ILUSTRACE: Archiv PressPort Magazínu

Staroměstské náměstí: Policie nasadila proti demonstrantům vodní dělo

Někteří drsně vyhrožovali prof. Prymulovi a skandovali naprosto nevhodné slogany

Glosy
Publicistická rubrika Glosy sestává z názorových článků autorů, kteří spolupracují s PressPort Magazínem.

Demonstrace proti vládním opatřením mne vůbec nepohoršuje, byť sama na žádné nikdy nechodím. Chápu, že lidé potřebují vyjádřit zoufalství, které cítí. 

Ani to, že někdo nosí židovskou hvězdu na protest proti očkování, mne nerozzlobilo. Je to sice nevhodné a nevkusné, ale pokud dotyční chtějí takto emotivně vyjádřit svou nespokojenost, je to jejich věc. Už jsem pochopila, že míříme k promoření. Nedá se tomu vyhnout. Čísla hovoří jasně, počet nakažených v Česku, včetně těch nezachycených, už jistě přesáhl jeden milión. Ostatně, hodně z mých známých už nemocí prošlo. 

Vakcína tu v dostatečném množství nebude ani hned. Evropská unie učinila všechno správně a pro naše dobro. Jenom tu vakcínu nemáme. Zvláštní, že země mimo EU očkují ve velkém. Není čím očkovat, promoříme se.

S některými věcmi se nedá dělat nic jiného, než je vzít na vědomí. Čím dříve to pochopíme, tím lépe.

Dnešní demonstrace, nasazení vodního děla. | FOTO: ČTK

Souvislosti

Demonstrace fanoušků v Praze na Staroměstském náměstí se po ukončení zvrhla v bitky s policií. Organizátoři akce, které se zúčastnilo více než povolených 500 lidí, po 15.00 oznámili její oficiální ukončení. Část účastníků se ale střetla s policií, která uzavřela okolí náměstí. Demonstranti se pokusili prolomit policejní kordon. V akci jsou policejní těžkooděnci, jízdní policie, vodní dělo i psovodi. Protestující hazí petardy, k rozchodu se moc nemají, podle zpravodajky ČTK jsou na místě zranění.

Po Bratislavě byla na řadě Praha. Stejně jako v sobotu se i do hlavního města Česka svolali především fanoušci fotbalových a hokejových týmů, aby protestovali proti vládním opatřením. Nelíbí se jim pozastavení sportovních soutěží, vládní opatření ani práce médií.

Po ukončení demonstrace se část jejích účastníků pokusila prolomit policejní kordon v okolí Staroměstského náměstí. Začali na policejní těžkooděnce házet petardy. Po krátké potyčce policie demonstranty vytlačila na náměstí a začala nejaktivnější účastníky střetu zatýkat. Na místě jsou zranění a na náměstí těžká policejní technika. Policie v souvislosti s protestem zatím zajistila 16 lidí, měli u sebe předměty, jimiž by mohli někoho zranit. 

Demonstrující náměstí téměř zaplnili, většinou neměli zakryté dýchací cesty. Policisté hlídkovali ve všech okolních ulicích. Krátce po 15:00 organizátoři oznámili oficiální ukončení protestní akce. 

Policie provedla desítky kontrol již na před ohlášeným začátkem demonstrace ve 14:00. Na twitteru uvedla, že při kontrolách nalezla pyrotechniku, boxery, teleskopické obušky, střelnou zbraň. Zákon o právu shromažďovacím přitom upravuje povinnosti účastníků, kterým zakazuje mít u sebe střelné zbraně, výbušniny, pyrotechnické výrobky, nebo jiné předměty jimiž lze ublížit jinému na zdraví.

Jako první promluvil řečník ze spolku HON a poprosil účastníky, aby dodržovali bezpečnostní nařízení. Byl ovšem vypískán. Většina zúčastněných měla s sebou národní symboly jako vlajky. Vzduchem se nesly nadávky směrem k ministru zdravotnictví Prymulovi včetně krajně nevhodných.  

V sobotu se kvůli koronavirovým opatřením sešlo i několik stovek fotbalových fanoušků a příznivců krajní pravice před úřadem slovenské vlády v Bratislavě. Policisté proti radikálům, kteří na ně házeli kameny a láhve, použili slzný plyn a vodní dělo, informoval deník SME. Podle deníku se ve slovenské metropoli sešlo přibližně 400 až 500 lidí.

V celém Česku kvůli nepříznivému vývoji koronavirové epidemie platí zpřísněná protiepidemická opatření. Všechny školy od základních po vysoké přešly od středy na distanční výuku kromě tříd pro děti se speciálními potřebami. Uzavřeny jsou restaurace, bary, kluby, zakázány jsou kulturní i sportovní akce. Shromažďovat se lidé mohou maximálně po šesti. Od pondělí jsou zrušeny volnočasové i profesionální aktivity sportovců. Týká se to i první fotbalové ligy a hokejové extraligy, které se ještě před týdnem mohly hrát bez diváků. Výjimku z nových pravidel mohu dostat jen mezistátní utkání a akce nebo třeba zápasy fotbalových týmů v Evropské lize.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Staroměstské náměstí: Policie nasadila proti demonstrantům vodní dělo
Hodnocení čtenářů2 Hlasy
95
64
Naše hodnocení

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.