Nyní čtete
Taková smutná doba to byla…
 
 

Vzpomněla jsem si dnes na případ jednoho bohatého místního občana, jehož příběh znám z našich spisů.

Byl opravdu majetný, měl velký dům a za války, když do Kolína přišli Němci, mu ten dům zabrali a udělali si v jeho části místní velitelství. Ten člověk musel nějak lavírovat, bylo na něj hodně vidět, ale snažil se svého postavení a toho, že ho Němci zvali na různé oslavy, hony a akce, využívat i k tomu, aby pomohl různým lidem, kteří se na něj obraceli.

Poslal jsem gratulace
k novému roku 194*
svým židovským přátelům.

Hned po válce měl další velké potíže, protože byl samozřejmě obviněn z kolaborace a internován v táboře, kde byly opravdu hrozné podmínky. Navíc on už byl starý a nemocný a nakonec tam také zemřel – v roce 1946.

Také čtěte

Ale ještě před smrtí napsal dlouhou, mnohastránkovou obhajobu, kde vypočetl vše dobré, co pro místní české lidi udělal, komu pomohl, za koho se přimluvil. A mezi tím bylo: „Poslal jsem gratulace k novému roku 194* svým židovským přátelům.“

Taková smutná doba to byla…

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
0
2) Dobré
0
3) Průměrné
0
4) Nic moc
0
5) Katastrofa
0
Prohlédněte si komentáře (1)
  • Ano, souhlasím, byla to velmi smutná doba a současně velmi těžká doba. Bohužel, zbývá nám jen to, dbát, aby něco podobného se nemohlo opakovat a tehdejší dobu ponechat už jen historikům. Více se asi dohledat nedá. Snad ještě to, že ti, kdo se na vypořádávání té doby dopustili porušení zákona a dobrých mravů jsou ve svém jednání neomluvitelní a hlavně to sdělit mladým. Když člověk vidí, jak nemají ve své většině ani ponětí o té době, je to smutné.

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


Nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Za týden měl web sto tisíc individuálních přístupů. Za měsíc čtvrt miliónu.

 

2019 © ppmagazín.com, Pribil Publishers. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno. Design Pribil Publishers. IČO: 06437176

Posunout nahoru