Nyní čtete
Sobibor, snímek, o němž se v Čechách nedočtete

Sobibor, snímek, o němž se v Čechách nedočtete

Snímku Son of Saul předcházela Grey Zone (stejná předloha; Miklós Nyiszli). To ale nijak nevadí. Televizní drama Escape from Sobibor je z roku 87, nový ruský film Sobibor (2018), o němž se v Čechách nedočtete, má též identické téma.

Stojí za to se na něj podívat a je dobře, že tyhle filmy vznikají a že na rozdíl od některých jiných na holocaustu neparazitují, byť ruská novinka se od svého předchůdce odlišuje mnohdy patosem. Rozhodně tedy nečekejte cosi na způsob vrcholného díla světové kinematografie Иди и смотри (Jdi a dívej se).

Základ filmu představuje reálná událost, k níž došlo v roce 1943 v nacistickém vyhlazovacím táboře. Hlavním hrdinou je sovětský Žid Alexandr Pečerskij. V říjnu 1943 upadne do zajetí a ocitne se v Sobiboru, kam Židy nevozili kvůli práci, ale aby je zabili v plynových komorách. Alexandrovi se podaří připravit plán internacionálního povstání vězňů ze západní Evropy a Polska.

Vyhlazovací tábor Sobibor (německy Vernichtungslager Sobibor) se nacházel čtyři kilometry od stejnojmenné vesnice Sobibór v jihovýchodním Polsku. V období od května 1942 do října 1943 tam bylo zavražděno na 250 tisíc lidí. Tábor vznikl v rámci Aktion Reinhardt po vyhlazovacím táboře Belzec a před vyhlazovacím táborem Treblinka.

Základ filmu představuje reálná událost, k níž došlo v roce 1943 v nacistickém vyhlazovacím táboře.

Není bez zajímavosti, že velitel tábora se dožil, vezmeme-li v potaz, že šlo o masového vraha, poměrně vysokého věku. Franz Stangl po válce uprchl do Brazílie, kde byl v roce 1967 zatčen a následně souzen ve Spolkové republice Německo. V roce 1970 byl shledán vinným za spolupodíl na vraždě nejméně 400 000 lidí a odsouzen na doživotí. Krátce nato ve vězení zemřel (v 63 letech).

Také čtěte

„Procházel se a postával nahoře na písečném valu několik dní po tom, kdy se začalo pálit,“ popsal český vězeň Richard Glazar. „Obhlížel odtamtud celé své panství. Shlížel dolů na jednu stranu, odkud stoupal kouř a dodával mu na majestátu, pak zas na stranu druhou, kde hory věcí a řetězce postaviček neustále měnily tvar a jako v kaleidoskopu vytvářely nové a nové obrazce. Žádný karabáč jako ostatní esesmani, jen lehký jezdecký bičík, vždy žluté jelenicové rukavice a na hlavě jen lodičku, na ní a na výložkách stříbro, pravou ruku zaklesnutou několika prsty na prsou v upnutém zeleném kabátci – vrchní velitel tábora SS-hauptsturmführer Franz Stangl.“

Sobibor

Originální název: Собибор; válečný/drama; Rusko, 2018, 110 min; režie: Konstantin Chabenskij

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
0
2) Dobré
0
3) Průměr
0
4) nic moc
0
5) Katastrofa
0
Prohlédněte si komentáře (0)

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


Nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Obsah je po uplynutí určité doby automaticky mazán a nahrazován aktuálním. 

 

2020 © ppmagazín.com. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

Design Pribil ProductionIČO: 06437176

Posunout nahoru