SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Dnešní demonstrace, nasazení vodního děla. | FOTO: ČTK

Staroměstské náměstí: Policie nasadila proti demonstrantům vodní dělo

Někteří drsně vyhrožovali prof. Prymulovi a skandovali naprosto nevhodné slogany

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů1 Hlasování
96

Demonstrace fanoušků v Praze na Staroměstském náměstí se po ukončení zvrhla v bitky s policií. Organizátoři akce, které se zúčastnilo více než povolených 500 lidí, po 15.00 oznámili její oficiální ukončení. Část účastníků se ale střetla s policií, která uzavřela okolí náměstí. Demonstranti se pokusili prolomit policejní kordon. V akci jsou policejní těžkooděnci, jízdní policie, vodní dělo i psovodi. Protestující hazí petardy, k rozchodu se moc nemají, podle zpravodajky ČTK jsou na místě zranění.

Po Bratislavě byla na řadě Praha. Stejně jako v sobotu se i do hlavního města Česka svolali především fanoušci fotbalových a hokejových týmů, aby protestovali proti vládním opatřením. Nelíbí se jim pozastavení sportovních soutěží, vládní opatření ani práce médií.

Po ukončení demonstrace se část jejích účastníků pokusila prolomit policejní kordon v okolí Staroměstského náměstí. Začali na policejní těžkooděnce házet petardy. Po krátké potyčce policie demonstranty vytlačila na náměstí a začala nejaktivnější účastníky střetu zatýkat.

https://twitter.com/petrvranaa/status/1317803528929366016

Na místě jsou zranění a na náměstí těžká policejní technika.

Policie zajistila 16 lidí

Policie v souvislosti s protestem zatím zajistila 16 lidí, měli u sebe předměty, jimiž by mohli někoho zranit. 

Demonstrující náměstí téměř zaplnili, většinou neměli zakryté dýchací cesty. Policisté hlídkovali ve všech okolních ulicích. Krátce po 15:00 organizátoři oznámili oficiální ukončení protestní akce. 

Policie provedla desítky kontrol již na před ohlášeným začátkem demonstrace ve 14:00. Na twitteru uvedla, že při kontrolách nalezla pyrotechniku, boxery, teleskopické obušky, střelnou zbraň. Zákon o právu shromažďovacím přitom upravuje povinnosti účastníků, kterým zakazuje mít u sebe střelné zbraně, výbušniny, pyrotechnické výrobky, nebo jiné předměty jimiž lze ublížit jinému na zdraví.

https://twitter.com/petrvranaa/status/1317819903441854465

Jako první promluvil řečník ze spolku HON a poprosil účastníky, aby dodržovali bezpečnostní nařízení. Byl ovšem vypískán. Většina zúčastněných měla s sebou národní symboly jako vlajky. Vzduchem se nesly nadávky směrem k ministru zdravotnictví Prymulovi včetně krajně nevhodných (viz ukázka z Twitteru výše).  

Protesty v Bratislavě

V sobotu se kvůli koronavirovým opatřením sešlo několik stovek fotbalových fanoušků a příznivců krajní pravice před úřadem slovenské vlády v Bratislavě. Policisté proti radikálům, kteří na ně házeli kameny a láhve, použili slzný plyn a vodní dělo, informoval deník SME. Podle deníku se ve slovenské metropoli sešlo přibližně 400 až 500 lidí.

V celém Česku kvůli nepříznivému vývoji koronavirové epidemie platí zpřísněná protiepidemická opatření. Všechny školy od základních po vysoké přešly od středy na distanční výuku kromě tříd pro děti se speciálními potřebami. Uzavřeny jsou restaurace, bary, kluby, zakázány jsou kulturní i sportovní akce. Shromažďovat se lidé mohou maximálně po šesti. Od pondělí jsou zrušeny volnočasové i profesionální aktivity sportovců. Týká se to i první fotbalové ligy a hokejové extraligy, které se ještě před týdnem mohly hrát bez diváků. Výjimku z nových pravidel mohu dostat jen mezistátní utkání a akce nebo třeba zápasy fotbalových týmů v Evropské lize.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Staroměstské náměstí: Policie nasadila proti demonstrantům vodní dělo
Hodnocení čtenářů1 Hlasování
96

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Zametený skandál: Odposlechy inspektorů, prý i politiků