Střežil Havla, teď byl odsouzen za koupi makety zbraně a od policie ho za to vyrazili

PRAHA – Jste fandové do střelných zbraní? Pokud ano, raději si na internetu či kdekoli jinde nepořizujte jejich makety. Hrozí vám za to pětiletý trest odnětí svobody, jak dokládá případ někdejšího elitního policisty Roberta Prouzy.

Prouza (roč. 1974) byl letos v březnu pravomocně odsouzen za pořízení nefunkčních maket zbraní. Stránky ppmagazínu.com mají k dispozici Prouzovu nynější ústavní stížnost. Jejím prostřednictvím se domáhá zrušení rozsudku.

Coby policista hlídal Prouza svého času prezidenta Václava Havla i jeho choť. Kvůli rozsudku za nedovolené ozbrojování ho od sboru vyrazili.

Chtěl být lepší policista

Případ je na první pohled paradoxní:

Vynikající střelec a policista Prouza si pořídil makety zbraní. Cíleně si na internetu našel inzerát o zbraních nefunkčních. „Maketu jsem potřeboval k tomu, abych mohl trénovat taktiku a dovedl tak se zbraní lépe zacházet a lépe manipulovat,“ říká Prouza. A dodává: „Již z fotografií od prodávajícího bylo patrné, že zbraně jsou úředně znehodnocené.“

Jenže muž, jenž samopaly a pistole prodával, byl v hledáčku policie. Po dokončení obchodu si přišla Generální inspekce bezpečnostních sborů i pro Prouzu. Věc se dostala až před sokolovský soud, kde Prouza přednesl řadu argumentů o své nevině. Soudce ale nepřesvědčily.

I koupě makety pistole je totiž podle žalobce trestným činem; Prouzovi hrozilo až pětileté vězení. „Dostal jsem podmínku, v práci padáka a zákaz činnosti. Navíc mě vyloučili i z úřadu práce, a nedostávám proto podporu,“ podotkl Prouza. Policejní inspekce se k případu nevyjádřila.

Soud: Bylo to jinak

Z obžaloby vyplývá, že se Prouza snažil přes internet koupit neevidované funkční samopaly. Státní zástupce Jiří Richtr ho vinil, že v lednu 2014 pojal jako příslušník policie úmysl získat pro sebe bez povolení zbraň, jejíž použití může současně usmrtit více lidí.

Robert Prouza. | FOTO: archiv

„Proto reagoval na nabídku z internetu na prodej tří samopalů. Když obdržel od prodávajícího informaci, že se u nich zkoušela střelba a jsou bez dokladů, s koupí souhlasil a zaplatil za ně pět a půl tisíce korun. Ovšem místo tří funkčních zbraní mu byly dodány jen dvě, a to se zavařenou hlavní. Na to obžalovaný reagoval tak, že prodávajícímu ihned poslal zprávu, že obdržel něco úplně jiného, a požadoval vysvětlení,“ prohlásil žalobce Richtr.

Snažil jsem se být dobrý policajt, tomuto státu jsem sloužil sedmnáct let.
ROBERT PROUZA

Prouzovi kladl rovněž za vinu, že shromažďoval velké množství nábojů, mezi nimiž byly podle soudního znalce Josefa Kutila i speciálně upravené střely se zvýšeným ranivým účinkem, které patří mezi zakázané .

„Snažil jsem se být dobrý policajt, tomuto státu jsem sloužil sedmnáct let, díky této profesi nemám ženu ani děti a teď tu stojím před soudem jako zločinec,“ řekl Prouza. Na otázku soudce, jak se jako policista chtěl vypořádat s tím, že ke zbraním chybí průkaz o legálním původu, reagoval: „Věděl jsem, že si mohu nechat udělat duplikát průkazu o zbrani.“

Neexistence společenské škodlivosti

Krajský i Nejvyšší soud původní rozsudek potvrdily; usnesení Nejvyššího soudu České republiky je datováno k 28. březnu 2018.

Prouza, v zastoupení advokáta Tomáše Pelikána, proto nyní sepsal ústavní stížnost, kterou se domáhá zrušení rozhodnutí. „Jednání stěžovatele (Prouzy, pozn. red.) mělo být hodnoceno spíše tak, že se trestný čin nestal a věc měla být postoupena do správního řízení,” argumentuje advokát.

Podle obhájce Pelikána se obecné soudy nikterak nevypořádaly s důkazy provedenými ve prospěch stěžovatele, zejména pak se svědeckými výpověďmi a znaleckými posudky. Advokát předně míní, že jednání, kterého se měl stěžovatel dopustit, není společensky škodlivé.

Prouza měl makety uložené v trezoru. „Pokud zákon postihuje přestupkem jednání nošení zbraně bez průkazu o legálním původu osobou, která je držitelem zbrojního průkazu, pak je zcela zjevným porušením zásady subsidiarity trestní represe, je-li držitel zbrojního průkazu (Prouza, pozn. red.) odsouzen za trestný čin nedovoleného ozbrojování kvůli jednání, které spočívá v uložení zbraně bez průkazu v uzamčeném trezoru. Společensky škodlivější jednání zákon označuje totiž za přestupek,“ uzavírá advokát.

Ve prospěch stěžovatele rovněž vypověděl prodávající zbraní, když uvedl, že Prouzovi bylo od počátku zřejmé, že jde o zbraně znehodnocené.

Profilový obrázek
ppmagazín.com

ppmagazín.com je zpravodajsko-publicistická platforma. Sestává i z tematických příloh ppděti a ppženy & muži.

Doposud žádné komentáře

Reagujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

■ nezávislýMAGAZÍN

PROJEKTY, to jsou dlouhodoběji sledovaná a obsahově rozsáhlejší témata (začasto sestávající z vícero článků), předně však společensky významná, která pravidelně sledujeme a aktualizujeme.

Czech CS English EN