Koronavirus řádí v Praze. | KOLÁŽ: PPM

Srozumitelně pro veřejnost: mRNA vakcína a nové mutace SARS-CoV-2

Není možné, že vás vakcína infikuje opravdovým koronavirem, protože do těla se dostanou jen části návodu na spike protein.

Nově byly zrušeny lety z UK a vyhlášena nová epidemiologická opatření pro cestující, jelikož se tam šíří nová mutace více nakažlivého SARS-CoV-2. Pokusím se ještě jednou laicky vysvětlit, jak funguje mRNA vakcína, a proč se zdá, že by měla být účinná i na nové mutace (tedy zatím, protože ty mutace ještě nejsou dostatečně komplexní).

Zdravotnictví
Rubrika Zdravotnictví se zabývá nejenom systémovými změnami, ale i ryze zdravotnickými tématy.

mRNA je opis vybrané části genetické informace, v podstatě stejně, jako kdybyste se podívali na genetickou informaci a přečmárali si ji vedle na papírek. Buňky obecně využívají mRNA k tomu, aby podle nich jako podle návodu vyráběly proteiny – základní stavební kameny buněčných procesů. Když se nakazíte standardním koronavirem, tak se děje to, že se virus dostane do buňky a buňku donutí touto cestou vyrábět proteiny pro to, aby se sám mohl množit, protože to bez buňky sám nezvládne.

Spike protein

Ve vakcíně proti SARS-CoV-2 je mRNA, která obsahuje přesný návod na výrobu tzv. Spike proteinu, který za standardních podmínek koronavirus potřebuje pro to, aby se dostával do buněk (když kouknete na obrázek koronaviru, tak spike proteiny jsou ty roztomilé přísavky, který na sobě má). Vakcína ale zařídí to, že vaše kožní, svalové a jedny konkrétní imunitní buňky budou vyrábět pouze části těchto spike proteinů a nikoliv celý nový virus. Tyto spike proteiny si pak buňky vystaví na svojí membráně a tělo je identifikuje jako škodlivé, tedy začne likvidovat.

Spike proteiny, na které pak je zaměřena vytvořená imunita, jsou něco jako vstupenky na koncert. Koronavirus je má, aby se mohl dostávat do buňky a tam si užíval zábavný koncert, na kterém se pořádně vylije, areál zdevastuje a ještě se tam adekvátně rozmnoží. My ale ukážeme imunitnímu systému, jak ty jeho vstupenky vypadají, a kdykoliv se v těle znovu objeví, tělo už dle vstupenky pozná, že nezvaného hosta má zlikvidovat.

Mýty

Vyvrací to tedy dva mýty -> vakcína nijak neinteraguje s vaší DNA. V rámci buňky se navíc ani nepotkají. Také není možné, že vás vakcína infikuje opravdovým koronavirem, protože do těla se dostanou jen části návodu na spike protein.

Ve světě se ale bohužel objevují informace, že aktuální SARS-CoV-2 začíná mutovat (spíše bych řekla už nějakou dobu mutuje). Nejvíce se pro naší oblast mluví o britské mutaci, ve skutečnosti je ale mutací už mnohem více.

Mutace se bohužel vyskytují i v části genetické informace, která kóduje spike protein, což může být problém, protože by to znamenalo, že koronavirus by si časem mohl vyrábět jiné vstupenky, které tělo nerozezná, tudíž je imunita na první dobrou nezařízne. Zatím to ale vypadá, že vakcína i tyto mutace snese, jelikož imunitní systém spike protein rozeznává podle více částí, tedy nějaký rozpoznávací mechanismus zůstal zachován, vakcína navíc nezprostředkovává výrobu úplně celého spike proteinu (není to třeba).

Otázkou samozřejmě je, jestli se někdy v nejbližší době vyskytne nějaká komplexnější mutace, na kterou by současné vakcíny nestačily. Těžko říct. I u těchto mutací je účinnost zatím jen teoreticky na papíře. Věnují se tomu však vědci z celého světa. Asi jsem v tomto ohledu trochu profesně postižená, ale fakt je to vědecky děsně zajímavé a hrozně mě baví to sledovat v reálném čase. Tak uvidíme. 

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME
Srozumitelně pro veřejnost: mRNA vakcína a nové mutace SARS-CoV-2
Hodnocení čtenářů1 Hlas
99
99
Publicistka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.