Dominik Feri | KOLÁŽ: PressPort magazín

Soud s Dominikem Ferim: pro oběti, které se ozvaly, to bude mimořádně těžké

Kolik má být k tomu společenskému trestu přidáno? Jako v jiných případech?

S nechtěnou symbolikou, na romantický svátek sv. Valentýna, začalo hlavní líčení s Dominikem Ferim, bývalým populárním politikem, obviněným ze sexuálního násilí.

justice
Rubrika Justice PressPort Magazínu se zabývá nezávislostí justice a vším, co s tématem souvisí.

Pro oběti, které se ozvaly, to bude mimořádně těžké. Střetávají se nám zde dva principy: zájem na veřejnosti trestního řízení a zájem na ochraně soukromí poškozených. Nikdo se nechce ocitnout v roli poškozeného, který musí vypovídat o tak citlivých, zraňujících událostech, odhalovat svoje soukromí, vystavit se otázkám soudu, státního zástupce, obhájce. Jenže bez toho vyslovit vinu nelze – a je to tak správně. Navzdory všem negativům, která to přináší, proces musí zůstat pod kontrolou veřejnosti.

Jak je v podobných případech obvyklé, veřejná diskuse nebude rozlišovat mezi spoluzaviněním poškozeného a rizikovým chováním.

Oběť za znásilnění nebo jiné sexuální napadení nemůže, není to její vina, vina je na pachateli. Žádné spoluzavinění tady není.

Fakt, že pokud se žena neocitne pod vlivem alkoholu na večírku s neomaleným politikem, nehrozí jí potom, že bude muset vypovídat o tom, co se tam dělo, znamená něco jiného: některé ženy se chovají rizikověji než jiné. Na druhou stranu, návštěvu večírku v bytě známého politika snad není nutné považovat a priori za rizikové chování.

Bylo by ale dobré mezi oběma pojmy rozlišovat, resp. chápat jejich vztah: rizikové chování ještě není spoluzaviněním.

Předpokládám, že různé aktivní spolky využijí proces k dalšímu pokračování kampaně za přísnější trestání sexuálních deliktů. Doporučuji se do toho nezapojovat; soudci vidí, slyší a vnímají i věci, které před dveře jednací síně nedolehnou, takže není zcela vhodné radit soudu, koho má jak osolit.

S tím souvisí zajímavá otázka, zda by měl být v případě, jako je tento, v trestu zohledněn i společenský pád. Ztráta prestiže, poslaneckého postu, kariérních vyhlídek, nutnost rezignovat na politické ambice a celonárodní ostuda – je i tohle trest? A pokud předběhnu a budu předpokládat vyslovení viny, což není zdaleka jisté, kolik má být k tomu společenskému trestu přidáno? Jako v jiných případech? Více, protože šlo o mladého politika, který možná zneužíval své popularity? Nebo méně, protože už je potrestán dost?

V každém případě, tady mu už nakládat nebudeme. O to se postarají jiní.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Soud s Dominikem Ferim: pro oběti, které se ozvaly, to bude mimořádně těžké
Hodnocení čtenářů0 Hlasů
0
0
Komentátorka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.