SPECIÁL COVID-19: AKTUALIZOVANÉ PODROBNÉ STATISTIKY Z ČESKÉ REPUBLIKY A SVĚTA →

Svědectví dívky z šedé zóny o konfliktu na Ukrajině

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů4 Hlasování
67
93
NAŠE HODNOCENÍ

Nataša Hrisenko (30), spolupracovnice naší redakce, poskytla ppmagazínu.com sérii fotografií z zbrojeného konfliktu na východní Ukrajině.

Fotky pořídila buď ona, anebo její přátelé; mnozí jsou po smrti. Snímky nepotřebují komentář; ilustrují, co se na Ukrajině událo a stále děje. Jsou svědectvím, které by nemělo zapadnout.

Na Ukrajině si jako právnička nevydělala ani 10 000 korun. V Čechách uklízí za 20 až 25 tisíc měsíčně. Většinu peněz vozí domů, kde vypomáhá rodičům. Je u nás na turistické vízum, jelikož se jí nechtělo platit výpalné mafii, bez které ani dnes pracovní vízum nezískáte, a obává se vyhoštění.

Když se nedávno vyhrocoval rusko-ukrajinský spor a když se Kyjev a Moskva se vzájemně obviňovaly ze odpovědnosti za incident u břehů anektovaného Krymu v Kerčském průlivu, ukrajinský parlament schválil vyhlášení válečného stavu na 30 dní. Hrisenko se ptá, proč válečný stav nebyl vyhlášený v době, kdy tolik lidí zemřelo. „V roce 2014 v Doněcku a Luhansku…,“ dodává.

Osobně znala a poznala řadu lidí, kteří v Doněcku a Luhansku bojovali. „Zemřeli mi tam moji dva nejlepší kamarádi a další přátelé,“ říká (a za emoce, které během toho prožívá, jako by se styděla). Ten konflikt zná dobře: sama během něho pomáhala jako dobrovolnice.

„Já tam byla osobně třikrát jako dobrovolnice, pomáhala jsem v šedé zóně jako zdravotnice a rozvážela jsem jídlo – v zóně mezi Ukrajinci a separatisty, kam se všichni obávali vkročit. Tak vznikly i fotografii, které vám dávám k dispozici. Mám jich stovky. Některé jsou moje, jiné mých přátel. Budu ráda, když je zveřejníte. Nějaké jsme posílaly i do zahraničí. Jiné doposud nebyly publikovány. U vás nebyly a nejsou o konfliktu vlastně skoro žádné informace.“

Rusové podle ní chtějí s Ukrajinou válčit proto, že byla po tolik staletí pod jejich nadvládou – v jejich područí. „Jsme země bohatá na nerostné suroviny, na uhlí. Rusové by tyto suroviny chtěli, na nás se dívají jako na podlidi – asi jako nacisté na Židy,“ míní.

Podle Hrisenko žijí dnešní Češi, které nemá příliš ráda, v jakési uzavřené bublině. „Nevíte nic. Nic o tom, co se děje. Před Vánocemi, které u vás slavíte dřív než my, mi jedna paní, u které uklízím, povídala, že má depresi, protože neví, co koupit na Vánoce. Ona se rozbrečela. Máte zvláštní starosti. Takové srdceryvné…“

Fotografie, které ppmagazínu.com poskytla ilustrují, k čemu na Ukrajině došlo a jsou silnější než všechny komentáře. Prohlédnout si je můžete ve fotogalerii.

Hodnocení čtenářů4 Hlasování
67
93
NAŠE HODNOCENÍ

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Soud poslal Štauberta na 30 let do vězení