Co se týká nálezu Ústavního soudu, který vzbuzuje rozporuplné reakce, politolog Jan Kubáček si předsevzal, že se ho pokusí vysvětlit co nejjednodušším způsobem. Tak, jak ho vysvětlil sám sobě.
„Měl jsem dvě polohy: ta radostná říká: Konečně se napraví dlouhodobá křivda, která tady fakticky je ale dvacet let. Proběhly podle ní patery sněmovní volby. Ví se o ní přinejmenším otevřeně už od roku 2006, kdy velmi podobná ústavní stížnost byla podána Stranou zelených. Tedy podobná situace jako dnes. Tehdy nad tím Ústavní soud dlouho bádal, po přibližně dvou a půl letech však řekl, že není důvod ke změně,“ říká Jan Kubáček.
A podotýká již v kritické poloze: „A ejhle, teď od stejných tvůrců – a to mě právě fascinuje a nepřestává fascinovat –, dalo by se říct od rodičů volebního zákona, kteří nejprve napsali ten, který před pár dny zkritizovali, shodili a zrušili, přichází tohle. Kdybych vzal příměr, oni to dítě porodili, pak pod nátlakem tehdejšího Ústavního soudu v roce 2001 dítě mírně převychovali, aby ho doslova v přímém přenosu před pár dny zardousili.“
Kubáček doplňuje, že na rozhodnutí Ústavního soudu neexistuje opravný prostředek: „S argumentací, kterou několikrát předtím ústavní soudci odmítli, teď přišli a prohlásili – když máme osm měsíců do voleb –, že stávající volební zákon už není ke strpění, už se podle něj další volební klání dít a odehrávat nemůže.“
Zákonodárcům nedal soud šanci
„A přiznám se, že i ty argumenty byly hodně zvláštní. Mám tak obavu, aby zrušení křivdy jedné nevyvolalo křivdy další, a to v situaci, kdy řešíme jak zdravotní koronavirus, tak ekonomický koronavirus. Obávám se, že to nezvýší příliš ani důvěru v soudy. Argumentace sice byla pečlivá, rozsáhlá, ale z mého pohledu pozdní,“ vysvětluje Jan Kubáček.
Ústavní soud v situaci, kdy to řekl takto těsně před koncem volebního období, tak ani zákonodárcům nedal šanci vymyslet adekvátní řešení.
Jan Kubáček | politolog
A zdůrazňuje: „A hlavně, co mně nejvíc vadí: Ústavní soud v situaci, kdy to řekl takto těsně před koncem volebního období, tak ani zákonodárcům nedal šanci vymyslet kvalitní a adekvátní řešení, abychom měli volební zákon profesionálnější, férovější. Aby se doladila celá řada věcí.“
Polepší si komunisté i ČSSD
Další problém podle Kubáčka je, že se kvůli tomu odsune řada důležitých zákonů. „Pokud to třeba nyní čte člověk, kterého štve lichva, exekuce, některé sociální kompenzace, to padne pod stůl, protože na to nebude čas.“
Strany, které se blížily pěti procentům jako komunisté či sociální demokraté, teď mohou být podle Kubáčka šťastné. „Když projdou do Sněmovny, získají mnohem víc mandátů, protože budou mít šanci je získávat i ve volebních krajích, kde se na ně nyní nedostalo,“ konstatuje politolog.