Nyní čtete
Ten Klausův příměr, to je hrůza aneb Proč se vyvarovat Hitler card
 
 

Povedené to nebylo, ale opět žasnu, jak jsou všichni svatí. Příměry z doby nacistického Německa, případně tzv. Hitler card, se používají v našem politickém prostoru tak často jako esa v prší. Takže každou chvíli.

Poslanec Klaus v úterý přirovnal schvalování zákonů ve sněmovně kvůli předpisům Evropské unie k rozhodování židovských výborů o složení transportů do nacistických koncentračních táborů. Poslanci ODS považují výrok za nepřijatelný a distancují se od něj. ODS ve středu večer vyzvala Václava Klause ml., aby odešel z poslaneckého klubu.

Jenže například svatý Petr Fiala se měl v roce 2015 vyjádřit takto: „To, co říkal Andrej Babiš – Parlament je žvanírna nebo něco podobného a zbytečně to zdržuje –, to už jsme v historii slyšeli, a slyšeli jsme to v historii několikrát a například tohle říkal Adolf Hitler.“ Ano, označit parlament za žvanírnu se opravdu hodně podobá tomu, co s parlamentní demokracií provedl nechvalně proslulý Hitler. Jak výstižné.

Jak to, že tehdy nikdo nevyzýval Petra Fialu k odstoupení? Že nebyl vyobcován z poslaneckého klubu? Že nad ním spolustraníci neohrnovali nos? A to prosím směřoval Fialův příměr ke konkrétnímu člověku, nikoliv na nějakou anonymní masu bruselských legislativních počinů.

Spíš to tedy vypadá, že se čekalo na
záminku, jak se od oblíbeného, ale
příliš samostatně uvažujícího poslance distancovat.

A to není všechno. Miroslav Kalousek z TOP 09, oblíbené strany každého demokrata, označil elektronickou evidenci tržeb za koncentrák. Pravda, potom se omluvil. Diplomat Zaorálek přirovnal setkání s dalajlamou k setkání s Henleinem. Kníže Schwarzenberg připodobnil výklad ústavy ze strany prezidenta Zemana k výkladu prováděnému nacisty. 

Také čtěte

Já sice s EET nesouhlasím a rozumím tomu, že někomu se nemusí způsob, jak prezident využívá své pravomoci, líbit, ale vnímám i tahle přirovnání jako příliš „drakonická“ (což je termín, kterým svůj výrok následně označil poslanec Klaus).

Spíš to tedy vypadá, že se čekalo na záminku, jak se od oblíbeného, ale příliš samostatně uvažujícího poslance distancovat. Ale politologické rozbory přenechám povolanějším.

Za sebe bych si přála, abychom se tady tak nějak vespolek dohodli, že příměry k nacistům, Hitlerovi, Henleinovi, koncentrákům, transportům a podobně se budeme snažit šetřit. A pokud už to někomu ujede, vzpomenou si ostatní, kteří ho kritizují, že jim to ujelo v minulosti taky. Dokonce i těm, kdo se tváří jako světci.

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
0
2) Dobré
0
3) Průměrné
0
4) Nic moc
0
5) Katastrofa
0
Prohlédněte si komentáře (0)

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


Nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Za týden měl web sto tisíc individuálních přístupů. Za měsíc čtvrt miliónu.

 

2019 © ppmagazín.com, Pribil Publishers. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno. Design Pribil Publishers. IČO: 06437176

Posunout nahoru