Taky dáváte pít dítěti SAVO? Politička od Pirátů ano

Říká se tomu „bazénová chemie“ nebo se také používá k bělení látek. Vlastně je to koncentrované SAVO, které členka republikového výboru Pirátů doporučila pro roční dítě své kamarádky. A podle lékařů jde o šílenství.

„Trápí mě problém ročního chlapečka, syna naší kamarádky, který měl v půl roce mrtvici. Nevíte někdo, jestli by mu nepomohlo něco z našich prostředků?“ ptá se v příspěvku Daniela Bílá z Karlovarska, kromě jiného členka republikového výboru Pirátské strany. Načež se dočteme, jak doporučuje MMS.

Také vás tak nesmírně zaujal „program“ pro zdravotnictví z dílny Pirátské strany? Nás tedy opravdu ano… | KOLÁŽ: ppmagazín.com

„Nejde o nic jiného než o byznys,“ komentuje to viceprezident České lékařské komory Zdeněk Mrozek. A také hazard se zdravím – nejen dětí.

V Česku se přitom mezi příznivci alternativní léčby šíří přípravek s názvem MMS už deset let. Chemicky jde o chloritan sodný smíchaný s kyselinou citrónovou a má jít o všelék. Účinkovat má na rakovinu, AIDS, nebo má léčit dokonce ochrnuté tělo po mrtvici. Na celosvětové nákupní síti eBay se dá koupit za 22 EUR a levněji se dá pořídit i v Česku, přestože úřady prodejce pokutují.

„Tyto stránky (i přes značnou snahu jistých institucí ukončit jejich provoz) stále informují o převratném prostředku, který je zatím dostupný, je levný a je účinný na 90 procent všech známých nemocí,“ píše se na českých webových stránkách, kde toxickou chemikálii označují jako mistrovský minerální roztok. Doporučují, kde se dá v Česku a na Slovensku koupit. Už pouhých šest kapek denně má být údajně prevencí rakoviny.

Chemicky jde o chloritan sodný smíchaný s kyselinou citrónovou.

Česká lékařská komora už v roce 2010 varovala, že jde o nebezpečnou látku, a ve stejné době vydala varování i Státní zemědělská a potravinová inspekce. Chemikálie obsažené v „zázračném“ MMS se totiž v potravinářské průmyslu nesmí používat. Samotný chloritan sodný sice bývá součástí zubních past a gelů, ústních sprejů, ale slouží také k dezinfekci například topných a klimatizačních zařízení.

⇣ Psali jsme:

Web za státní milióny radil českým učitelkám, jak dosáhnout orgasmu. Pirátský poslanec ho nyní zrušil

⇣ Psali jsme:

„Případ MMS je ukázkou naprosto bezohledného hazardování s lidským zdravím. Firmám, které MMS nabízejí jako přípravek k orálnímu užití či přímo jako doplněk stravy, hrozí ze strany Státní zemědělská a potravinová inspekce kromě zákazu uvádění zboží do oběhu samozřejmě také citelné finanční pokuty ve správním řízení,“ varovala mluvčí úřadu Martina Šmídtová.

Podle Deníku N, který o případu informoval jako první, hledala politička i rady, jak pomoci kolegyni, které padají vlasy, což už nicméně žádnou kontroverzi vyvolat nemůže.

Bývalá reportérka Mladé fronty DNES. Psala především o zdravotnictví. V roce 2004 získala za své texty o diskriminaci cenu Journalist Award, kterou uděluje Evropská komise.

Lenka Petrášová

redaktorka

Profilový obrázek
ppmagazín.com

ppmagazín.com je zpravodajsko-publicistická platforma. Sestává i z tematických příloh ppděti a ppženy & muži.

Doposud žádné komentáře

Reagujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

■ nezávislýMAGAZÍN

PROJEKTY

PROJEKTY, to jsou dlouhodoběji sledovaná a obsahově rozsáhlejší témata (začasto sestávající z vícero článků), předně však společensky významná, která pravidelně sledujeme a aktualizujeme.

Nejnovější | vše >>