Nyní čtete
Spalničky: Policistům pražské pořádkové jednotky hrozí nákaza. Jeden nemoc chytil

Spalničky: Policistům pražské pořádkové jednotky hrozí nákaza. Jeden nemoc chytil

Prohlédněte si galerii

Donedávna byla jen jedna výjimka – Karlovarský kraj. Teď už spalničky řádí ve všech regionech. Nejhorší situace je v Praze, kde se aktuálně nemocí nakazil příslušník pořádkové jednotky, pak ve východních Čechách a v Moravskoslezském kraji.

„To, že se náš kolega nakazil, je problém. Případů totiž může být víc,“ sdělil ppmagazínu.com jeden z příslušníků pražské speciální pořádkové jednotky (SPJ).

Ano, je to pravda, teď evidujeme v pořádkové jednotce jeden případ.
ANDREA ZOULOVÁ, mluvčí pražské policie

Informaci ppmagazínu.com poté potvrdila mluvčí pražské policie Andrea Zoulová: „Ano, je to pravda, v tuto chvíli evidujeme v pořádkové jednotce jeden případ nákazy spalničkami. Další vyloučit nemohu. Jistě proto přijdou opatření a my budeme respektovat doporučení hlavního hygienika ministerstva vnitra.“

„Jsem zvědav, jak tohle chtěj po průšvihu s černým kašlem řešit,“ dodal zmíněný policista s tím, že ve hře bude jistě karanténa. Post hlavního hygienika ministerstva vnitra byl také nařízením ministerstva v roce 2013 zrušen – hlavního hygienika tedy vnitro postrádá.

„Počet případů onemocnění spalničkami může letos vzrůst až na tisícovku,“ uvedl v nedělních Otázkách Václava Moravce v ČT ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). V Česku onemocnělo jen za letošní rok k pátku 21. března spalničkami již 366 lidí a za poslední týden přibylo šest desítek případů.

Co je speciální pořádková jednotka (SPJ)

Policisté speciální jednotky jsou nasazováni v případech mimořádných událostí – živelných pohrom, katastrof, průmyslových havárií. Nicméně podílejí se také na pátracích akcích. Ovšem zapomenout nelze ani na jejich další úkoly: chrání bezpečnost osob a majetku, spolupůsobí při zajišťování veřejného pořádku, provádí bezprostřední opatření k jeho obnově, pokud byl závažným způsobem narušen, zajišťují ozbrojené doprovody. V minulosti byli policisté z těchto útvarů nasazeni také při záchranných pracích u vlakových neštěstí ve Studénce, Paskově, ale rovněž při povodních.

Podrobná data z hygienických stanic přitom ukazují, že nemalá část očkovaných už proti této vysoce nakažlivé infekci není imunní. V Ostravě hygienici letos zaznamenali 64 případů spalniček. Každý třetí nemocný přitom byl očkován dvěma vakcínami.

Také čtěte

Návrat spalniček, což byla dříve nejčastější příčina úmrtí u dětí, hygienici připisují nedostatečné proočkovanosti.

Projevy spalniček jsou horečka, kašel, rýma, světloplachost a zarudnutí očních spojivek. V ústech a na sliznici tváří mohou být bělavé tečky se zarudlým okolím. Čtvrtý až pátý den se objevuje sytě červená až fialová vyrážka, která začíná na záhlaví a šíří se na obličej, krk, břicho a končetiny.

Onemocnění se šíří kapénkami a je vysoce nakažlivé. Inkubační doba spalniček, tedy čas od vniknutí původce nákazy do organismu po první příznaky, je sedm až 21 dní. Při léčbě je ze zákona povinná hospitalizace na infekčním oddělení a izolace po dobu sedmi dnů od objevení vyrážky.

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
0
2) Dobré
0
3) Průměr
0
4) Nic moc
0
5) Katastrofa
0
Prohlédněte si komentáře (0)

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


PressPort Magazín je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Každý den přinášíme čerstvé zprávy z domova i ze světa na doménách ppmagazin.com či pressportmagazin.cz. Obsah je po uplynutí určité doby automaticky mazán a nahrazován aktuálním. 

 

2020 © ppmagazín.com. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

Design Pribil ProductionIČO: 06437176

Posunout nahoru