Solární baroni

Za vůbec nejsofistikovanější příklad podvodu, s jakým je možno se ve veřejné správě setkat, označil generál a bývalý šéf tajné služby Karel Randák situaci (dnes už aféru) okolo fotovoltaiky.

Ten rozhovor jsme vedli už před časem. Řeč se stočila k tématu, že politická garnitura prosadila zákon, který nasadil astronomicky vysoké výkupní ceny za solární energii, z čehož teď těží firmy provozující velké sluneční elektrárny. Nabízela se tudíž logická otázka: neprotlačili politici takový zákon právě z tohoto důvodu? Jinak řečeno: pro sebe či pro své “kmotry”? Randákův názor byl zřejmý.

Za neprůhledným stavem na poli fotovoltaiky totiž nestojí jen zmíněná legislativa, nýbrž i listinné akcie na doručitele (či na majitele), kdy nelze legálními prostředky dohledat, komu patří, neboť se neregistrují v žádném rejstříku.

V Česku je u pěti akciovek, provozujících největší solární parky, zahalena vlastnická struktura tajemstvím. Sněmovna dala včera zelenou vládnímu návrhu na omezení listinných anonymních akcií tak, jak je tomu zvykem ve většině vyspělých zemí. Budou-li odtajněny zaknihováním a budou-li tedy (v ideálním případě) dohledatelné pro příslušné kontrolní orgány (policisty, žalobce, soudce), půjde též zjistit, kdo jsou oni solární baroni, a hlavně mají-li někteří z tehdy odpovědných či vlivných politiků v jejich společnostech majetkové podíly.

Již patrně nezjistíme, od jakých lidí z firmy Amun Res v nedávné minulosti ČEZ odkoupil obří sluneční elektrárny u Ralska a Mimoně. 

Již patrně nezjistíme, od jakých lidí z firmy Amun Res v nedávné minulosti ČEZ odkoupil obří sluneční elektrárny u Ralska a Mimoně. A nepochybně u fotovoltaiky zvlášť dnes také platí, že za slovy o zeleném teroru lze vidět i kalkul s cílem přesunout peníze do dostavby jaderných elektráren, jmenovitě Temelína.

Nicméně jestliže už i ministerský předseda hovoří o stovkách miliard (jiní až o bilionu korun), které mají z našich kapes skončit na účtech vybrané a nesmírně agresivní skupinky solárních baronů, je ve veřejném zájmu, aby tito lidé vystoupili z anonymity. A to i proto, aby se později ukázalo, zdali v době, kdy si ODS sahala na samé dno, Nečas (mající k dispozici informace různého druhu i povahy) svými ostrými slovy třeba nevydíral nějaké politiky či kmotry za účelem posílení své stranické a premiérské pozice.

Ano, existují metody, jak transparentní zaknihování akcií obejít, a stejně tak vždy nepůjde odkrýt finálního majitele, když firma sídlí například na Kypru (což je i případ společnosti Amun Res). Nový zákon tak nepochybně zázračným lékem na korupci není, a volat hned vivat, hurá, sláva je tudíž poněkud předčasné. Ovšem každopádně by do budoucna mohl znesnadnit cestu k realizaci nejpromyšlenějších podvodů, mezi něž může bohužel patřit právě i fotovoltaika.

Profilový obrázek
ppmagazín.com

ppmagazín.com je zpravodajsko-publicistická platforma. Sestává i z tematických příloh ppděti a ppženy & muži.

Žádné předchozí články
Doposud žádné komentáře

Reagujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

■ nezávislýMAGAZÍN

PROJEKTY

PROJEKTY, to jsou dlouhodoběji sledovaná a obsahově rozsáhlejší témata (začasto sestávající z vícero článků), předně však společensky významná, která pravidelně sledujeme a aktualizujeme.

Nejnovější | vše >>

Czech CS English EN