HZS u požáru v Bohumíně | FOTO: ČTK

Svědkyně požáru: Z oken skákali hořící lidé. Policisté odvedli muže v poutech

V bytě zemřela bývalá manželka údajného pachatele, jeho syn s přítelkyní a také jeho vnuk

POLICIE
Analytická rubrika Policie PressPort Magazínu. Zabývá se především policejními a bezpečnostními tématy.

Svědkyně tragického požáru v Bohumíně na Karvinsku, při němž zemřelo 11 lidí včetně tří dětí, včera novinářům řekla, že policie na místě zadržela jednoho muže. Tvrdil, že požár založil úmyslně. Žena popsala, že z oken skákali hořící lidé. Policejní mluvčí Tomáš Kužel následně novinářům potvrdil, že policie zadržela jednu osobu.

„Je to strašná tragédie a nechtěla bych, aby to někdo zažil. Viděla jsem pět lidí, jak vyskočili z okna,“ uvedla Karin Šipková, která bydlí ve třetím patře domu, v němž hořelo. Řekla, že z místa utíkala i s malým vnukem.

Moravskoslezčí hasiči v neděli ráno potvrdili, že rychlý průběh požáru v Bohumíně měly na svědomí akceleranty hoření. Zatím netuší, jaká látka a kde byla použita. Až kriminalisté skončí vyšetřování na místě požáru, budou se obyvatelé moci vrátit do svých domovů.

Podle mluvčího hasičů Lukáše Poppa hasiči ukončili prohlídku místa neštěstí kolem 01:00 a v neděli pokračují. „Zatím přesně nemůžeme určit, jestli to bylo na jednom místě nebo na několika místech a ani nemůžeme určit o jaký akcelerant se jednalo,“ nechal se slyšet Popp.

Příčina? Sousedské spory?

Ministr vnitra Jan Hamáček zveřejnil v neděli dopoledne první poznatky vyšetřovatelů. Zřejmě šlo o sousedské spory. Podle všeho to byl zadržený muž, kdo polil mimo jiné dveře bytu hořlavou látkou a znemožnil tak obyvatelům bytu v 11. patře únik před ohněm.

Drastická amatérská videa na YouTube, která zveřejňují pravděpodobně místní obyvatelé, lidé komentovali například slovy: „Tohle je strašný. Mějte trochu úcty vůči obětem a jejich rodinám a smažte to prosím. Myslím, že i bez videa každý z nás ví, jak to asi vypadá, když lidi skáčou z oken.“ Naštěstí byla většina z nich odstraněna.

Chyběly desítky sekund k tomu, aby hasiči kvůli lidem vyskakujícím z oken roztáhli seskokovou matraci.

Vladimír Vlček | šéf krajských hasičů

Svědkyně řekla, že volala hasiče a zhruba do dvou minut na místo přijeli policisté. „Zatkli pána a ptali se ho, jestli on to zapálil, a on jim řekl úplně klidný: Ano, zapálil,“ uvedla Šipková. Konkrétní důvod muž podle ní neřekl. „Začala jsem na něj křičet, že tady bydlí lidi a on si jen tak zapálí dům,“ řekla. Podle ženy policie muže odvedla v poutech do auta.

„Proslýchá se tady, že to byly asi nějaké rodinné neshody, že se s nimi pohádal, a tím pádem to prý podpálil,“ doplnila Šipková. Dodala, že dům nebyl nijak problematický.

Na místě neštěstí byla včera kolem 21:00 stále řada hasičských i policejních vozů. Místo bylo obehnáno páskou. Místní lidé, kteří vyšetřování přihlíželi, jsou šokováni.

Tragický požár v Bohumíně. Oběti jsme z etických důvody zakryli. | ZDROJ: YouTube

Ředitel krajských hasičů Vladimír Vlček uvedl, že jde o zcela výjimečnou tragédii, a to nejen v regionu, ale v celém Česku. Odmítl kritiku některých svědků, že zásah hasičů přišel pozdě. „Je rozdíl, jestli člověk sedí v hasičském autě, nebo čeká na pomoc. Když čekáte na pomoc, tak vám každá sekunda připadá jako minuta,“ podotkl Vlček.

Podle něj chyběly desítky sekund k tomu, aby hasiči kvůli lidem vyskakujícím z oken roztáhli seskokovou matraci. Kdyby se to podařilo, následky by zřejmě mohly být méně tragické.

Lidem hořela záda

Svědek události Adrian Šipka podle svých slov sledoval, jak se několik lidí zachránilo tím, že přelezlo na vedlejší balkon. Jiní už takové štěstí neměli. „Viděl jsem ty lidi, jak skáčou dolů. Hořela jim záda, bylo to hrozné,“ líčí.

Protože zná několik lidí žijících v domě, kde k tragické události došlo, má už Adrian Šipka svou verzi, proč k neštěstí došlo. „Co vím z doslechu, tak prý tam byla oslava a došlo na nějaké vyřizování účtů kvůli ženské. Ten, co to zapálil, byl takový menší Rom. Policisté ho odvedli v poutech,“ dodal mladý muž. 

Tvrdí, jak řekl idnes.cz, že profesionální hasiči nejednali dostatečně rychle. Podle něj trvalo desítky minut, než začal nějaký zásah. Nechce ani slyšet o tom, že mu to možná jen přišlo jako věčnost, jak už to v takových hrozivých okamžicích bývá. „Mamka to má změřené. Když jsem viděl v televizi, jak říkají, že dorazili během pár minut, tak jsem se akorát naštval,“ líčí svědek.

Dva ve vážném stavu 

Celkem v nemocnici leží pět z deseti zraněných, dalších sedm v méně vážném stavu bylo převezeno na ošetření do jiných nemocnic.

„Ve fakultní nemocnici je hospitalizováno pět pacientů. Dva jsou ve vážném stavu na JIP, ostatní tři jsou na standardním oddělení. Ti jsou ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života,“ uvedla zastupující tisková mluvčí nemocnice Iva Piskalová bez bližších podrobností. Potvrdila jen, že ve všech případech jde o dospělé pacienty.

Podle místostarosty šlo o nevydařenou oslavu

Místostarosta Igor Bruzl (ČSSD) současně popřel, že by šlo v případě tragédie o sousedské spory.

„Je to náš dům a naši nájemníci, takže o nich něco víme. Bydleli tam dlouhodobě. Mám informace, že to nejsou sousedské spory, ale vyřizování nějakého spíše rodinného problému. A z drtivé většiny se nebude jednat o žádné etnikum, byli to zástupci majority,“ řekl Bruzl.

Podle něj určitě v bytě nebydleli všichni. „Mělo se tam jednat o nějakou oslavu, na kterou zřejmě přišel i host, který tam asi nebyl zván, a ten se k tomu postavil, jak se k tomu postavil, je to šílené,“ uvedl Bruzl.

Partnerská msta

Podle šéfa moravskoslezské policie Tomáše Kužela zatím policisté zadrženého muže, kterého podezřívají v souvislosti s možným žhářstvím, dosud nevyslechli. „Zatím je ve zdravotnickém zařízení, výslech proběhne, jakmile bude schopen procesních úkonů,“ řekl Kužel České televizi.

Podle informací Práva požár založil muž v bytě, kde žil jeho syn s přítelkyní. V době incidentu v bytě probíhala oslava, na které byla i jeho matka, bývalá mužova žena. V bytě zemřela bývalá manželka údajného pachatele, jeho syn s přítelkyní a také jeho vnuk. Mezi dalšími sedmi oběťmi, které zemřely, byli podle svědka i sousedi z šestého patra stejného domu.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Svědkyně požáru: Z oken skákali hořící lidé. Policisté odvedli muže v poutech
Hodnocení čtenářů1 Hlas
60
60
Redakce

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.