SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Uvnitř P4 laboratoře ve Wu- Chanu. | FOTO: archiv ppmagazinu.com

Světový mikrobiolog: Vědci ve Wu-chanu dělali s koronavirem absolutní šílenosti

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů4 Hlasování
99
80
NAŠE HODNOCENÍ

„Vědci v laboratoři ve Wu-chanu aktivně pracovali na vývoji nejrůznějších forem koronaviru více než deset let,“ uvedl přední ruský mikrobiolog a světově uznávaný expert v oblasti molekulární biologie Petr Čumakov a dodal, že podle něj tam vědci dělali absolutně šílené věci.

Profesor Petr Čumakov, který je vedoucím vědcem Engelhardtského institutu molekulární biologie v Moskvě, tvrdí, že cílem vědců ve Wu-chanu bylo studium patogenity viru, a to nikoliv s podlým záměrem stvořit zabiják. O tom, že právě z laboratoří v tomto městě se koronavirus rozšířil do celého světa, nepochybuje.

„Podle mého tam prováděli absolutní šílenosti. Například upravovali genom tak, aby byl virus schopný infikovat lidské buňky. Tohle všechno musí být nyní analyzováno. Celkový obraz možného vzniku současného koronaviru se začíná pozvolna objevovat,“ řekl Čumakov ruskému deníku Moskovskij Komsomolec.

„Na tom genomu je patrných několik úprav, které dávají viru výjimečné schopnosti. Číňané i Američané, kteří na těchto úpravách pracovali, přitom své práce zveřejňovali ve veřejně přístupném (vědeckém) tisku. Trochu přemítám, proč se toto pozadí celé situace dostává k lidem tak pomalu,“ přemítá ruský mikrobiolog.

Virová laboratoř ve Wu-Chanu. | FOTO: archiv ppmagazinu.com

„Myslím si, že bude spuštěno vyšetřování a jeho výsledkem budou nová pravidla regulující práci s genomy podobně nebezpečných virů. Zatím je na obviňování ještě brzy,“ uvedl Čumakov a dodal, že Číňané podle něj možná modifikovali virus ve snaze objevit vakcínu proti HIV.

O tom, že virus pochází z přírody pochybuje také molekulární bioložka Soňa Peková: „Je kolem něj hodně mlhy, nakonec se ale ukáže, kde je pravda. Domnívám se, že jde o uměle vytvořený virus. Virus se chová divně, nevyvíjí dobrou imunitu, jsou známy případy reinfekce. Má spoustu charakteristik, které jsme dosud v přírodě neviděli,“ řekla.

S Čumakovem se shoduje i jeho krajan profesor Dmitrij Edělev, který se o původu viru rozpovídal pro bulharskou tiskovou agenturu BTA. „Řada vědců na celém světě a přední britští a ruští virologové oficiálně prohlásili, že je to umělý virus. Má všechny znaky biologické zbraně. Jsou to dlouhá skrytá období, rychlý přenos, těžký průběh, obrovské množství komplikací, které přetrvávají i po uzdravení a vysoká úmrtnost. Úmrtnost v nemocnicích činí 3,6 procenta, ale kolik lidí umírá doma nevíme. Skutečná úmrtnost na tento virus bude stanovena později,“ uvedl Edelev.

Hodnocení čtenářů4 Hlasování
99
80
NAŠE HODNOCENÍ

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
V pátek 11 105 případů. Zeman chce po policii přísnější pokutování