SPECIÁL COVID-19: AKTUALIZOVANÉ PODROBNÉ STATISTIKY Z ČESKÉ REPUBLIKY A SVĚTA →

Stonjeková: Otec u porodu aneb Chiméra „chtít = právo to mít“

Aktualizace:

K jedné ze žhavých afér otec u porodu dodávám jako nastávající matka zhruba toto.

Každý otec má právo se svobodně rozhodnout, zda u porodu bude, anebo ne. Ale to, že má právo se rozhodnout, mu ještě samo o sobě automaticky nezakládá žádné právo u toho porodu také fyzicky být. Jinými slovy – neexistuje nic jako právo otce účastnit se porodu. A ani historicky neexistovalo!

Naprosto chápu, že někdo chce mít partnera u porodu a chápu i proč. Ostatně já ho tam chtěla a měla mít taky. Ale pořád je klíčové si uvědomit, že sám o sobě fakt, že něco chci, mi ještě nezakládá právo to dostat.

Je evidentní, že mnozí lidé žijí v zajetí módní liberální chiméry CHTÍT = PRÁVO TO MÍT. Leč žádné právo dostat všechno, co si člověk usmyslí a kdy si to usmyslí, skutečně neexistuje. A upřímně řečeno, ani bych nechtěla žít ve společnosti, kde by takové právo existovalo. 

Teď je tu zkrátka mimořádná zdravotní situace a je jasné, že moderní výdobytky, jako je otec u porodu, musejí jít v této mimořádné situaci stranou. Protože priority jsou momentálně jiné a je třeba to chápat.

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Unikátní snímky z Letné: Protest očima uměleckého fotografa Davida Konečného