Jakub Netík u soudu v Litoměřicích 24. října 2022. | FOTO: Deník

Svoboda slova musí zahrnovat i názory nesympatické, odporné, slizké, pobuřující

Naši bezpečnost garantují mezinárodní smlouvy a zajišťuje armáda a ostatní ozbrojené složky. A naše demokracie musí unést i nesouhlas

justice
Rubrika Justice PressPort Magazínu se zabývá nezávislostí justice a vším, co s tématem souvisí.

Včera jsem zaznamenala zprávu o rozsudku Okresního soudu v Litoměřicích, který zprostil obžalovaného Jakuba Netíka viny; soud naznal, že jeho výroky týkající se očkování a podpory Ruska nejsou trestné, byť mohou být nepravdivé.

Rozsudek není pravomocný, neboť se proti němu odvolal státní zástupce.

Netuším, kdo je Jakub Netík, o procesu jsem vůbec nevěděla, nicméně odůvodnění rozsudku mne zaujalo. A rovnou napíšu, že způsob, jakým se k tomu postavil soud I. stupně, je jediným možným přístupem k podobným výrokům.

Soud, ačkoliv dospěl k názoru, že výroky obžalovaného jsou částečně nepravdivé a že ze strany Ruska došlo ke spáchání zločinu proti míru, odmítl potrestat obžalovaného za to, že postup Ruska podporuje. A proč? Protože je to jeho názor.

Sice nesouhlasím s obžalovaným, ale zato souhlasím se soudkyní. Problém má vícero aspektů, stručně shrnu jen některé:

  1. Stále tady máme – nebo alespoň tvrdíme, že máme – svobodu slova. A ta musí zahrnovat i názory nesympatické, odporné, slizké, pobuřující. I když se nám to nelíbí.
  2. Už za minulého režimu určitá část společnosti podporovala Sovětský svaz a jeho politiku nikoliv proto, že to bylo povinné. Tato část společnosti nevymizela, nějaké procento občanů bude prostě adorovat Rusko i nadále. Je to zakázané? Není a nemělo by být. I člověk, který podporuje Západ a naše členství v NATO, by se měl smířit s tím, že tyto jeho názory nesdílí každý. Není ničí povinností schvalovat politiku USA a odsuzovat Rusko.
  3. Spravedlnost by neměla být selektivní. Podporovatelé Ruska sice tvoří jen malou část společnosti, jde ovšem o poměrně hlučnou a své názory jasně artikulující skupinu. S komentáři podobnými těm, které byly předmětem obžaloby, se setkáváme ve veřejném prostoru, zejména na sociálních sítích, poměrně často. Není žádný důvod vybrat si jednoho z mnoha autorů a toho exemplárně odstíhat.

Minulý týden se internet hromadně čílil nad potrestáním manželů, kteří podávali šamanské lektvary na placených seancích. Zločin bez oběti, znělo veřejným prostorem, což poněkud ignorovalo fakt, že podávané psychedelikum není zcela bez rizika, nehledě na finanční aspekt celé věci.

Nyní tedy soud rozhodoval skutečně o obžalobě pro trestný čin bez oběti.

Plácání o podpoře Ruska sice není příjemné poslouchat, ale od toho má každé elektronické zařízení knoflík, kterým jej lze vypnout. A chceme snad tvrdit, že nějaký Franta na netu ohrožuje adorací Putina naši bezpečnost? Naši bezpečnost garantují mezinárodní smlouvy a zajišťuje armáda a ostatní ozbrojené složky.

A naše demokracie musí unést i nesouhlas.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Svoboda slova musí zahrnovat i názory nesympatické, odporné, slizké, pobuřující
Hodnocení čtenářů1 Hlas
100
100
Komentátorka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.