Snad už dnes přijde ve Sněmovně na přetřes návrh skupiny poslanců na novelizaci trestního zákoníku, která by přinesla nový trestný čin: porušování svobody projevu.
Tohoto skutku by se dopustil (zjednodušeně řečeno) provozovatel velké, všeobecně známé a používané sociální sítě, který by zasahoval do svobody projevu jejích uživatelů neoprávněným mazáním, zakazováním či znepřístupňováním jejich příspěvků.
Ač se to na první pohled nezdá, jde o návrh přelomový a také o jeden z nejdůležitějších legislativních návrhů právě probíhajícího volebního období.
Plyne to už ze samotné podstaty zájmu, který má být novým trestným činem chráněn: máme jen málo důležitějších hodnot než svobodu projevu. Protože pokud o ni přijdeme, jak budeme bránit ty ostatní? Jak budeme poukazovat na jejich porušování, jak budeme kritizovat jejich omezování?
Bez svobody projevu zmizí svoboda jako taková. Ostatně, připomeňme si režimy, kde občané také disponují nejrůznějšími právy, ovšem jen na papíře; chybí jim ale svoboda hlasitě se ozvat, když jim jsou jejich práva upírána.
Společnost dnes čelí novému fenoménu sociálních sítí, soukromých subjektů mocnějších než leckterý stát nebo nadnárodní korporace. A jako každá moc, i jejich moc by měla být kontrolována.
Způsoby, jak toho docílit, se teprve začínají hledat. Problém nicméně nabývá na naléhavosti; kdo z vás problematiku sleduje, ví dobře, jak obludných rozměrů už dosahuje, a to je bohužel teprve začátek.
Jedním z uvažovaných způsobů je povýšit svobodu projevu mezi zájmy chráněné trestním právem. A právě to je obsahem navržené změny trestního zákoníku. Doporučuji velmi, velmi pozorně sledovat hlasování o tomto návrhu.
Kdo je pro? A kdo je proti?
AKTUALIZACE: Sněmovna dnes podpořila v úvodním kole návrh trestat omezování svobody projevu na veřejných sociálních sítích. Za mazání příspěvků uživatelů by provozovatelům nebo správcům sociálních sítí hrozilo podle novely skupiny poslanců v čele s Václavem Klausem mladším (Trikolóra) až tříleté vězení, zákaz činnosti nebo peněžitý trest. Návrh prošel prvním čtením, předlohu dostane k posouzení ústavně-právní výbor. Novela trestního zákoníku se snaží podle Klause zabránit cenzurním zásahům. „Chci hájit svobodu slova a demokracii a nenechat si útoky nové levice přerůstat přes hlavu,“ řekl. Piráti neprosadili přerušení projednávání předlohy do schválení evropského řešení záležitosti ani návrhy, aby novelu dostaly k projednání i další výbory. Pirátský poslanec Tomáš Martínek upozornil na to, že by v případě schválení novely nebylo možné mazat třeba vulgarity. Nový trestný čin nazvaný porušování svobody projevu by se vztahoval na sociální sítě s více než 100 000 uživateli. Trestné by podle návrhu bylo neoprávněné odstranění nebo jiné znepřístupnění příspěvku týkajícího se otázek veřejného zájmu, který by nebyl v rozporu s trestními předpisy, mezinárodními smlouvami nebo s dobrými mravy. Zásah by zároveň musel být veden úmyslem ztížit nebo zmařit svobodnou veřejnou diskusi. Méně závažné případy porušení svobody projevu, a to i z nedbalosti, by byly podle novely přestupkem. Jednotlivcům provozujícím sociální sítě by za něj hrozila až půlmilionová pokuta, podnikatelům a firmám až padesátimilionový postih.