí vždy lépe, jak s vlastními penězi naložit, a pokud nemá veřejná správa na rozhazování, je to jenom ku prospěchu věci. Úředníci potom nemohou vymýšlet, čím občany vychovávat a jaké další povinnosti jim uložit, aby jejich plnění poté kontrolovali a sankcionovali.

Náš stát má peněz dost, dostatek financí mají i města a obce. Každý se o tom může přesvědčit, když se podívá, za jaké nesmysly se utrácí.

Náš stát má peněz dost, dostatek financí mají i města a obce. Každý se o tom může přesvědčit, když se podívá, za jaké nesmysly se utrácí.

Cestu daňového balíčku legislativním procesem proto sleduji jen okrajově, ale zaujalo mne stanovisko, které sdělil předseda STANu Vít Rakušan v rozhovoru pro můj oblíbený server INFO.cz.

Výrok pana Rakušana zní takto: Je to skutečně čisté rozdávání peněz na úkor našich dětí. I ten kompromis tudíž bude pouze z nouze ctnost, která má napravit tu hrůzu, jež prošla sněmovnou.

Zamysleme se nad významem toho sdělení: snížení daní je rozdáváním peněz. Ta věta neznamená nic jiného, než že podle předsedy STANu jsou všechny peníze státu (v tomto případě tedy mají patřit spíše obcím) a je jen na státu, kolik peněz občanům nechá. Pokud se daně sníží, ubírá se z toho, nač má nárok stát.

Je to samozřejmě úplně naopak: hodnoty, které lidé vytvoří svou prací, patří jim. Daň je příspěvek občana do společného rozpočtu, mj. na rozdávání ostatním.

Nedávno jsem v jiné souvislosti upozorňovala, jak velkou sílu mají slova, kterými něco označíme, jak mohou ovlivnit naše uvažování. Toto je další dobrý příklad.

Občanům je třeba podprahově uložit do hlavy, že jejich peníze nejsou jejich, že to, co jim po zaplacení daní zbude na účtě, tam zůstává pouze z milosti státu. Pokud se daně sníží, stát tímto krokem peníze občanům rozdává, tedy dává, daruje.

Z pozice občana snad ani nevím, jak takový myšlenkový výstup komentovat. Kam jsme to dospěli?

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Snižování daní jako rozdávání peněz aneb Jak se pan Rakušan zásadně plete
Hodnocení čtenářů3 Hlasy
68
85
Naše hodnocení

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.