Spalničky: Policistům pražské pořádkové jednotky hrozí nákaza. Jeden nemoc chytil

Prohlédněte si galerii 1 fotografie

Donedávna byla jen jedna výjimka – Karlovarský kraj. Teď už spalničky řádí ve všech regionech. Nejhorší situace je v Praze, kde se aktuálně nemocí nakazil příslušník pořádkové jednotky, pak ve východních Čechách a v Moravskoslezském kraji.

„To, že se náš kolega nakazil, je problém. Případů totiž může být víc,“ sdělil ppmagazínu.com jeden z příslušníků pražské speciální pořádkové jednotky (SPJ).

Ano, je to pravda, teď evidujeme v pořádkové jednotce jeden případ.
ANDREA ZOULOVÁ, mluvčí pražské policie

Informaci ppmagazínu.com poté potvrdila mluvčí pražské policie Andrea Zoulová: „Ano, je to pravda, v tuto chvíli evidujeme v pořádkové jednotce jeden případ nákazy spalničkami. Další vyloučit nemohu. Jistě proto přijdou opatření a my budeme respektovat doporučení hlavního hygienika ministerstva vnitra.“

„Jsem zvědav, jak tohle chtěj po průšvihu s černým kašlem řešit,“ dodal zmíněný policista s tím, že ve hře bude jistě karanténa. Post hlavního hygienika ministerstva vnitra byl také nařízením ministerstva v roce 2013 zrušen – hlavního hygienika tedy vnitro postrádá.

⇣ Psali jsme:

Čapí hnízdo? Spíš černý kašel a strach o vlastní dítě. To spustilo ostré spory na pražské kriminálce

⇣ Psali jsme:

„Počet případů onemocnění spalničkami může letos vzrůst až na tisícovku,“ uvedl v nedělních Otázkách Václava Moravce v ČT ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). V Česku onemocnělo jen za letošní rok k pátku 21. března spalničkami již 366 lidí a za poslední týden přibylo šest desítek případů.

Co je speciální pořádková jednotka (SPJ)

Policisté speciální jednotky jsou nasazováni v případech mimořádných událostí – živelných pohrom, katastrof, průmyslových havárií. Nicméně podílejí se také na pátracích akcích. Ovšem zapomenout nelze ani na jejich další úkoly: chrání bezpečnost osob a majetku, spolupůsobí při zajišťování veřejného pořádku, provádí bezprostřední opatření k jeho obnově, pokud byl závažným způsobem narušen, zajišťují ozbrojené doprovody. V minulosti byli policisté z těchto útvarů nasazeni také při záchranných pracích u vlakových neštěstí ve Studénce, Paskově, ale rovněž při povodních.

Podrobná data z hygienických stanic přitom ukazují, že nemalá část očkovaných už proti této vysoce nakažlivé infekci není imunní. V Ostravě hygienici letos zaznamenali 64 případů spalniček. Každý třetí nemocný přitom byl očkován dvěma vakcínami.

Návrat spalniček, což byla dříve nejčastější příčina úmrtí u dětí, hygienici připisují nedostatečné proočkovanosti.

Projevy spalniček jsou horečka, kašel, rýma, světloplachost a zarudnutí očních spojivek. V ústech a na sliznici tváří mohou být bělavé tečky se zarudlým okolím. Čtvrtý až pátý den se objevuje sytě červená až fialová vyrážka, která začíná na záhlaví a šíří se na obličej, krk, břicho a končetiny.

Onemocnění se šíří kapénkami a je vysoce nakažlivé. Inkubační doba spalniček, tedy čas od vniknutí původce nákazy do organismu po první příznaky, je sedm až 21 dní. Při léčbě je ze zákona povinná hospitalizace na infekčním oddělení a izolace po dobu sedmi dnů od objevení vyrážky.

⇣ K tématu:

Spalničky u policie: Jak se mají dodržet nařízení hlavního hygienika vnitra, když byl post zrušen?

⇣ K tématu:
Profilový obrázek
ppmagazín.com

ppmagazín.com je zpravodajsko-publicistická platforma. Sestává i z tematických příloh ppděti a ppženy & muži.

Doposud žádné komentáře

Reagujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

■ nezávislýMAGAZÍN

PROJEKTY

PROJEKTY, to jsou dlouhodoběji sledovaná a obsahově rozsáhlejší témata (začasto sestávající z vícero článků), předně však společensky významná, která pravidelně sledujeme a aktualizujeme.

Nejnovější | vše >>

Czech CS English EN
Sdílejte